Kozmetik ÜrünlerModa & GüzellikTrend

Bronzer Nedir, Nereye Sürülür ve Nasıl Kullanılır?

Makyaj yaparken kullanabileceğiniz çeşitli ürünler vardır. Bronzer da bu ürünlerden biridir. Cildinizde dengeli bir görüntü oluşturmak ve cildinize canlılık katmak için bronzerları kullanabilirsiniz. Farklı türleri olan bronzer çeşitlerini yazımızda inceleyebilirsiniz.  Ayrıca tabii ki bronzer nedir, nasıl kullanabilirsiniz, bronzer uygulama teknikleri nelerdir gibi soruların cevabını da yazımızda! 

Bronzer Nedir, Ne İşe Yarar?

Bronzer, makyajınızı farklı bir boyuta taşımanız sağlaya makyaj malzemelerindendir. Yüzünüze canlı ve sıcak bir görüntü vermek için ya da yüzünüzü şekillendirmek için bronzer çeşitlerini kullanabilirsiniz. Bronzer ile şunları yapabilirsiniz:

 • Teninizi daha bronz gösterecek dokunuşlar yapabilirsiniz. 
 • Cildinizdeki hoşlanmadığınız görüntüleri bronzer ile kapatabilirsiniz. 
 • Fondöten ve pudra gibi makyaj malzemelerinin kalıcılığın bronzer ile arttırabilirsiniz. 
 • Cildinizdeki yorgun ve soluk ifadeyi bronzer ile canlandırabilirsiniz. 

Genellikle yaz makyajlarının yıldızı olan bronzerı, tabii ki her mevsim kullanabilirsiniz. Farklı renkleri ve türleri bulunan bronzer arasından kendi ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçebilirsiniz. Mesela stick bronzer, likit bronzer; mat bronzer ya da transparan bronzer… Neye ihtiyacınız varsa! 

Kontür ve Bronzer Farkları Nelerdir?

Birbiriyle karıştırabileceğiniz iki üründür kontur ve bronzer. Bronzer de yüzü şekillendirdiği için kontur ile karıştırabilirsiniz. Ama bu iki ürün birbirinden farklıdır. Bu iki ürünün farklarını şu şekilde açıklayabiliriz: 

 • Kontur, yüzünüzde boyut yaratmak için kullanabileceğiniz bir üründür. Genellikle daha mat bir görüntü oluşturur. Gri alt tonlu ürünler kullanarak uygulayabilirsiniz.
 • Bronzer, cildinizi parlatabileceğiniz ve cildinizde güneşte yanmış hissi uyandırabileceğiniz bir uygulamadır. Cildin belli noktalarına uygulama yapabileceğiniz gibi cildinizin tamamına da bronzer uygulayabilirsiniz. 
 • Kontur uygulaması önce, bronzer uygulaması daha sonra yapılır. 
 • Kontur daha soğuk tonlardadır, bronzer ise teni ısıtan, sıcak tonlardadır. 

Yüz Şekillendirici Bronzer Nasıl Uygulanır?

Bronzerı nereye sürmeniz gerektiği sorusuna gelirsek aslında cevabı oldukça basit:

 • Öncelikle nasıl bir görünüm istediğinize karar verebilirsiniz. Yüzünüzün tamamında bir bronzer etkisi mi istiyorsunuz yoksa belli noktaları mı ön plana çıkarmak istiyorsunuz? Eğer yüzünüzün tamamını ortaya çıkarmak istiyorsanız yüzünüzün tamamına bronzer uygulayabilirsiniz. Yani bronzerı fondöten yerine kullanabilirsiniz. 
 • Yüzünüzde daha sıcak bir görüntü istiyorsanız elmacık kemiklerinizin üzerine biraz bronzer uygulayabilirsiniz. 
 • Kontur bitiş hatlarını belirlemek için de bronzer kullanabilirsiniz. Özellikle burun kemeri, elmacık kemikleri, çene hattı, alın gibi bölgelere bronzer uygulayarak cildinizi parlatabilirsiniz. Bronzerı bu şekilde kullanacaksanız pudra, kapatıcı, fondöten gibi ürünü, ten makyajınızı yaptıktan sonra sürmelisiniz. 

Şimdi gelelim, bronzer nasıl uygulanır sorusunun cevabına! Kusursuz bir ten makyajı için bronzer uygulaması yaparken şu adımları takip edebilirsiniz:

 • İlk olarak bir bronzer fırçası edinmelisiniz. Bronzer fırçası, kolayca bronzer sürmenizi sağlayacak ürünlerden biridir. 
 • Fırçaya bir miktar bronzer aldıktan sonra fırçaya hafifçe üfleyerek bronzerın fazlalığının uçmasını sağlayabilirsiniz. 
 • Daha sonra aydınlık bir görünüm için elmacık kemiklerinizin üzerine bir miktar bronzer sürebilirsiniz. Burada bronzer sürerken yanaklarınızdan yukarıya doğru, yuvarlak hareketler yapabilirsiniz. Böylece makyajınızın daha iyi görünmesini sağlayabilirsiniz. 
 • Yüzünüzün tamamında bronz bir görüntü oluşturmak istiyorsanız yüzünüzün tamamına bronzer uygulayabilirsiniz. 
 • Bronzerı direkt makyaj bazı üzerine, fondöten üzerine de uygulayabilirsiniz. 

Nasıl Bronzer Seçebilirsiniz?

Farklı tarzda ve renkte bronzerlar vardır. Bu bronzerlar arasından seçim yaparken bazı kriterlere dikkat edebilirsiniz. Nedir bu kriterler derseniz;

 • İlk olarak ten renginize uygun bir bronzer seçmelisiniz. Ten renginize göre daha şeftali tonlarını ya da kahverengi alt tonları tercih edebilirsiniz. Eğer çok açık bir teniniz varsa pembe ve bal köpüğü gibi açık renkleri kullanabilirsiniz. Cilt alt tonunuz soğuksa pembe, sıcaksa sarı alt tonları seçmeniz de önemlidir.
 • Bronzer seçiminde cilt tipiniz de önemlidir. Yağlı ve karma bir cildiniz varsa mat ürünleri, kuru bir cildiniz varsa krem ya da likit formdaki ürünleri kullanabilirsiniz. 
 • Hangi bronzer türünü daha iyi kullanıyorsanız o, sizin için en iyisidir. Likit, krem ya da pudra formunda farklı bronzerlar arasından buna göre de seçim yapabilirsiniz.

Çiçeksepeti’nde farklı bronzerları online olarak inceleyip satın alabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir