Sarmaşık Çeşitleri ve Bakımı


3
6 shares, 3 points

Dekorasyonların özellikle dış cephe dekorasyonlarının bir numaralı bitkisi sarmaşıklardır. Renkleriyle ve oluşturdukları o devasa bitki örgüsüyle kendilerine hayran bırakırlar. Bizde sizler için bahçelerinizde, çardaklarınızda, dış cephesi kötü evlerinizde ya da tamamen iç açıcı bir atmosfer sağlamanızda bir numaralı tercih olacak birbirinden güzel sarmaşıkları derledik.

Dünyanın her yerinde hem yabani olarak, hem de süs bitkisi olarak yetişir sarmaşıklar. Özellikle duvar diplerine dikilir ve böylece duvarları örtmesi sağlanır.

Rengarenk çiçekler açan sarmaşıkları görüp, önünde fotoğraf çektirmeyen yoktur. Dış cephe dekorasyonunda özellikle yazlık beldelerde gözde olmasının en büyük nedenlerinden biri de budur.

Adını bilindiği üzere duvarlara, yere, ağaçlara tutunarak büyümesinden alır. 60’a yakın sarmaşık türü vardır. Bizlerde sizler için en çok bilinen ve görülen 12 sarmaşık çeşidi, onların bakımları hakkında bilgileri derledik.

Amerikan Sarmaşığı

Asma yaprağın benzer yaprakları vardır. Yeşil yaprakları sonbahar aylarında portakal sarısından kırmızıya doğru döner. Yapraklarının iki yüzüde parlaktır. Yaz aylarında çiçek açar Amerikan sarmaşığı ve kışın yapraklarını döker.

Son derece hızlı büyür ve bir süre sonra bitkinin 15 metreye kadar çıktığı görülür. Çitleri ve duvarları sarar. Bu yüzden kötü görünümlü binaları örtmesi için sıklıkla kullanılır. Ömrü uzun bir bitkidir.

Begonvil (Gelin Duvağı)

Akdeniz bölgesindeki yazlık evlerin vazgeçilmezi Begonvil sarmaşığı bir diğer adı ile Gelin duvağı. Sarıcılık özelliği sayesinde tutunduğu yapının boyunca büyüyebilir.

Mor; en sık rastladığımız,

Beyaz; soğuk havalara en dayanıksızı

Kırmızı; en seyrek olanıdır.

Güneşi severler. Dona ve kuraklığa karşı hassas olan Begonviller yaz aylarında çok su ister fakat çiçeklenme dönemlerinde az su vermek iyi bir tercih olacaktır.

Orman Asması

Bir diğer adıyla Yaban asması, düğün çiçeğigiller familyasının sarılıcı ve odunsu üyesidir. Mor, pembe ve beyaz renklerinde çok sık görebiliriz. Çok parlak ve renkli çiçekleri olan Orman asması 6-7 metreye kadar uzayabilir.

Kış aylarında yaprak ve çiçeklerini döker. İlk baharda çiçeklenir ve yaz aylarında bulunduğu ortamı tamamen saracak kıvama gelir.  Yeterli sulama ve yarı güneş alan yerler onlar için en uygunudur.

Çan Sarmaşığı 

En sorunsuz ve en hızlı büyüyen sarmaşıklardan biridir Çan sarmaşığı. 8 cm’lik dev çiçekleri vardır ve yaprak dökmez. Devasa çiçekleri gerçekten ona hayran olmanızı sağlar. 8-10 metreye kadarda uzayabilir bu sarmaşık ve açık yeşilden mora doğru renk geçişini dönem boyunca görebilirsiniz. Ayrıca çan sarmaşığına hayran olmanızı sağlayacak bir diğer neden ise yaz aylarında dışarıya verdiği o tatlı kokusudur.

Duvar Sarmaşığı

Sürekli yeşil kalmayı başaran otsu, odunsu bir bitkidir Duvar Sarmaşığı bir diğer adıyla İrlanda Orman Sarmaşığı. Tırmanıcı ve yerde sürünücü bir bitki türüdür.  Havadaki zehirli gazları çekme özelliği vardır. Oldukça dayanıklıdırlar ve 5-10 cm’lik yaprakları yaz-kış dökülmez. Güneşli, gölge ve rüzgara karşı korunaklı yerlerde iyi yetişir. Taze humuslu ve kireçli toprakları tercih eder.

Hanımeli

Hanımeli, Caprifoliaceae familyasının bir üyesidir. Etrafa yayılan güzel kokusu ile ve küçükken görüp hemen çiçeklerini koparıp balını emdiğiniz o bitki olarak bilinir. Güneşi sever fakat Hanımeli yarı gölgede de mutlu olur. Hızlı büyürler genellikle beyaz veya sarı renktedirler.

Uzun ömürlüdür Hanımeli ve 7 metreye kadar uzayabilen türleri gözlemlenmiştir.  Aslında en fazla 2 – 3 metreye kadar boylanan çiçeklerdendir. Sulama işlemi toprağın isteğine göre belirlenebilir.  Bir önceki yazımız olan hanımeli bitkisi hakkındaki tüm detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Çarkıfelek Çiçeği 

Çarkıfelekgiller familyasının üyesi olan Çarkıfelek çiçeği bir diğer bilinen adıyla Passiflora. Çarka benzeyen çiçekleri vardır ve bundan dolayı adını almıştır. Bol güneşli yerlerde kolayca yetişir ve çardakları hızlıca sarar.  Yaz aylarında çiçek açar ve kışın direkt olarak döker. Çiçeklenme döneminde daha çok suya ihtiyaç duyar ve verimli toprakta hızlı büyüme gerçekleştirir.

Çarkıfelek çiçeği hakkındaki daha detaylı bilgilerin bulunduğu diğer yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Sarmaşık Gülü (Çardak Gülü)

Sarmaşık gülü bir diğer adıyla Çardak gülü çok çiçekli ve sarıcı bir bitkidir. Uzun ömürlüdürler, hızlı gelişirler ve 2-3 metreye kadar boylanma görülebilir. Yaz aylarında güneşe ihtiyaç duyar. Buna rağmen soğuğa dayanıklıdır.

Her türlü toprak türünde yetişir zorluk çıkartmaz. Bahçe düzenlemelerinde sıkça kullanılırlar. Çünkü oldukça göz alıcı renkleri vardır.

Mor Salkım

Yaprak döken bir bitki türü olan Mor Salkım, 7-8 metreye kadar boylanabilir. Bahar sonuna doğru çiçek açar. Salkım biçimindeki çiçekleri adından da anlaşıldığı üzere mor-mavi leylak rengidir. Yalnız beyaz renkli bir türüde vardır. Hoş kokulu mor salkım, bol güneş alan yerleri sever.

Acem Borusu 

Uzun ömürlü ve tırmanıcı bir bitkidir Acem Borusu. Borazan biçiminde sarı,turuncu rengi çiçekleri vardır.  Gösterişli bir sarmaşık türü olan Acem Borusu, çok kolay yetişir ve arsız bir büyüme gösterir. Soğuk havalara dayanıklıdır ve mutlaka iyi güneş alan bir yerde tutulmalıdır. Yazın düzenli sulanma ister. Gübreli toprak ve drenajı iyi yapılmış bir yer onun için uygun olacaktır.

Beyaz Çiçekli Sarmaşık Yasemin

Herdem yeşil ve yarı yaprak dökme özelliğiyle bilinen Beyaz Çiçekli Yasemin Sarmaşığı. Yaprak dökümü kış aylarında gözlemlenir. Güzel kokularıyla meşhur olan beyaz çiçekleri yazın açar. Maksimum 10 metreye kadar boylanma görülür. Duvarlara ya da ağaçlara sarılarakta büyüyebilirler. Sıcak ve ılıman iklimleri seven Sarmaşık kesinlikle soğuk iklim şartlarına dayanıksızdır.

Gündüz Sefası

Dayanıklı sarkıcı ve sarılıcı sarmaşık türlerinden olan Gündüz Sefası. Mavi, açık leylak ve ortası beyaz lekeli çiçekleri vardır. Çiçekler yaz aylarında kendilerini göstermeye başlarlar ve kesinlikle güneşli ya da yarı gölge mekanları çok severler. Düzenli sulama istemez sadece onu kupkuru bırakmamak gerekir. Her toprağa uyum sağlarlar. Tabii ki besleyici bir toprakla daha da gösterişli olur. Böylelikle Gündüz Sefası’nın dahada hızlı büyüdüğüne şahit olabilirsiniz.


6 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Çardak gülünden yetişmiş olarak yani saksıda alma imkanı varmı tşk ederim ıyi akşamlar

  2. Kapıda ödeme varsa birde tohum değilse yetişmiş fidan olarak sarmaşık güllerden bitkilerden almak istiyorum

  3. Merhaba, ben evimin duvarına sarılmak üzete bir sarmaşuk arıyırum.sabah güneşini yoğun alan bir cephe.ankara iklimine uygun, bol sulama imkanım var.ayrıva yaprak dönmemesi gerekir.çiçekli ve hızlı büyüyen yaprak dökmeyen olursa iyi olur.çan sarmaşıpını sevdim.uygun mudur.