Kendin Yap (DIY)

Çiçek Şekilli Dekoratif Yastık Yapımı

Koltuklarınızı süsleyecek bir yastık, üzerinde oturabileceğiniz ve ev dekorunuzu tamamlayacak çiçek şekilli dekoratif bir yastık yapmak ister misiniz? Üstelik yapımı oldukça kolay!

Yastıklar hem kullanışlı hem de dekoratif eşyalar. Hal böyle olunca da ev eşyaları arasında en sevilenlerden olmaları son derece normal. Eğer küçük bir çocuğunuz varsa bilirsiniz, koltuklarda oturmak çok sıkıcıdır. İlla ki yere oturulacak! Ama bu yastıklar o kadar güzel ki siz bile koltuklarınızı unutabilirsiniz. Bu yazıda size iki adet farklı yastığın yapımını anlatacağız. Küçük yaparsanız kırlent büyük yaparsanız minder olacak bu yastıklar çiçek şeklinde ve çok dekoratif. Çok az malzeme ile çiçek şeklinde yastık yapmak için hazırsak hemen bir tanesinin yapılışını anlatarak başlayalım.

Çiçek Şekilli Dekoratif Yastık Yapımı
Çiçek Şekilli Dekoratif Yastık Yapımı, Görsel: Pinterest
Papatya Yastık Yapımı

Kullanılacak malzemeler;

  • En az 2 ayrı renkte kumaş
  • Elyaf
  • İğne, iplik, makas
  • Broşür veya gazete kağıdı

Püf noktası 1: Yastığı evinizin hangi odasında ve nerede kullanmayı düşünüyorsanız boyutunu ona göre planlamanız daha doğru olur.. Kırlent olarak kullanacaksanız çok büyük yapmanız kullanışsız olacaktır. Çocuk odası için yapacaksanız istediğiniz kadar büyük yapabilir, çocuğunuza bir oyun minderi oluşturabilirsiniz.

Püf noktası 2: Kullanacağınız odanın temasına uygun desenli kumaşlar seçin. Eğer çocuğunuzun odasına yapıyorsanız her bir yaprağı ayrı renkte yaparak renkli bir oda oluşturabilirsiniz ancak kırlent olarak kullanacaksanız koltuk, perde ve halı renginize uygun olarak renkler seçmeniz daha güzel bir sonuç almanızı sağlayacaktır.

Yapılışı:

Çiçek Şekilli Dekoratif Yastık
Çiçek Şekilli Dekoratif Yastık

İlk olarak yapacağınız yastığın boyuna karar verin ve bu boyuta uygun olarak kağıtların üzerine çizim yapın. Bu işlem için broşür veya gazete parçaları kullanabilirsiniz. Ardından atacağımız için boş ve kaliteli bir kağıt olması şart değil. Kalıp çıkarmak çok önemli bir nokta çünkü bu şekilde ilerlerseniz sonrasında çıkan sonuç daha çok memnun olmanızı sağlar. Çıkardığınız kalıba uygun olarak çiçek yapraklarını kesmeye başlayabilirsiniz.

Toplamda 5 adet yaprak bir adet de orta birleşim noktamız olacak. Bunun için yaprak taslağınıza uygun 10 adet yapraklık kumaş kesin. Her bir yaprak için iki adet kumaş parçası kullanacağız.

Kestiğiniz bu kumaş parçalarının şekillerinin mükemmel olması gerekmiyor. Yani kusursuz, simetrik bir şekil kesmek için kendinizi çok zorlamanıza gerek yok. Damla şekline benzer parçalar olmaları yeterli.

Ardından çiçeğin orta noktası için büyükçe bir yuvarlak parça kesiyoruz. Bu parçayı mini bir yuvarlak yastığa çevireceğiz. Artık parçalarımız tamam olduğuna göre içlerini elyafla doldurma ve birleştirme kısmına geçebiliriz.

Yaprakları birleştirme

Yastık Yapımı
Yastık Yapımı

Yaprak olacak kumaşları, içte kalacak yüzleri dışta kalacak şekilde üst üste yerleştiriyoruz. Çünkü ters çevireceğiz. Sağdaki görselde daha detaylı olarak görebileceğiniz gibi, iğne ve iplik yardımı ile ikişer santim içten olacak şekilde dikin.

Kumaşların birleşme noktası olacak olan alt kısımı açıkta bırakarak kumaşları birbirlerine dikiyoruz. Aynı işlemi diğer 4 yaprak için de uygulamanız gerekiyor elbette.

Kendi Yastığını Yap
Kendi Yastığını Yap

Ardından yapraklara teker teker aldığı kadar elyaf doldurun ve uçlarını dikin.

Bu işlemi yaparken elyafı gereğinden az veya fazla koymamaya özen gösterin. Dilerseniz elyaf yerine karton köpük parçaları da koyabilirsiniz ancak zamanla ezilebilme durumu olduğu için en kullanışlı malzeme yine elyaf.

Kendi Yastığını Yap
Kendi Yastığını Yap

Daha sonra sağdaki fotoğrafta olduğu gibi iplik ile yaprakları birbirlerine birleştirecek şekilde dikin.

Elde ettiğimiz görüntü ortası boş bir papatyaya benzeyecek. Yaprakları birbirine sıkıca dikin ve orta kısımda büyük bir boşluk bırakmayın.

Yeteri kadar sağlam olduğundan emin olduktan sonra artık son aşamaya geçmeye hazırız.

El Yapımı Yastık
El Yapımı Yastık

Yuvarlak parçanın içerisine de elyaf doldurduktan sonra iğne ile ipliği kumasın dışından şeritler halinde geçirerek bir kese gibi büzülmesini sağlayın. Bu noktada elyaflar dökülmeyecek kadar sağlam bir birleşim yapmanız gerek.

Daha sonra yaprakların tam ortasına bu yuvarlak mini yastığı monte etmemiz gerekiyor. Bunun için silikon da kullanabilirsiniz, iğne iplik de. Seçim size kalmış.

Ve işte yastığımız hazır! İsterseniz koltuklarınızın üzerine dekor olarak koyabilir, isterseniz minder olarak tercih edebilirsiniz. Hatta evcil hayvanlarınız için bir yatak olarak da kullanabilirsiniz.

Öneri: Çocuğunuzun küçülen kıyafetleri ile bu minderden yaparak odasında kullanabilirsiniz. Hatta çocuğunuzla birlikte el işi çalışması olarak çiçekli minder yapabilir, keyifli vakit geçirirken onun el becerisini geliştirmesine de yardımcı olabilirsiniz.

*Bu yastık anlatımı için kullanılan görseller euamocosturar sitesinden alınmıştır.

Ortanca Yastık Yapımı

Şimdi de ortanca şeklinde bir yastık yapacağız. Üzerine oturulmaya pek kıyabileceğiniz tarzda olmayan bu yastık tam bir kırlent! Dilediğiniz renkte keçeler ile renk renk ortanca yastıklar yapabilmeniz mümkün.

Ortanca Şeklinde Yastık
Ortanca Şeklinde Yastık, Görsel: Love This Pic

Kullanılacak malzemeler;

  • Keçe kumaş
  • Kalem, makas, cetvel
  • Silikon tabancası, silikon, sıcak tutkal
  • Yuvarlak kırlent ya da elyaf

Yapılışı;

Öncelikle evinizde kullanmak istemediğinz bir kırlentiniz varsa, bu tarif ile onu güncelleyerek yeniden dönüştürebilirsiniz. Şayet yok ise kendimiz sıfırdan bir kırlent yapacağız. Merak etmeyin, bu gayet kolay olacak.

İlk olarak yastığımızı yaparak başlayalım. Keçe yastık yapımı için 30 cm ölçüsünde 2 adet kare keçe parça kesiyoruz. Kareleri üst üste getirerek üç kenarı birbirlerine silikon veya tutkal le yapıştırıyoruz. Köşeleri geniş bir şekilde almaya özen gösterin ki yuvarlağa yakın bir şekil elde edebilmek kolay olsun. Dilerseniz iğne ve iplik ile dikebilirsiniz. Eğer dikerseniz bir önceki yastık anlatımında olduğu gibi elyafı yerleştirmeden hemen önce ters çevirin.

Keçe Yastık
Keçe Yastık, Görsel: picmia

Eğer tutkal kullandıysanız en az 10 – 15 dakika kurumasını bekleyerek aynı işlemi yapın. Ardından keçe torbanızın içerisini elyaf ile doldurun ve doldurduğunuz köşeyi de tutkal ile güzelce yapıştırın. Bu esnada tutkalın kuruması için elinizle bastırın ki elyaflar dışarıya çıkmasın, şişkin bir yastığınız olsun.

Dilerseniz iki keçe parçasını dıştan dikerek fazla kalan parçaların bir kısmını elyaf yerleştirdikten sonra keserek salaş bir görünüm elde edebilirsiniz.

Yastığımız hazır olduğuna göre artık onu bir ortanca haline getirebiliriz. 12 cm, 7 cm ve 2 cm çağında 12’şer adet daire keçe parçasına ihtiyacımız var. Bu sebeple büyükçe bir keçe rulosuna daireler çizerek muntazam parçalar keseceğiz. Bu parçaların her biri birbiri ile aynı renk olmalı ya da renk geçişi izlenimi verebilecek yakın renkler kullanılmalı.

Keçe Yastık Yapımı
Keçe Yastık Yapımı, Görsel: picmia

Ardından bu yuvarlak şekilleri keskin hatları olmayan artı şekline benzer şekilde kesin. 4 yapraklı bir çiçek şekli oluşturabilirsiniz böylece. Ardından küçük parçaları büyük parçaların üzerine tam ortalarından silikon ile yapıştırın. Baş parmağınız ve işaret parmağınız ile keçelerin birbirlerine tam yapıştıklarından emin olana kadar sıkıca bastırın.

2’şer ve 3’er katlı minik çiçekler elde ettik böylece. Artık onları kırlentimizin üzerine yapıştırabiliriz. Elinizde kalan fazla parçaları da salak bir şekilde kırlentin üzerine yapıştırarak daha doğal bir görünüm elde edebilirsiniz.

Son olarak da yeşil renkli keçeden yaprak olarak kullanılabilecek 4 parça keserek, bu parçaları ikişer ikişer üst üste dikiyoruz. Yaprak ortasından damar geçiyor imajı vermek için yukarıdaki fotoğraflardaki gibi dikerseniz her şey kusursuz olacaktır. Ardından bunları kırlentimize dikerek ortanca şekilli yastığımızı tamamlıyoruz. Ellerimize sağlık :)

Kendi el emeğiniz olan çiçekli yastıkları kendi evinizde kullanabilir ya da sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Bir başka kendin yap yazısında görüşmek üzere! Çiçekli yastık anlatımımızı denedikten sonra yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!

İlginizi çekebilecek yazılarımız:

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir