TrendKendin Yap (DIY)

D.I.Y: Kurutulmuş Çiçeklerden Çerçeve Yapmak

Çiçeklerin kısa ömürlü olduğu, 3-5 günde solup gittikleri doğru değildir. Onları ilk günkü renk ve şekilleri ile yıllar boyu korumak ve saklamak mümkündür.

Çiçekler her zaman tahmin edilenden fazla his yaşatır insana. Kitabının arasında bir gül veya papatya kurutmamış olan var mıdır? Peki sevgilinizin size getirdiği ilk papatya buketini yıllar sonra bile o günkü haliyle görebilir ve her baktığınızda güzel anılarınızı hatırlayabilirsiniz desek ne düşünürsünüz? 

cerceveli-cicekHayatımızda bir çok önemli çiçek vardır. Bunlardan bir tanesi sevdiğimizden aldığımız ilk çiçektir. Onu bir günlük sayfasında veya bir kitap arasında kuruturuz genelde. 

Güzel günlerin ilk adımı olan o günde gelen, isteme çiçeği saklama da bir o kadar önemlidir.

Bir başka önemli çiçek de düğünümüzde kullandığımız gelin buketimizdir. 

Siz de birazdan anlatacağımız yöntem ile düğün çiçeğinizi davetiyenizle birlikte çerçeveleyerek sonsuza dek güzelliği bozulmadan saklayabilirsiniz.

O özel günden saklanabilecek en güzel anılardan biri belki de bu olacaktır.

Peki çiçeklerinizi nasıl uzun yıllar en güzel halleri ile saklayabilirsiniz? Tabi ki çiçekler doğru şartlarda korunur ve muhafaza edilirse çok daha fazlasını yapabilmek mümkün.

Bunu yapmanın birkaç yöntemi vardır; ancak her halükarda çiçekleri kurutmanız gerekir. Çiçek kurutmanın 7 adet yöntemi var, bunlardan size en kolay gelenini veya uygun olanını seçebilirsiniz.

Çiçek nasıl kurutulur? Çiçek kurutma yöntemlerini öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Çiçeklerinizi çerçeveleyip saklamak için kullanabileceğiniz bir yöntem çiçekleri oldukları gibi ya da yapraklarına ayırarak kurutup potpori yapmanızdır. Ancak bu yöntem çok da uzun ömürlü değildir. 

Bu yöntem yerine bizim size bahsedeceğimiz yöntem biraz daha nostaljik.

Çiçekleri kalın kitapların arasında kurutarak, kurutulmuş çiçekleri çerçeveletebilirsiniz.

Bu zevkli ve basit çerçeve yapımını çocuklarınızla birlikte de yapabilirsiniz; hem onların hayal güçlerini geliştirir hem de birlikte farklı bir aktivite yapmış olursunuz. 


Çiçek çerçevelemek için ihtiyacınız olan malzemeler:
  • kuru çiçekleri çerçevelemek adım 1Renkli, ufalanarak dağılmayan ve ince çiçekler
  • Çiçeklerin yaprakları
  • Makas
  • Tutkal ya da su bazlı yapıştırıcı
  • Yapıştırıcıyı sürmek için geniş yüzeyli bir fırça
  • El yapımı ya da herhangi bir beyaz veya krem renkli kağıt
  • Düz bir çerçeve (Dilerseniz daha fazla çerçeve)
  • Bonus: Hayal gücü :) 
Yapılışı:

kuru çiçekleri çerçevelemek adım 2Kendi topladığınız ya da size gelen çiçekleri henüz daha solmaya başlamadan, kullanılmayan kalın bir kitabın ya da eski ansiklopedilerin (çünkü çiçekler sayfaları sarartıp leke bırakabilir) ortadaki sayfalarından birine düzgünce yerleştirin ve yavaşça kapağı kapatarak bastırın.

Aynı kitapta birden fazla çiçek kurutabilirsiniz.

Dilerseniz bir gazete kağıdının arasına koyduktan sonra da ansiklopedinin arasına koyabilirsiniz. Böylece kitabı da renk değişiminden korumuş olursunuz.

Çiçekleri sayfalara koyarken, kat yerlerine dikkat etmeniz gerekir, çünkü nasıl bırakırsanız öyle kuruyacaktır. Sadece çiçekleri değil, yapraklarını da kurutmalısınız çünkü yapacağınız aranjmanda yaprakları da kullanacaksınız.

