Kendin Yap (DIY)Trend

Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar: Çay Lekesi Çıkarma Yöntemleri

Yaşam alanlarının dekorasyonunda her bir parçanın önemi büyüktür. Fakat bazı parçalar tasarımın temelini oluşturduğu için daha fazla özen gösterilir. Halılar, bir alanın dekorasyonunda oldukça önemli bir yer kaplar. Bazen geleneksel bazen minimalist bazense modern desenlerle  yaşam alanlarının vazgeçilmezi olurlar. Salon, yatak odası, mutfak, antre, ofis girişi gibi aklınıza gelebilecek her alanın zemininde halı kullanılmaktadır. Fakat bazen talihsiz kazalar yaşanması sonucu çok sevdiğiniz halılarınızda büyük veya küçük lekeler meydana gelir. Çay dökülmesi sonucu ortaya çıkan çay lekesi en sık karşılaşılan lekedir. Peki, çay lekesi halıdan nasıl çıkar? Gelin halıdan çay lekesi çıkarma yöntemlerine birlikte bakalım.

Sevdiklerinizi ağırlarken veya gün içinde dinlenirken çay, en çok tüketilen içecekler arasında yer alır. Fakat bazen ufak bir sallanma veya denge bozulması sonucunda çay halıya dökülür. Anlık bir kaza yüzünden halınızda kalıcı bir leke oluşmasını istemezsiniz. Bu nedenle halıdan çay lekesini çıkarma yöntemlerini bilmeniz faydalı olacaktır.

Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan çay lekesi çıkarma yöntemleri
Çay lekesini çıkarmak için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

Halıya çay döküldüğünde öncelikle panik yapmayın çünkü lekeyi çıkarmanız için yöntemler mevcut. Fakat bazı noktalara dikkat etmenizde fayda var. İlk olarak çayı döktüğünüz ilk anlarda müdahale etmeniz gerekiyor. Sıcak bir içecek olan çayı soğuk suyla silerek ısısını düşürebilirsiniz. Sıcak ürünler, daha fazla leke bırakır. Bu durumun önüne bu şekilde geçmeniz mümkün. Sonrasında ise aşağıda yer alan yöntemlerinden birini uygulamanız gerekir. Eğer halınız çamaşır makinesinde yıkanmaya uygunsa tüm işlemlerde sonra çamaşır makinesinde yıkamanız daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.

Bulaşık Makinesi Parlatıcı

Çay halınıza döküldüğünde sıcaklığın ısısını düşürdükten sonra ilk müdahaleyi bulaşık makinesi parlatıcısı ile yapabilirsiniz. Çay dökülen bölgeye bir kaşık parlatıcı dökün ve 1 saat kadar bekletin. Ardından soğuk su ile nemlendirilmiş havlu ile bölgeyi temizlemeye başlayın. Dairesel hareketlerle ovalama sonucunda çay lekesinin çıktığını gözlemleyebilirsiniz.

Karbonat ve Sıcak Su

Halıdan çay lekesi çıkarma yöntemleri - karbonat
Karbonat, birçok leke ve alanda etkili bir üründür.

Ev temizliğinde birçok alanda kullanılan karbonat; zorlu lekeler, tıkalı borular, kireçli alanların temizliğinde de tercih edilir. Halıdan çay lekesi çıkarmak içinde karbonat kullanabilirsiniz. Öncelikle bir fincan sıcak suya karbonat ekleyin ve karıştırın. Bu karışımı halıdaki çay lekesine uygulayın ve bir süre bekledikten sonra temiz bir bezle alanı silin. Kuruma sonrası lekenin gittiğini görebilirsiniz.

Beyaz Sabun

Yağlı alanların temizliğinde oldukça başarılı bir ürün olan beyaz sabun, köpüren yapısı sayesinde çay lekelerinde de etkilidir. Mutfaktaki ürünlerin temizliğinde kullanabileceğiniz beyaz sabunu kurumuş çay lekesinde kullanabilirsiniz. Kuruyan çay lekesinin üzerine beyaz sabunu sürün ve 10 dakika kadar bekletin. Sonrasında nemli bir bez yardımıyla dairesel hareketler yaparak alanı temizleyin. Kuruma süresi geçtikten sonra leke hala iz bıraktıysa aynı işlemi bir daha uygulayabilirsiniz.

Deterjan ve Sirkeli Karışım

Sirke
Sirke, ev temizliği için oldukça önemli bir maddedir.

Yaşam alanlarını temizlerken sıkça kullanılan deterjan, halıdaki çay lekesini çıkarırken de kullanılabilir. Bir fincan sirke, sıcak su ve bulaşık deterjanı ile oluşan bir karışım hazırlayın. Sonrasında bu karışımı lekeye uygulayın ve bir süre bekledikten sonra temiz bir havlu ile alanı temizleyin. Sildiğiniz alanı kurutma makinesi ile kurutun. Lekenin azalarak gittiğini göreceksiniz.

Deterjan ve sirkeli karışım dışında doğal bir temizlik ürünü olan sirkeyi, halıdaki çay lekesini çıkarmak için tek başına kullanabilirsiniz. Sirkeyi sıcak su ile karıştın ve bu karışımı bir sprey şişesine koyun. Koyduğunuz bu karışımı leke olan yere bolca sıkın ve soğuk bezle alanı ovalayarak silmeye başlayın. Leke yavaş yavaş yok olmaya başlayacaktır. Bu yöntemde lekenin tam olarak gitmesi için yoğunluğuna göre birkaç defa uygulama yapmanız gerekebilir.

Halıdan çay lekesi çıkarma yöntemlerini anlattığımız yazımız burada sona eriyor. Yaşam alanlarının temizliğinde ihtiyacınız olan tüm ürünleri uygun fiyatlarla Çiçeksepeti!nde bulabilirsiniz. Hemen mobil uygulama veya web sayfasını ziyaret edin, fırsatları kaçırmayın!

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir