TeknolojiTeknolojik Ürünler

Termosifon Hakkında Her Şey ve Termosifon Önerileri

Yaşam alanlarında hayatı kolaylaştıran birçok farklı ürün kullanılır. Özellikle sonbahar ve kış aylarında artan sıcak su ihtiyacı için tercih edilen termosifon, doğalgaz olmayan evlerde oldukça kullanışlı bir alternatif olarak öne çıkar. Modern teknolojinin getirdiği tüm yenilikleri kullanan termosifon modelleri, eskiye oranla daha az enerji ile daha çok iş yapabilir hale geldi. Eğer siz de evinizde sıcak su temini için termosifon almayı düşünüyorsanız bu yazımız tam size göre!

Isıtma ve soğutma sistemleri arasında yer alan termosifon, sıcak su ihtiyacını karşılamak için tasarlanan bir cihazdır. Sıcak su ısıtıcısı olarak da isimlendirilen termosifon, özel teknolojisi sayesinde haznesinde aldığı suyu çok kısa sürede istediğiniz sıcaklıkta ısıtır. Isıtma işleminden sonra ise haznedeki suyun sıcak kalmasını sağlar. Elektrikli şofben modellerine alternatif olan bu cihaz, daha az enerji ile daha uzun süre sıcak su sağlamaktadır.

Termosifon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

termosifon alırken dikkat edilmesi gerekenler
Farklı markalar tarafından üretilen termosifon modelleri, farklı özellikleri ile ön plana çıkar.
Görsel kaynak: Pinterest
  • Termosifon modelleri, su kapasiteleri ile birbirinden ayrılır. Yani haznesinde ne kadar su biriktirebildiği oldukça önemlidir. Ailenizde olan kişi sayısı ve sıcak su kullanım durumunuzu belirledikten sonra termosifon kazanının büyüklüğü konusunda karar verebilirsiniz. Ortalama kullanıma sahip bir evde banyo için 50 litre kapasiteli modeller yeterli olacaktır. Fakat büyük mutfaklara sahip işletmeler ve kalabalık aileler için 60-100 litre arasında kapasite sunan modeller tercih edilebilir.
  • Termosifon, elektrikle çalışan bir cihazdır. Bu nedenle seçeceğiniz cihazın güvenlik bakımından son teknolojilere sahip olması önemlidir. Aşırı ısınma, soğuma, yüksek basınç ve susuz çalışma gibi konularda emniyet özelliği olan cihazlar tercih etmeniz daha faydalı olacaktır.
  • Termosifonun iyi bir izolasyon sistemi olması gerekir. Bu sayede ısıtılan su sıcaklığını korur ve enerji tasarrufu sağlar. Seçim yaparken hem izolasyon hem de A veya A+++ enerji sınıfında olan modelleri tercih etmeniz bütçeniz açısından daha iyi olacaktır.
  • Kazan, termosifonun en önemli parçaları arasında yer alır. Titanyum malzemeden üretilen kazanlar, suda oluşan korozyona karşı daha dayanıklıdır. Bu nedenle bu tarz kazana sahip modelleri tercih edebilirsiniz.
  • Dijital termostatı olan modellerde ayar yapmak çok daha kolaydır. Su sıcaklığını istediğiniz derecede ayarlar, böylece ince ayarlarla uğraşmak zorunda kalmazsınız. Termostatın daha iyi performans göstermesi açısından rezistans kalitesinin de iyi olması gerekir.
  • Daha temiz ve hijyenik sıcak su için anti-lejyoner özelliğine sahip modelleri tercih edebilirsiniz. Bu özelliğe sahip modeller, suyu ısıtmanın yanı sıra özel olarak filtreler. Güvenli ve hijyenik su kullanımı elde etmenizi sağlar.
  • Son olarak bilinen marka ve modelleri tercih etmeniz olası arıza durumlarında işinizi kolaylaştıracaktır. Servis ağı geniş ve yedek parça konusunda destek sunan markalar, uzun süre garanti sunar.

Termosifon Önerileri

Termosifon konusunda dikkat edilmesi gerekenleri sıraladık. Şimdi sıra geldi ürün önerilerimize…

1-) Regal RGL 80 MS  

Regal RGL 80 MS termosifon
Sıcak su ihtiyacınızı istediğiniz her an Regal RGL 80 MS ile karşılayabilirsiniz.

Titanyum kazanı sayesinde sıcak suyu kaliteli bir şekilde depolayan Regal RGL 80 MS, 80 litre kazan kapasitesine sahiptir. Paslanmaz çelik rezistans ve otomatik termostat sayesinde yüksek performans sunar. 25°C – 75°C arasında su sıcaklığı ayarlama imkanı veren cihaz, aşırı ısınmaya karşı koruma ve yüksek basınca karşı emniyet kilidi ile oldukça güvenlidir.

2-) Baymak Aqua Konfor Prismatic

Baymak Aqua termosifon
Geniş aileler için her zaman sıcak su imkanı; Baymak Aqua Konfor Prismatic.

Titanyum katkılı, çift kat emaye kaplı çelik haznesi ile Baymak Aqua Konfor Prismatic, uzun ömürlü ve hijyenik kullanım sağlar. Mg-Anot özelliği sayesinde kazan korozyona karşı dayanıklıdır. 50 litre kazan kapasitesi size ve sevdiklerinize her zaman sıcak su imkanı sunar. 4 ayrı emniyet sistemi, maksimum düzeyde koruma sağlar. 35 – 75°C arasında sıcak su temini sunan cihaz, yüksek elektrik akımına karşı özel korumaya sahiptir.

3-) Vestfrost 65 

Vestfrost 65 termosifon
Vestfrost 65, oldukça hızlı sıcak su temini sağlar.

35 – 75°C su sıcaklığı sunan Vestfrost 65, aşırı ısınma emniyeti başta olmak üzere farklı koruma özelliklerine sahiptir. Güvenle kullanabileceğiniz termosifon, titanyum emaye kaplama sayesinde korozyon oluşumunun önüne geçer. 65 litre kazan kapasitesi, büyük evler için lazım olan sıcak su ihtiyacını karşılayacak düzeydedir.

4-) Profilo TRM8000 

Profilo TRM8000 termosifon
Profilo TRM8000 oldukça güçlüdür. Fakat gücüne oranla oldukça az enerji harcar.

Oldukça sık tasarımıyla evinizde rahatlıkla kullanabileceğiniz Profilo TRM8000, 80 litre kazan kapasitesine sahiptir. Anti-Lejyonel özelliği sayesinde sıcak suyu arıtarak size ulaştırır. Bu sayede daha hijyenik su kullanmış olursunuz. Elektronik kumandası ile her türlü ayarı yapabilir, eco modu ile tasarruflu kullanım sağlayabilirsiniz. Ayrıca tek ya da birden fazla musluğu aynı anda sıcak su temin edebilirsiniz.

5-) Demirdöküm DT4 Titanium Basic 

Demirdöküm DT4 Titanium Basic
Hayatı kolaylaştıran teknolojiler Demirdöküm DT4’de!

Uzun ömürlü ve oldukça dayanıklı bir kazanı olan Demirdöküm DT4, magnezyum anot korumaya sahiptir. Bu sayede kazan hiçbir şekilde zarar görmez ve termosifonun ömrü uzar. Kullanım alanınıza göre uygun kazan kapasitesi sunan cihazı, 3 ayrı hacim seçeneğinde tutabilirsiniz. DT4 termosifonda bulunan su sıcaklığı 6°C’nin altına düştüğünde donma koruma moduna geçer. Sıcaklık 10°C’ye kadar çıktığında koruma modu kapanır. Böylece kazan ve termosifon korunmuş olur. Ayrıca eco modu sayesinde optimum sıcaklık değerini enerji tasarrufu sağlayarak elde edebilirsiniz.

6-) Tezgah Üstü 15 TU 

Tezgah Üstü 15 TU baymak
Küçük alanlar için harika bir çözüm; Baymak Aqua.

Daha çok mutfak gibi sıcak su ihtiyacı olan alanlarda tercih edilen tezgah üstü termosifonlar, daha az kapasiteye sahiptir. Nedeni ise daha az yer kaplaması ve alandan tasarruf sağlamasıdır. Mutfaktaki sıcak su ihtiyacını karşılamak veya tek başınıza yaşıyorsanız banyoda kullanmak için bu tarz modelleri tercih edebilirsiniz. Baymak Aqua, tezgah üstü modeller arasında yer alan bir termosifondur. 15 litre kapasite sunar ve oldukça kısa sürede sıcak su sağlar. Cihazın kazanı korozyona karşı korumalıdır ve emniyet modellemelerinin hepsine sahiptir.

7-) Ariston Andris Lux 10 Lt. Tezgah Üstü

Ariston Andris Lux 10 Lt. Tezgah Üstü
Tasarımı ve performansı ile son derece etkileyici; Ariston Andris Lux.

Tasarımı ile oldukça hoş görünen Andris Lux, titanyum emaye kaplama kazana sahiptir. 16 bar basınçta test edilmiştir ve hızlı tekrar ısınma özelliği sunar. Bu özellik sayesinde sıcak su kazanda bitse bile dakikalar içinde yeniden sıcak su temin edebilirsiniz. Öne çıkan diğer özellikleri ise şu şekildedir; farklı sıcaklık ayarları, bakır elektrikli rezistans, emniyet modellemeleri ve ekolojik poliüretan izolasyon.

Termosifon başta olmak üzere tüm ısıtma ve soğutma sistemi ürünlerini ÇiçekSepeti‘nde bulabilirsiniz. Hemen mobil uygulama veya web sayfasını ziyaret edin, fırsatları kaçırmayın!

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir