Deve Tabanı Bakımı ve Yetiştirilmesi


10
3 shares, 10 points

Deve tabanı, ev ve iş yerlerinde sıklıkla tercih edilen salon bitkilerinden biridir. Peki Deve tabanı nasıl bir bitkidir? Nasıl yetiştirilir? Hep birlikte öğrenelim!

Bilimsel adı Monstera Deliciosa olan Deve tabanı neden Türkçe’ye bu şekilde geçmiştir bilmiyoruz ama Latince’de de Monstera yani canavar olarak nitelendirilirken öte yandan Deliciosa yani hoş, lezzetli olarak tamamlanmış. Sadece isimlendirilmesinden bile yola çıkarak devetabanının kocaman, dev bir güzellik olduğunu söyleyebilmek mümkün gibi duruyor.

Kalp yapraklı Deve tabanı evlerde sıklıkla yer alan bitkilerdendir. Aynı zamanda Deve tabanı yaprağı delikli formdadır. Bu sebeple Swiss Cheese Plant olarak da bilinmektedir.

devetabanı
Görsel Kaynak: khaleej times

Tanım olarak bakıldığında, uzun saplı ve koyu yeşil renkli, derimsi dokulu, derinlemesine parçalı ve ayası oval delikli bir bitki olduğu söylenebilir. 60 cm kadar uzayabilen, iri, gösterişli ve parlak yaprakları olan dekoratif bir bitkidir.

Görsel olarak birçok kişi bu bitkiyi bilse de bu güzel bitkinin adının devetabanı oldu pek bilinmez. Ülkemizde kullanımı çok yaygın olan bu çiçek yıllardır annelerimizin salonlarını süsler. Son yıllarda evlerde tekrardan doğaya dönüşün yükselişe geçmesi ile birçok tabak, masa örtüsü, kırlent kılıfı, perde ve runner gibi ev malzemelerinde de devetabanı baskısı popüler olmaya başlamıştır. Bununla birlikte evlerinde bitki yetiştirmeyi sevenler için de son derece gösterişli bir alternatif olmuştur.

Deve Tabanı Bakımı Püf Noktaları

devetabanı
Görsel Kaynak: Air Freshener

Deve tabanı büyük ve yeşil yaprakları olan tropikal bir bitkidir. Hawaii ve Şeyseller doğal ortamlarıdır ancak ülkemizde genelde salon bitkisi olarak yetiştirilir. Tropikal iklimden gelmiş olması bilhassa kış soğukluğu fazla olan ve nemi az olan bölgeler için bahçede yetiştirilmeye uygun olmaması bu durumuna yol açar.

Ülkemizde Akdeniz Bölgesi’nin kıyı şeridi ve Ege Bölgesi’nin çok rüzgar almayan bölgeleri Deve tabanı yetiştirmek için müsaittir. Gelelim salon bitkisi olarak, saksıda Deve tabanı yetiştirmek isteyenlere.

Sulama

 • Sulama elbette Deve tabanınız için çok önemli. Deve tabanı bitkisinin suyu çok soğuk olmamalıdır. Eğer çok soğuk su kullanarak sulama yapacak olursanız, tropikal bitkiniz zarar görecektir. Sulama esnasında çeşmeden direkt olarak doldurduğunuz suyu kullanmamanız, bir süre dinlendirilmiş kireçsiz su kullanmanız tavsiye edilir. Bununla birlikte sulama sıklığı da havanın sıcaklığı ile orantılı olarak ilerlemelidir.
 • Çok sıcak olan yaz günlerinde her gün sulama yapılabilir ancak kış mevsiminde toprağın nemi kontrol edilerek su verilmelidir. Yaz aylarında yeterli nem sağlanamazsa yapraklara fısfıs ile su verilebilir.
 • Kasım, aralık ve ocak gibi soğuk havanın iyiden iyiye hissedildiği zamanlarda bitkinizi daha az sulayarak bir dinlenme dönemine geçiş yapabilirsiniz.
 • Deve tabanı ev içinde yarı gölge bir yerde konumlanmalıdır. Güneş ışığına doğru meyil edeceği için saksısının yönü sürekli çevrilerek eşit bir büyüme sağlanmaya çalışılabilir. Güneşi direkt alması tavsiye edilmez. Bilhassa öğlen kızgın güneşten korunmalıdır.
 • Tropikal bir bitki olması sebebi ile sıcaklığı seven Deve tabanı kış aylarında yaklaşık 15-18 derece sıcaklığa ihtiyaç duyar. Sıcaklığın tek haneli rakamlara düşmesi bitki için bir tehdit oluşturacaktır.
 • Bitkiye ilkbahar ve sonbahar ortasında kalan sürede ayda 2 kez kompost gübre verilebilir.

Toprak Bakımı

deve tabanı
Görsel Kaynak: Geo Fleur
 • Deve tabanı torflu veya kumlu normal bahçe toprağında yetiştirilmelidir.
 • Deve tabanı kısıtlı alanlardan çok hoşlanmaz bu sebeple saksısı büyük olmalıdır. Dışarıdan almış olduğunuz bir deve tabanını eve geldiğinizde muhakkak geniş bir saksıya dikmelisiniz. Saksı değişimi 2-3 senede bir yapılabilir.
 • Deve tabanı bitkinizin geniş yaprakları son derece gösterişlidir ancak bu yapraklar tozlandığı zaman nemli bir bezle silmeniz tavsiye edilir. Yaprakları temizlenen deve tabanı hastalıklardan korunma konusunda oldukça başarılıdır ve sağlıklı bir şekilde gelişmeye devam eder.
 • Bitkinizi bilhassa kış mevsiminde soğuk rüzgardan korumalısınız. Kapı ağızları gibi hava akımı olan yerlerde bulunmaması gerekir.
 • Deve tabanı şartları müsait ise çok fazla büyüyebilir. Eğer bitkinizin boyuna büyümesini biraz yavaşlatmak istiyorsanız bitkinize tepe budaması yapabilirsiniz. Bu sayede bitki yanlara doğru genişleyecektir. Budama işlemi yaparken köklere dokunmamalısınız.

Nasıl Çoğaltılır?

Deve tabanı çoğaltmak için birçok yöntem vardır. Bunların en yaygın olanları tepe çelikleri, gözlü gövde çelikleri veya daldırma yöntemi olarak bilinir.

Tepe çeliklerini kullanarak çoğaltmak istiyorsanız, bu işlem için yazın başlamasını beklemelisiniz. Haziran ayı içerisinde olgun bir yaprak içerecek şekilde uç sürgünlerden kesin ve bunu kum ile torf karışımı bir toprağa dilin. Bir aya yaklaşırken çelikleriniz köklenmeye başlayacaktır. Eğer yazın daha geç geldiği bir bölgedeyseniz bu işlem için temmuz ayını da bekleyebilirsiniz zira bu süreçte ortam sıcaklığı 25 derecenin altına inmemelidir.

Not: Tepe budaması yaptığınızda elde ettiğiniz kesitleri tepe çeliği olarak kullanabilirsiniz.

deve tabanı
Görsel Kaynak: Better Homes and Gardens

Bir diğer yöntem de bitki gövdesinden en az bir göz bulunacak şekilde çelik keserek yapacağınız gözlü gövde çeliği ile çoğaltmadır. Bir ay içerisinde köklenmesi beklenen bu çeliklerin bitkiden alınması yaz boyu yapılabilir. Sıcaklık yine oldukça önem taşır.

Daldırma yöntemi ile çoğaltma yapmak için yaz aylarını beklemeye gerek yoktur. Ocak ayı içerisinde sürgünlerden bir tanesini köklendirme yastığına yatırarak üzerine torf örtebilirsiniz. Ortam sıcaklığı oda sıcaklığından aşağı olmamalıdır. Yaklaşık 3 hafta ile 1 ay arasında boğumlardan kökler meydana gelecektir. Bundan sonraki süreçte boğumlar kesilerek yeni köklü bitkiler elde edilebilir.

Ayrıca eğer toprak ya da saksı değişimi yapacaksanız, bu esnada güçlü olan kökleri sürgünlerinden ayırarak kökten ayırma yöntemi ile Deve tabanınızı çoğaltabilirsiniz.

Sıkça Karşılaşılan Sorunlar ve Cevapları

 • Bitkimin yaprakları yeterince büyümüyor.

Eğer bitkinizin yaprakları küçük kalıyorsa muhtemelen bulunduğu yeri sevmiyordur. Koyu gölge içerisinde büyüyen deve tabanı yaprakları yeterince büyük olmaz. Bitkinizin daha fazla ışık alabileceği bir yer bulabilirseniz yapraklardaki büyümeyi de fark edeceksiniz. Eğer güneş alabilme şansı yoksa ışık almasını sağlayabilirsiniz.

 • Güneş almaya başladığı bir yere taşınınca yapraklarında yanmalar meydana geldi.

Deve tabanı direkt olarak almadıkça güneşe düşman değildir. Tropikal bir bitki olması da onun güneşi sevdiğini bizlere söyleyebilir. Ancak bitkiniz yıl boyunca kapalı alanda ve güneşten uzak kalmışsa onu birden güneşe almak bitkinin dengesini bozabilir. Güneşe kış aylarında alıştırarak yazın çıkarmak ya da kademeli olarak yavaş yavaş alıştırmak gerekir.

 • Çürüyor, mantar oluşumu var.

Deve tabanı özgür bir bitkidir. Sıkışık ve havasız ortamları sevmez. Eğer bitkininiz havasız bir ortamda kalmışsa bu tip sorunlar meydana gelebilir.

deve tabanı çiçeği
Görsel Kaynak: Zoom’s Edible Plants
 • Deve tabanı bitkisinin meyvesi yenir mi?

Deve tabanı bitkisinin meyvesinin ananas ve muz karışımı bir lezzeti olduğu söyleniyor ancak bazı kaynaklar 3 yaşından küçük olan meyvelerin yenmemesi gerektiğini söylerken bazı kaynaklar da lezzetli olduğu kadar alerjik reaksiyonlara sebep olabilecek türde bir meyve olduğu için yenmemesini öneriyor. Bitkiyi yemeyi düşünüyorsanız yalnızca iç kısmını yemelisiniz çünkü dış kısmı zehirleyici oluyor.

 • Bitkimin bazı yaprakları sarardı.

Her bitkinin yaprakları sararabilir, özellikle yaş alan yaprakların sararması doğaldır. Eğer bakımınızı doğru yapıyorsanız bu şekilde devam edin ve steril bir bıçak ile sararan yaprakları kesin. Eğer sararan yapraklar taze ise muhtemelen sulama sıklığınız hatalıdır. Aşırı sulamadan uzak durmalısınız.

Aradığınız tüm çiçekler ve çiçek bakım malzemelerini Çiçeksepetinde bulabilir, diğer bitkiler hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bakımları hakkında sorularınıza cevap bulmak için buradan yazılarımızı okuyabilirsiniz. Efsaneleri ile Ünlü Kaz Dağları’nın Kendine Has Çiçekleri yazımıza da göz atmayı unutmayın!


15 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Yeni aldığım Deve Tabanı bitkisinde bazı yapraklar içe doğru dönük neden olabilir ? Bunu düzeltmenin yolu var mıdır ?

 2. Yeni aldığımız deve tabanı çiçeğimizin yaprakları sulanıyor ve yaprak uclarından damla damla su akıyor neden olabilir acaba sulamadıgımız ve yapraklarını temizlemediğimiz halde kendi kendine su üretip damla damla yaprak uclarından akıtıyor resmen çok üzülüyoruz eşimle acil dönüş yaparmısınız tesekkür ederim haber bekliyorum sizden

  1. Fazla sulama yapiyorsaniz , yapraklarin ucundan kendine fazla gelen suyu gerir verir . Sulamayi azaltabilirsiniz

  2. Çok su verince yapraktan suları atar kısın haftada bir yazın ise haftada ike kere sulayın sakaının altında su kalmasn ve fıs fısla haftada iki kere yaprakları nemlendirin

 3. Merhabalar,

  Yeni aldığımız Deve Tabanı çiceğimiz çok güzel birşekilde yaprakları açtı ancak bazı yaprakların üstünde ve köklerinde sararmalar mevcut bu normal mi yoksa sararan kökleri kesmemiz mi gerekiyor ?

  teşekkürler.

 4. Merhaba, oncelikle vwrmis olduğunuz bilgiler cok yardimci oldu teşekkür ederim. Benim deve tabanimda her zaman en alt yaprak sarariyor ve sonra yeni yaprak cikiyor. Boyle oldugu icin de yaparklar cogalmiyor. Buyuk, guzel ve delikli yapraklar aciyor ama bu bir soeun mu yoksa dogal bir sey mi? Yardimci olursaniz cok sevinirim, simdiden teşekkürler.

 5. Merhaba ben internetten bu cıcek ten aldım saksısı cok buyuk degıl degıştırmelımıyim yoksa eve alışması ı bekleyip ilkbaharda ı degıştırıyım

 6. Monsteramın yapraklarını oğlum koparmış çok minnak 2 yaprak var tabanda o kadar diğerleri nasıl olacak kökten budamam mı lazım

 7. Bitkimin dalları aşağı doğru eğiliyor neredeyse yere kadar,dik bir şekilde durmuyor. Sebebi ne olabilir ne yapabilirim?

 8. İyi günler. Deve tabanı bitkim var sağlıklı gayet fakat sağa doğru yattı benimki yaprakları yanlara doğru genelde saksısıdan mı kaynaklanıyor

 9. Yeni aldığım deve tabanı 2 yeni yaprak verdi fakat ikiside koyu kahve ve sarı olarak cıktı. Nedeni nedir? Ben iki saksı alıp onları daha geniş bir saksıya diktim.

 10. Merhaba yeni monstera deliciosa aldım ama yapraklarında hiç delik yok büyüdükçe mi delik oluşuyor acaba

 11. Yeni aldığımız deve tabanının çiçekleri delikli şekilde değil aldığımız yer bi süre sonra delikli görüntü olacağını söylüyor bu nekadar sürede oluyor acaba

  1. Deve tabanınızın boyu küçükse zamanı vardır benim deve tabanım 40_50 cm kadar oldu ancak delikli yaprak verdi

 12. Merhabalar. Deve tabanım gayet sağlıklı bir şekilde büyüyordu. Son iki haftadır yapraklarında sararmalar oldu ve çoğu yeni cika de yaprağı bu şekilde kaybettim. Büyük yapraklarda da sararmalar başladı ve bitkinin her yaprağı yere doğru eğildi. asla dik durmuyor. Yeni kıvrık olup açacak olan yaprağı da açılamadı hala. Yardımcı olursanız çok çok sevinirim. Çiçeğimi kaybetmek istemiyorum 💚

Seda Sipahi