Bonsai Ağacı Nasıl Yetiştirilir?


130
9 shares, 130 points

Çin’de başlayıp Japonya’ya ardından bütün dünyaya yayılan bir bitki geliştirme sanatı olan Bonsai, bodur ağaç görünümüyle bulunduğu her ortama dekoratif bir hava katar. Bu yazımızdan Bonsai ağacı bakımı ve Bonsai yetiştirme tekniklerine dair detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Öncelikle akıllardaki soru ile başlayalım. Bonsai nedir? Küçük ağaççıklar olarak bildiğimiz Bonsai, Japonca bon ve sai kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuş. Bon kelimesinin anlamı saksı veya tabak olarak çevrilirken sai tahmin ettiğiniz üzere ağaç demek. Yani Bonsai için saksıdaki ağaç anlamındadır diyebilmek mümkün.

bonsai ağacı
Kaynak: Pinterest

Her ne kadar bonsailer boyut itibariyle küçük olsalar da normal bir ağaçtan genetik olarak farkları yoktur. Bonsailer yalnızca birtakım teknikler ile saksıda yaşamaya alıştırılmış minyatür ağaçlardır. Herhangi bir ağaç ve yahut çalı da birtakım teknikler ile bonsai haline gelebilir.

Bir fidanın yaşlı bir ağaca dönmesi için gereken zaman Bonsaide bir takım teknikler kullanılarak hızlandırılır. Fidana olduğundan daha yaşlı bir görünüm kazandırılır. Bunun için kimi budamalar ve dalları biçimlendirme teknikleri kullanılır. 

pembe çiçekli bonsai
Görsel: gardenerdy

Bonsai Çeşitleri Nelerdir?

Bonsai türleri, Ficus, Aser, Platanus, Carpinus ve Ardıçlardan oluşmaktadır. Bonsai hassas bir bitkidir ve bakımı da özen gerektirir.

Japonların dünyaca ünlü Bonsai ağacının yetiştirme yöntemlerini, fiyat detaylarını, sıkça sorulan soruları ve doğru yetiştirilmesine yönelik ipuçlarını bu yazımızda derledik. Satın aldığınız veya size hediye olarak gönderilen Bonsai bitkinizin bakımı nasıl yapılır bilmiyorsanız, bonsai bakımına dair verdiğimiz ipuçlarını mutlaka uygulayın.

Bonsai ağacı bakımı ile ilgili 20 ipucu

bonsai-etsy
Görsel: etsy
 • Sulama çok önemlidir. Küçük ağacınız ne fazla sulanmalı ne de kuruyacak kadar susuz bırakılmalıdır. Fazla sulanan bitkinin kökleri çürür ve susuz bırakılan bitki zamanla kuruyarak ölür.
 • Su miktarını toprağa göre belirleyin. Bitkinizin toprağına dokunarak nemini kontrol edin ve sulamayı yavaş yavaş, toprak suyu tamamen emene dek yapın. Sıcak havalarda gün aşırı, kış aylarında 3 güne bir sulama yapmanız tavsiye edilir.
 • Yaz aylarında sulama yaparken; bitkinizi yerleştirdiğiniz tabakta biraz su bırakın, böylece bitkini ihtiyacı olan kadarını toprağı ile çekebilecektir.
 • Toprağın her yerinin nemli olduğundan emin olun. Sulama yaparken toprağın tamamıyla ıslatılarak kuru bölge kalmadığından emin olun ki bitkiniz sağlıklı kalsın.
 • Bitkinizi üşütmeyin. 12- 13 dereceden daha soğuk ortamlar bonsai için yaşaması kolay olmayan bir atmosfer oluşturur.
 • Yılda 4 defa vitamin ile besleyin. Bitkiniz için, her mevsim başında suyuna vitamin eklerseniz daha sağlıklı bir Bonsainiz olacaktır.
bonsai2
Görsel: artofbonsai
 • Bitkinizi budayın. Bonsai bakımının olmazsa olmazı budamadır. Her an elinizde bir makasla onun ihtiyacı olan budamayı yapabilirsiniz. Ayrıca en aşağıda bulunan dalları budarsanız bitkinizin kökü ve gövdesi daha rahat şekil alabilir. 
 • Geçiş mevsimlerinde budama yapın. Yaz ve kış budama için uygun mevsimler olmamakla birlikte baharı tercih etmeniz önerilir.
 • 2-3 yılda bir toprak değiştirin. Tüm bitkiler gibi bonsai de aynı toprakta daima kalamaz. Bu onun beslenmesine engel olur. ancak toprak değişimi sık sık yapılırsa bitki adaptasyon sorunu çekecektir.
 • Saksı değişimi sırasında toprağın tamamen kuru olduğundan emin olun. Böylelikle saksı değişimi sırasında kökleri zarar görmez, toprak kolayca kökler arasından dökülür.
 • Bitkiniz karanlığa hapsolmasın. Bonsai kapalı ve karanlık ortamları çok sevmez. Bu sebeple gündüzleri olabildiğince aydınlık bir alanda olmalıdır.
 • Hava akımına maruz kalmamalı! Bonsai bitkiniz, tüm salon bitkileri gibi hava akımına, klimaya maruz kalmamalıdır.
 • Kesinlikle direkt güneş ışığı görmemelidir. Bonsai aydınlık ortam ister ama güneşe dikkat! Direkt olarak güneş altında olması bitkinizin yapraklarına zarar verebilir.
 • Bitkiniz tüm gün güneş görmesin. Bonsai bitkinizin istediği güneş aydınlığı sabah veya öğlen için yeterlidir. Tüm gün aydınlık ışıl ışıl bir ortamda durması gerekmemektedir.
 • Yaprakları da sulamayı ihmal etmeyin. Bitkinizin yapraklarını zaman zaman fıs fıs ile duşlama tekniği ile sulamalısınız.
Juniperus nr: 43 Graham Potter pot: Ixing China
Görsel: artofbonsai
 • Damlacıkları temizleyin. Yaprakları suladıktan sonra damlacıkların kalmadığından emin olun ki mercek görevi görüp güneş ışığı ile bitkinizi çürütmesin.
 • Toprağın seviyesini kontrol edin. Sulama, gübreleme ve benzeri işlemler toprağın gerekli seviyenin aşağıya düşmesine neden olabilir. Bu işlem yavaş gerçekleşeceğinden gözünüzden kaçabilir.
 • Mutfak bitkiniz için ideal bir alandır. Çok sıcak veya soğuk olmayan, nemi seven ortamlar bonsai için keyifle yetişeceği alanlar sağlar. 
 • Isınayım derken bitkinizi öldürmeyin! Radyatör panelleri, soba yanları, kalorifer peteklerinin üzeri bonsainin kurumasını ve ölmesini hızlandırır.
 • Yaprak dökümünün zamanı önemli. Bitkiniz sonbahardan önce yaprak dökmeye başladıysa saksı değişimi istiyor demektir.
Uzmanından bonsai bitkisi bakımının videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz;

Bonsai Yetiştirmeye Yeni Başlayanlar İçin;

Güzel görünümlü, sağlık bir bonsaiye sahip olmak için ilk önce sabırlı olmak gerekir. Kimse kolay ve hızlı bonsai yetiştiricisi olabileceğini düşünmemeli. Öncelikle doğru fidan seçmeniz gerekir. Yeni başlayanlar için Bonsai yetiştirmek üzere genellikle bodur çalı türleri önerilir. Bunun sebebi daha kolay bir bakım istemeleridir. 

bonsai
Görsel: wikimedia

Bonsai yetiştirmek için önerilen 6 yöntem bulunmaktadır. Bunlar;  

 1. Tohumdan bonsai yetiştirmek
 2. Fidandan bonsai yetiştiremek
 3. Çelikten üreterek yetiştirmek
 4. Havai köklendirme yaparak bonsai yetiştirmek
 5. Yamadori yani doğadan toplamak 
 6. Laboratuvar ortamında kültür uygulaması ile bonsai yetiştirmek.

Seçim size kalmış ancak ben tohumdan bonsai yetiştirmek istiyorum diyorsanız bu minimum 5 yılınıza mal olacaktır. Zira bir ağaç yetiştirmeyi planladığınızı aklınızdan çıkarmamalısınız.

Ayrıca peşinen belirtelim ki Bonsai bir ağaç türü değil, bir ağaç yetiştirme yöntemidir. Bu sebeple bonsai tohumu diye bir şey yoktur. 

smugmug-bonsai
Kaynak: smugmug

İlk bonsainiz için önerilen hazır yetişmiş bir ağaç ile başlamaktır. İğne, sivri yapraklı ağaçlar başlangıç için kolaylık sağlayacaktır. Bonsai ağacınızı seçerken özellikle dikkat etmeniz gereken nokta ağacın boyu ve dallarıdır. Boyuna oranla kalın bir gövdesinin olması ve gövdenin her yönünden çıkan yeteri kadar sayıda dala sahip olması önemlidir. Çiçek marketlerden edinebileceğiniz bonsainize nasıl bakmanız gerektiğine dair detaylı bilgiyi yazının başında belirtmiştik. 🙂

Bir diğer basit yöntem de bonsai ekim kitleri ile başlamaktır.

Karaçam Bonsai Ekim Kiti için buraya tıklayabilirsiniz.

Fıstık Çamı Bonsai Ekim Kiti için buraya tıklayabilirsiniz.

Bonsai Fiyatları

Bonsai, bakımı çok zor olmayan ancak ihmale de gelemeyen bir bitki yetiştirme yöntemidir. Uzun ömürlü bitkiler için ideal yaşam alanı olabilen aynı zamanda görünümü ile de her daim tercih edilmektedir. Fiyatlandırma olarak da ortalama bir saksı bitkisi olarak düşünülebilir. 100TL’den başlayıp bitkinin türü, yaşı ve tasarımı ile orantılı olarak fiyatları artış gösterebilmektedir.

Çiçek Sepeti’nde yer alan bonsai türleri için www.ciceksepeti.com/bonsai sayfasına gözatabilirsiniz.

bonsai-1

Zelkova Bonsai’ye buradan ulaşabilirsiniz.

Mutluluk Köşesi Terrarium’a buradan ulaşabilirsiniz; https://www.ciceksepeti.com/mutluluk-kosesi-terrarium-at2813

Mountain Palm’a buradan ulaşabilirsiniz; https://www.ciceksepeti.com/mountain-palm-kc781938

bonsai-1

Feza – Bonsai’ye buradan ulaşabilirsiniz; https://www.ciceksepeti.com/feza—bonsai-kc646125

Penjing’e buradan ulaşabilirsiniz; https://www.ciceksepeti.com/penjing-kc698245

bonsai-2

Taş Ev’ – Bonsai’ye buradan ulaşabilirsiniz; https://www.ciceksepeti.com/tas-ev—bonsai-kc788973

Livistona’ya buradan ulaşabilirsiniz; https://www.ciceksepeti.com/livistona-kc478643

Ficus Ginseng Bonsai’ye buradan ulaşabilirsiniz; https://www.ciceksepeti.com/ficus-ginseng-bonsai-kc103450

bonsai-2

Forrest’a buradan ulaşabilirsiniz; https://www.ciceksepeti.com/forrest-kc511815

Bonsai Ağacı Bakımı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular;

İç Mekan Bonsailer Nasıl Bir Ortamda Yetiştirilmelidir?

İç mekan bonsailer, direkt güneş ışığı almadan aydınlık bir yerde muhafaza edilmelidir. Bonsai, havadar ve nemli bir ortamda bakılmalıdır. Sürekli karanlıkta bırakılmamalı, gündüzleri gün ışığı almalıdır. Güneş ile direkt olarak temas edecekleri yerlerde bakılmamalıdır.

Bonsai Ağacı Bakılan Ortamın Sıcaklığı Nasıl Olmalı?

Bonsainin bonsai çiçeği açması ve sağlıklı kalabilmesi için ortam sıcaklığı 22 dereceyi geçmemelidir. Yaz aylarında Bonsai’yi sıcaktan koruma amaçlı evi sıklıkla havalandırmanız gerekmektedir. Kış aylarında ortamın kuru olması, yapraklarını dökecektir. O yüzden kış bahçesi ya da cam önünde muhafaza edilmelidir.

bonsai bitkisi
Görsel: flowers magzine
Bonsai Neden Çok Yaprak Döker?

Bonsai sorunlarından biri hızla yaprak ve bonsai çiçeği dökmesidir. Bu durumun en büyük nedenlerinden biri yanlış sulamadır. Bonsai sulamasının genel olarak nasıl olması gerektiğini yazımızın ilgili bölümünde belirtmiştik. ancak her bitkinin su ihtiyacının farklı olduğunu unutmamak gerekir. Bu sebeple bitkinizin toprağı kuruduğu zaman, toprağın her yeri ıslanacak şekilde sulamanız gerekir. 

Bonsai Ağacı Nasıl Sulanmalıdır?

Bonsai’yi yağmurlama tekniğiyle sulamak gerekir, aynı zamanda saksı altındaki fazla su drene edildikten sonra, yaklaşık 30 dakika sonra tekrar aynı şekilde sulanmalıdır. Böylelikle toprak tamamen nemlenecek ve kök çürümesi engellenecektir.

Bonsai Ağacı Çürümeye Başladıysa Tekrar Nasıl Sağlıklı Hale Getirilir?

Bonsai’nin çürümeye başlamış ve çürümüş köklerin temizlenmesi gerekir. Sıfırdan Bonsai yetiştirmek istiyorsanız Bonsai Ekim Kiti alıp Bonsai’nizi tohumdan yetiştirebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek yazılarımız:


21 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. normal ebatlı bir bonsaiye kaç ml su dökmeliyiz 3 günde bir çay bardağı kadar olur dimi

 2. Bonsaim mayis ayinda sizden alinmis bir hediye olarak geldi ve surekli cicek aciyor, yeni ve uzun surgunler veriyor.Ne yapmaliyim? Tesekkur ederim.

 3. Bonsaim dallarında beyaz pamuk gibi mantarlaşmalar oldu mutfakta çok sıcak olmayan bir yerde haftada iki suluyorum ama acaba hasta mı oldu vitamin mi vermeliyim

 4. BEYAZ ÖRÜMCEK DİYE BİLİYORUM ONLARI TEMİZLERSENİZ SORUN KALKACAKTIR. AYNISI BENİM BONSAİMDE DE OLDU KORKMAYIN.

 5. bendeki bonzai yapraklarının hepsini döktü. ne yapmalıyım. teşekkürler

 6. MERHABALAR EŞİM SİZDEN BONSAİ YOLLADI BANA AMA YAPRAKLARI DOKUYOR NE YAPMAM LAZIM 18 OCAKTA GELDİ BU KADAR CABUK YAPRAK DOKMESI NORMAL MI BİDE TOPRAGİNDA KÜÇÜK BÖCEK GÖRDÜM NE YAPMAM LAZIM CEVAP VERİRSENİZ SEVİNİRİM

  1. Bana çiçek sepetinden 3 tane bonzai çiçeği geldi hepsinin yaprakları 2 günde dökülüyor lütfen ne yapabilirim ??

 7. Eşim 14Subatta hediye olarak gönderdi. 16 Şubat pazartesi sabah ofise gittiğimde tüm yaprakları kurumuş ve döküyordu. Böyle bir şeyi İlk defa gördüm

 8. Bende eşime hediye aldım fakat çiçekçi okadar sprey sıkmışki üzerine güzel koksun parlak dursum diye. Yazık ikinci gün komple döküldü hepsi. Lütfen çiçekçilerinizi uyarırmısınız. Birsürüde para veriyoruz çiçekde ölüyor yazık.

 9. Ben de bir bonsai meraklısı olarak nereden başlayacağımı bilemiyor . araştırma yapmakta iken . geçen günlerde bir tane Ficus Ginseng türü bonsai bitkisi hediye geldi. toprak durumuna göre haftada bir sulama yapmaktayım. 2 tane normal dalı ve yaprakları vardı . geldiği zamandan bu yana yeni küçük sürgünler oluşturdu. Fakat anlayamadığım bir şekilde bu cıkan sürgünlerdeki yeni yapraklarını dökmeye basladı ve devam ediyor. Önceki yapraklar bitki üzerinde duruyor. Bu cıkn yeni yaprakları dökmesi durumu acaba neden kaynaklanmakta.
  Bu konularda bilgisi olan arkadaşlardan yardımcı olmalarını istemekteyim

 10. nandina bonsai sitenizden alınarak hedıye geldı yaprakları dökülüyor yerı ve koşulları anlattıgınız gibi olmasına rağmen günden güne kötüye gidiyor yardımcı olur musunuz

 11. Babası ficus um var iki günde bir suluyorum ve çok su dokmuyorum. Bugün ise geldim yapraklarının solup döküldüğü nu gördüm. Bir dokundum.yesil yaprakları da döküldü..az mı su veriyorum acaba

 12. Yaklaşık 1m boyunda olan bonsai ağacım 2 ay önce evime geldi. Son 10 gündür yeşil yapraklarını da dökmeye başladı. Ne yapabilirim

 13. Ben kalanchoe çiçeği ile birlikte satılan bonsai den aldım saksini değiştirmeli miyim gerek varmi

 14. Arkadaşlar az güneşli toprak yoğunluğuna göre su ve yaprak toprağın heryeri olacak şekilde sulayalım.aynı şekilde 3 ile2 yıl arası toprak değşimi yılda 4 defa vitamin ve budama birde sakın saksıya dikmeyın serin ya da güneşe marus bırakmayın

 15. Bonsaim 1 Mart’ta geldi ama 3 Mart’tan beri dalları kuruyor ve yaprak döküyor ne yapmalıyım ?

 16. Merhabalar biZimde bonsai ağacımız birden yapraklarını dökmeye başlamıştı olan oldu zaten dedim musluğun altına soktum bol bol sulandı o günden sonra 4 sene geçti ve şuanda 90cm bir ağacımız var 🥰

 17. Bana ada arkadas beton saksida gondermisti.sonra ben onun saksini degistim bi muddet sonra bi kac yapragini dokmeye basladi sonra topragini degistirdm sulamasini da cok fazla yapmadm cok az ustten biraz da alt tabakta kalcak sekilde yapiyorm suan 10 a yakin yeni yaprak cikti 🙂

Seda Sipahi