Arasına çiçek koyduğunuz kitabın üstüne ağır bir cisim koyun ki çiçekler iyice preslensin ve son halini alsın. Çiçeklerin kuruması birkaç haftayı bulabilir. Henüz tam kurumadan kapakları açmamaya özen gösterin çünkü ıslak çiçeklerin yaprakları sayfaya yapışabilir ve kaldırırken kopabilir. 

Çiçeklerin tam olarak kuruması, çiçek yapraklarının kalınlığına göre 2-4 hafta arasında bir zaman alacaktır.

kuru çiçekleri çerçevelemek adım 3

Çiçekler ve yapraklar tamamen kuruduktan sonra, onları çerçeveleyeceğiniz kağıdın üzerine zevkinize göre aranje ederek dizin. Çerçeveleri üzerilerine yerleştirerek tam bir ölçü almaya çalışın. Böylece fazla kalan dalları rahatlıkla görebilirsiniz.

İlk etapta bunu yapıştırıcı kullanmadan yapın ki, beğenmediğiniz ya da sığmayan yerlerini değiştirme şansınız olsun.

kuru çiçekleri çerçevelemek adım 4

Ardından kağıdın üzerinde çiçeklerin son halini verdikten sonra çerçeveyi bir kenara bırakın ve yerlerini bozmadan tek tek fırça yardımıyla, 3 numaralı fotoğrafta gösterildiği gibi çiçeklerin ve yaprakları, arkasına tutkal ya da su bazlı yapıştırıcı sürün ve dikkatlice beyaz bir kağıt üzerine yapıştırın.

Burada beyaz kağıt yerine dilediğiniz başka bir kağıdı da kullanabilirsiniz. Çiçeklerinizin rengine uyumlu olabilecek sararmış gazete kağıtları veya el yazısı eski bir mektup izlenimi verecek sayfalar yerleştirebilirsiniz. Favori şiirinizi saman kağıda baskı alabilir ve çerçevenizin içi için kullanabilirsiniz. Her şey sizin hayal gücünüze ve keyfinize kalmış.

kuru çiçekleri çerçevelemek adım 5

Yapıştırıcı tam olarak kuruduktan sonra, şekil vermek istediğiniz yerlerde dalları veya yaprakları sabitleyerek, makasla yavaşça kesin, elinizle koparmaya çalışmayın çünkü çiçeğin tamamen dağılma ihtimali vardır. Bunca uğraşını çöpe gitsin istemeyiz.

kuru çiçekleri çerçevelemek adım 6

Ardından çiçeklerin üzerine yavaşça camı koyup çerçeveleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Çerçevelediğiniz çiçeklerin kombinasyonu tamamen sizin hayal gücünüze kalmış; ister tek bir çiçek, ister karışık, ister tek sıra halinde ya da sadece kurumuş yapraklardan oluşan bir aranjman yapabilirsiniz. 

(Görseller;idiva.com)

 kurutulmuş çiçeklerle tablo
Görsel kaynak: Pinterest


Siz de doğum gününüzde, yıldönümlerinizde veya herhangi bir zamanda gelen çiçekleri kurumuş çiçek tabloları haline getirebilirsiniz.

Tamamen sizin yaratıcılığınıza ve hayal gücünüze bağlı olarak kendi özel tasarımlarınızı oluşturabilirsiniz. Sol taraftaki fotoğrafta olduğu gibi, yıldönümünüzde gelen gülleri kurutup, bir fotoğrafınızla birlikte çerçeveleyebilirsiniz. 

Yapacağınız adımlar bir önceki çerçeve ile çok benzer. Ancak bunun için önce fotoğrafınızı bir hasır kumaşa yapıştıp daha sonra üzerine koparılmış gül başlarını, fotoğraf etrafına kalp şeklinde ayarlayacak şekilde yapıştırabilirsiniz.

 

kurutulmuş güllerle tablo
Görsel kaynak: Pinterest

Artık siz de kurutulmuş gülleri nasıl değerlendirebilirim, kurumuş güllerle ne yapılır diye düşünmeyip benzersiz bir kurutulmuş güllerden tablo yapabilir, sevdiklerinizin hediyelerini uzun yıllarca saklayabilir veya sevdiklerinize el yapımı hediyeler verebilirsiniz.

Kurutulmuş çiçeklerle yapılabilecek 5 ev dekoru için “Kurutulmuş çiçekler nasıl değerlendirilir?” yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Merhaba kolay gelsin kurutulmuş çiçekleri çift taraflı bant ile tablo yaptıktan sonra küflenme veya böceklenme bozulma olur mu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir