Sarmaşık Çeşitleri ve Bakımı


1
7 shares, 1 point

Dış cephe dekorasyonlarının bir numaralı bitkisi sarmaşıklar, iç mekan bitkisi olarak da oldukça fazla kullanılır. Renkleri ve oluşturdukları o devasa bitki örgüsüyle kendilerine hayran bırakırlar. Bu yazımızda bahçelerinizde, çardaklarınızda, dış cephesi kötü evlerinizde ya da tamamen iç açıcı bir atmosfer sağlamanızda bir numaralı tercih olacak birbirinden güzel sarmaşıkları sizin için derledik.

Sarmaşıklar, dünyanın her yerinde hem yabani olarak hem de süs bitkisi olarak görebileceğiniz özel bitkilerdir. Özellikle duvar diplerine dikilir ve böylece duvarları örterek farklı bir hava katar. Rengarenk çiçekler açan sarmaşıkları görüp, önünde fotoğraf çektirmeyen yoktur. Dış cephe dekorasyonunda özellikle yazlık beldelerde gözde olmasının en büyük nedenlerinden biri de budur.

Adını bilindiği üzere duvarlara, yere, ağaçlara tutunarak büyümesinden alır. Sarmaşık çeşitleri 60’a yakın farklı türe ayrılır. Şimdi gelin en çok bilinen 12 sarmaşık çeşidine daha yakından bakalım.

1-) Amerikan Sarmaşığı
Sarmaşık çeşitleri Amerikan şarmaşığı
Amerikan sarmaşığı, kızılımsı yapraklarıyla büyüleyici bir görüntü oluşturur.

Asma yaprağın benzer yaprakları vardır. Yeşil yaprakları sonbahar aylarında portakal sarısından kırmızıya doğru döner. Yapraklarının iki yüzü parlaktır. Amerikan sarmaşığı yaz aylarında çiçek açar ve kışın yapraklarını döker.

Son derece hızlı büyür ve bir süre sonra bitkinin 15 metreye kadar çıktığı görülür. Çitleri ve duvarları sarar. Bu yüzden kötü görünümlü binaları örtmesi için sıklıkla kullanılır. Ömrü uzun bir bitkidir.

2-) Begonvil (Gelin Duvağı)
Sarmaşık çeşitleri begonvil
Begonvil muhteşem görüntüsüyle herkesi büyüler.

Sarmaşık çeşitleri arasında özel bir yeri olan Begonvil, Akdeniz bölgesindeki yazlık evlerin vazgeçilmezdir. Begonvil sarmaşığının bir diğer adı ile Gelin duvağıdır ve sarıcılık özelliği sayesinde tutunduğu yapının boyunca büyüyebilir.

Mor; en sık rastladığımız,

Beyaz; soğuk havalara en dayanıksızı,

Kırmızı; en seyrek olanıdır.

Güneşi severler. Dona ve kuraklığa karşı hassas olan Begonviller yaz aylarında çok su ister fakat çiçeklenme dönemlerinde az su vermek iyi bir tercih olacaktır.

3-) Orman Asması
Sarmaşık çeşitleri orman asması
Farklı renkte çiçekleri bulunan orman asmasının en sık görünen renkleri; mor, pembe ve beyazdır.

Bir diğer adıyla Yaban Asması; düğün çiçeğigiller familyasının sarılıcı ve odunsu üyesidir. Mor, pembe ve beyaz renklerinde çok sık görebiliriz. Çok parlak ve renkli çiçekleri olan Orman asması 6-7 metreye kadar uzayabilir.

Kış aylarında yaprak ve çiçeklerini döker. İlkbaharda çiçeklenir ve yaz aylarında bulunduğu ortamı tamamen saracak kıvama gelir. Yarı güneş alan yerler onlar için en uygunudur. Ne çok fazla sulamalı ne de çok susuz bırakmalısınız. Düzenli aralıklarla sulamanız gelişimi için yeterli olacaktır.

4-) Çan Sarmaşığı 
Sarmaşık çeşitleri çan şarmaşığı
Çan şarmaşığının çiçekleri oldukça güzeldir.

Çan sarmaşığı, en sorunsuz ve en hızlı büyüyen sarmaşıklardan biridir. 8 santimlik dev çiçekleri vardır ve yaprak dökmez. Devasa çiçekleri gerçekten ona hayran olmanızı sağlar. 8-10 metreye kadarda uzayabilir ve çiçeklerinin açık yeşilden mora doğru renk geçişini dönem boyunca görebilirsiniz. Ayrıca çan sarmaşığına hayran olmanızı sağlayacak bir diğer neden ise yaz aylarında dışarıya verdiği o tatlı kokusudur.

Doğrudan güneş ışığı istemeyen çan sarmaşığı dolaylı ışıklardan da yararlanabilir. Çok fazla soğuk ve sıcak havada bırakma çiçeğin yapraklarına, çiçeklerine ve köklerine zarar verir. Düzenli olarak sulanmalı ve yaz aylarında su miktarı biraz artırılmalıdır.

5-) Duvar Sarmaşığı
Sarmaşık çeşitleri duvar sarmaşığı
Sarmaşık çeşitleri arasında en sık rastlanılan türlerden birisi de duvar sarmaşığıdır.

Duvar sarmaşığı ya da bir diğer adıyla İrlanda Orman Sarmaşığı, sürekli yeşil kalmayı başaran otsu, odunsu bir bitkidir. Tırmanıcı ve yerde sürünücü bir türdür. Havadaki zehirli gazları çekme özelliği vardır. Oldukça dayanıklıdırlar ve 5-10 cm’lik yaprakları yaz-kış dökülmez. Güneşli, gölge ve rüzgara karşı korunaklı yerlerde iyi yetişir. Taze humuslu ve kireçli toprakları tercih eder. Düzenli olarak sulanması bakımı için önemlidir.

6-) Hanımeli
Sarmaşık çeşitleri hanımeli
Hanımeli sarmaşığının oldukça özel bir kokusu vardır.

Hanımeli, Caprifoliaceae familyasının bir üyesidir. Etrafa yayılan güzel kokusuyla tanınır. Küçükken çiçeklerini koparıp balını emdiğiniz o güzel bitkidir. Hanımeli, güneşi sever fakat yarı gölgede de mutlu olur. Hızlı büyür, genellikle beyaz veya sarı renkte çiçekleri bulunur.

Hanımeli, uzun ömürlüdür. 7 metreye kadar uzayabilen türleri gözlemlenmiştir. Aslında en fazla 2 – 3 metreye kadar boylanan çiçeklerdendir. Sulama işlemi toprağın isteğine göre belirlenebilir. Bir önceki yazımız olan hanımeli bitkisi hakkındaki tüm detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

7-) Çarkıfelek Çiçeği 
Sarmaşık çeşitleri çarkıfelek
Farklı ve oldukça egzotik görünümlü bir sarmaşık; Çarkıfelek çiçeği.

Çarkıfelekgiller familyasının üyesi olan Çarkıfelek çiçeği veya bir diğer bilinen adıyla Passiflora; çarka benzeyen çiçekleri nedeniyle bu adı almıştır. Bol güneşli yerlerde kolayca yetişir ve çardakları hızlıca sarar. Yaz aylarında çiçek açar ve kışın direkt olarak döker. Çiçeklenme döneminde daha çok suya ihtiyaç duyar ve verimli toprakta hızlı büyüme gerçekleştirir.

Çarkıfelek çiçeği hakkındaki daha detaylı bilgilerin bulunduğu diğer yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

8 -) Sarmaşık Gülü (Çardak Gülü)
Sarmaşık çeşitleri çardak gül
Sarmaşık gülü, kırmızı çiçekleriyle gören herkesi etkiler.

Sarmaşık gülü bir diğer adıyla Çardak gülü çok çiçekli ve sarıcı bir bitkidir. Uzun ömürlüdür, hızlı gelişir ve 2-3 metreye kadar boylanma görülebilir. Yaz aylarında güneşe ihtiyaç duyar. Buna rağmen soğuğa dayanıklıdır.

Her türlü toprak türünde yetişir, zorluk çıkartmaz. Bahçe düzenlemelerinde sıkça kullanılır. Çünkü oldukça göz alıcı renkleri vardır.

9-) Mor Salkım
Sarmaşık çeşitleri mor salkım
Hoş kokulu ve güzel çiçekli bir sarmaşık türü; Mor Salkım.

Yaprak döken bir bitki türü olan Mor Salkım, 7-8 metreye kadar boylanabilir. Bahar sonuna doğru çiçek açar. Salkım biçimindeki çiçekleri adından da anlaşıldığı üzere mor-mavi leylak rengidir. Yalnız beyaz renkli bir türü de vardır. Hoş kokulu mor salkım, bol güneş alan yerleri sever. Düzenli olarak sulanması gerekir.

10-) Acem Borusu 
Sarmaşık çeşitleri acem borusu
Bahçenizde gösterişli bir sarmaşık isterseniz Acem Borusu doğru seçim olacaktır.

Acem Borusu, uzun ömürlü ve tırmanıcı bir bitkidir. Borazan biçiminde sarı, turuncu rengi çiçekleri bulunur. Gösterişli bir sarmaşık türü olan Acem Borusu, çok kolay yetişir ve arsız bir büyüme gösterir. Soğuk havalara dayanıklıdır ve mutlaka iyi güneş alan bir yerde tutulmalıdır. Yazın düzenli sulanma ister. Gübreli toprak ve drenajı iyi yapılmış bir yer onun için uygun olacaktır.

11-) Beyaz Çiçekli Sarmaşık: Yasemin
Sarmaşık çeşitleri yasemin
Masum ve saf bir güzellik; Yasemin.

Beyaz çiçekli Yasemin Sarmaşığı, yeşil ve yarı yaprak dökme özelliğiyle bilinir. Yaprak dökümü kış aylarında gözlemlenir. Güzel kokularıyla meşhur olan beyaz çiçeklerini yazın açar. Maksimum 10 metreye kadar boylanma görülür. Duvarlara ya da ağaçlara sarılarak büyüyebilirler. Sıcak ve ılıman iklimleri seven bu sarmaşık soğuk iklim şartlarına dayanıksızdır.

12-) Gündüz Sefası
Sarmaşık çeşitleri gündüz sefası
Yaz aylarında çiçek açan bir tür; Gündüz Sefası.

Dayanıklı, sarkıcı ve sarılıcı sarmaşık türlerinden olan Gündüz Sefası sarmaşığının mavi, açık leylak ve ortası beyaz lekeli çiçekleri vardır. Çiçekler yaz aylarında kendilerini göstermeye başlar ve kesinlikle güneşli ya da yarı gölge mekanları çok sever. Düzenli sulama istemez sadece onu kupkuru bırakmamak gerekir. Her toprağa uyum sağlarlar. Tabii ki besleyici bir toprakla daha da gösterişli olur. Böylelikle Gündüz Sefası’nın daha hızlı büyüdüğüne şahit olabilirsiniz.

Sarmaşık çeşitleri ve diğer tüm güzel çiçek türleri ÇiçekSepeti‘nde sizi bekliyor. İlginizi çekebilecek diğer bazı yazılarımız:


10 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Çardak gülünden yetişmiş olarak yani saksıda alma imkanı varmı tşk ederim ıyi akşamlar

  2. Kapıda ödeme varsa birde tohum değilse yetişmiş fidan olarak sarmaşık güllerden bitkilerden almak istiyorum

  3. Merhaba, ben evimin duvarına sarılmak üzete bir sarmaşuk arıyırum.sabah güneşini yoğun alan bir cephe.ankara iklimine uygun, bol sulama imkanım var.ayrıva yaprak dönmemesi gerekir.çiçekli ve hızlı büyüyen yaprak dökmeyen olursa iyi olur.çan sarmaşıpını sevdim.uygun mudur.

  4. Sarmaşık çeşitlerinden sipariş vermek istiyorum. Konu hakkında bilgi rica ediyorum.
    Çiçekler fide halinde mı, tohum halinde mı satılıyor. Fide halinde sayılıyor ise, en uygun dikim zamanı ne zamandır. Saygılarımla.

Şevval