Trend

Yemek Masanıza Hem Şıklık Hem Lezzet Katabilen 40 Çiçek

Her çiçek ya da yeşil yapraklı bitki yenir mi? Elbette hayır. Bu yazımızda sizler için yemek ve tatlılarınıza lezzet katacak çiçekleri derledik.

Bitkiler sofralarımızın vazgeçilmezlerindendir. Onlara gerek baharat olarak yemeklerimizin içinde gerek çiçek olarak masalarımızın üzerinde oldukça alışığız. Birçoğumuz yenilebilecek çiçekleri sayacak olsa gül, ayçiçeği ve lavantadan öteye gidemez. Ancak aklınıza gelmeyen ve yenilebildiğine şaşıracağınız bitkiler de var. Sofralara lezzet katabilen çiçek türleri ve yaprakları sizler için alfabetik sırasına göre derledik!

Adaçayı

Görsel Kaynak: Wikimedia Commons[
Adaçayı – Görsel Kaynak: Kadim Bahce

İlk bitkimiz adaçayı. Hoş kokusu ve tadı sayesinde çok aşina olduğumuz bitkilerden biridir. Kurtulup çayı demlenebilir.

Ayçiçeği

Çekirdekleri kurutulup kavurulduktan sonra çerez olarak tüketilen ayçiçeğinin yaprakları da kurutularak çay olarak tüketilir.

Aynısefa Çiçeği

Salatalarınıza güneş gibi doğabilecek bir çiçek Aynısefa. Aynı zamanda çayı da tüketilir ve kanı temizlediği bilinir. Bir diğer adı ile Şamdan çiçeği hakkında detaylı bilgi verdiğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bergamot 

Bir çeşit narenciye olan bergamot ağırlıklı olarak çaylarda kullanılır. Bilhassa yeşil çayda ve siyah çayda tercih edilir. Bunun dışında reçeli de yapılır. Oldukça lezzetli ve sağlıklı bir bitki olarak öne çıkar.

Büyük Zürafa Otu (Agastache foeniculum)

Bir saksı çiçeği olarak gayet kolay yetiştiği söylenen bu ot eskiden Amerika yerlileri tarafından yaraların tedavisi ve ağrı kesici olarak kullanılırmış. Anason kokulu yaprakları onu bir baharat olarak yemeklere sokmuş. Salatalara ve karışık bitki çaylarının içine dahil edilebiliyor.

chervil
Chervil – Görsel Kaynak: Annie’s Annuals and Perennials

Chervil

Frenk maydonozu, eşek hardalı veya siyah hardal olarak adlandırılan bu bitki daha çok Kafkasya gölgesinde yetişir. Makarna soslarında kullanılan bu bitki oldukça güzel bir tat verir.

Cibreska, bir diğer adı ile Merze

Köftelere, patatesli ve etli yemeklere baharat olarak ilave edilen bir tür kekiğimsi bitkidir. Balkan ve İran mutfağında çokça kullanılır.

Çuha Çiçeği

Her derde deva çiçeklerden biri olan çuha haşlanarak tüketilebileceği gibi salatalarda da kullanılabiliyor.

Ebegümeci

Çayının haricinde jölelerde ve reçellerde ebegümecini kullanabilirsiniz. Ispanak gibi yemeği yapılabilir ve salataya konulabilir. Lezzeti ile sizi şaşırtacak türden bir bitkidir.

Fesleğen

Fesleğene hepimiz aşinayız. Mutfakların vazgeçilmezlerinden olan fesleğenin yaprakları salatalarda kullanıldığı gibi kuru bakliyatların böceklenmesini önlemek amacıyla kavanozların içerisine de yerleştirilir.

glayöl
Glayöl – Görsel Kaynak: Cittaslow Botanik Park

Glayöl

Ülkemizde pek yaygın bir tat olmayan Glayöl, Gün güzeli gibi kızartılarak ve salatalarda tüketilebilir.

Gül

Evet, bu listede gül olmazsa olmazdı. Şerbeti ve reçeli yapılan gül, suyu veya yaprakları ile de bir çok tatlıya ilave edilebilir.

Bir Şehri Mis Kokutan Isparta Gülünün Hikayesi

Gün Güzeli

Botanikteki adıyla Hemerocallis Lilioasphodelus, Orta Meksika mutfağında sıklıkla kullanılır. Salatalara ilave edebilirsiniz. Zeytinyağında 5 dakika kızartabilir ve tüketebilirsiniz.

Hardal

Biz daha çok sosunu kullansak da hardal bitkisinin salatası da şık bir tat sağlar.

Hercai Menekşe

Hercai menekşe, Çelik’in şarkısından aşina olduğumuz ve salatalarda kullanılabilen bir çiçektir.

Hibiskus

Mayhoş tadı ile gönüllerde taht kuran hibiskusun faydaları saymakla bitmez. Kaynamış suyu bir bardağa alıp içerisine 1 tatlı kaşığı kadar kurutulmuş hibiskusu ilave ederek, 10 dakika beklettikten sonra süzüp çayınızı hazırlayabilirsiniz.

hodan otu
Hodan – Görsel Kaynak: Wikimedia Commons

Hodan Otu

Cesareti artırdığı düşünülen bu ot, Hodangiller familyasından olan bu bitkinin anavatanı Suriye’dir. Beş adet dar yaprağın üzerinde beş üçgen sivri yaprağı bulunan bu bitli yıldız şeklindedir ve oldukça etkileyici bir görünümü vardır. Bu bitkinin çiçek ve yapraklarını soğuk içecek ve salatalarda kullanabilirsiniz. Hodan otu yağından yapılan krem ve kapsüller PMS döneminde kullanılır. Bunun yanı sıra baş ağrısı ve dönmesi, mide bulantısı, kaşıntı, kızarıklık ve bacaklarda ödem gibi rahatsızlıklarda kullanılır. Diğer adları: Sığırdili, Turşu Otu, Hıyar otu, Zenbil çiçeği

Kabak Çiçeği

Kızartması ve dolması yapılan kabak çiçeği sofralara lezzet katabilen çiçek olarak öne çıkar. Girit mutfağında popüler olan bitki günümüzde ülkemizde de çok popüler bir yiyecek haline gelmiştir.

Kadife çiçeği 

Papatyagillerden olan kadife çiçeğinin çayı ve yağı üretilerek kullanılır.

karahindiba
Karahindiba – Görsel Kaynak: Pic Snaper

Karahindiba

Çiçeğin tamamı yemek için müsaittir. Papatyagiller familyasından olan bu çiçek çoğunlukla sarı renklidir. Ayrıca çok da lezzetli bir çiçektir.

Karanfil

Birçok özel günde tercih edilen karanfil aynı zamanda sevilen bir baharattır. Meyve salatalarında, bazı sıcak ve soğuk içeceklerde lezzet katabilen çiçek olarak sıkça kullanılır. Yemek sonrasında ağzı tatlandırmak için kurusu tercih edilir.

Kekik 

Kekik mutfağımızın vazgeçilmezidir. Taze ve kuru olarak her tülü yemeğe yakışır.

Lavanta

Lavantanın tadı da kokusu da çok keskindir. Çayı demlenir, et yemeklerine konulur ve sirkelere ilave edilir. Tadını çok sevenler taze olarak salatalarda da tercih edebilirler. Ancak dozu iyi ayarlanmazsa fazla acı bir tat elde edilebilir.

lavanta yağı
Lavanta – Görsel Kaynak: Cilt Güzellik

Leylak

Leylak çiğ yenilebilir, kaynatılarak suyu içilebilir ya da yoğurt ile birlikte tüketilebilir. Farklı tatlar sevenler için denemeye değer bir lezzettir.

Lotus Çiçeği

Uzak Doğu’nun vazgeçilmezlerinden olan Lotus çiçeğinin çayı en sevilen tüketim şeklidir.

lotus kökü salatası
lotus kökü salatası – Görsel Kaynak: story of a kitchen

Menekşe

Menekşe, salatalarda, çay ve meyve sularında tüketilebilen bir çiçektir.

Muz Yucca

Amerikan yerlilerinin yemeklerinde kullanılan güneybatılı bir lezzet. Muz görünümünde olan bu bitkinin kızartması da yapılıyor.

Nasturtium

Çok aşina olmadığımız bir çiçek olan Nasturtium kırmızı, sarı, turuncu ve kahve rengi renkleri olan bir çiçektir. Turşu tomurcukları klasik bir kapağın yerini alıyor.

Oregano

Bir çeşit kekik olan oreganonun yağı çıkarılır ya da yemeklerde baharat olarak tercih edilir. Tadı bildiğimiz kekiğe çok benzerdir ama biraz daha keskin olduğundan kullanımı sırasında miktara dikkat edilmelidir.

papatya çayı
Papatya – Görsel: Milliyet

Papatya

Bu listede belki de birçok kişinin yenildiğini bildiği tek çiçek papatyadır. Biz genellikle suyunu içmekte kullansak da aslında papatya taze halde salatalarda da tüketilebilir. Fakat bu tat size yabancı ise kurutup sıcak suda biraz demledikten sonra çayını tüketebilirsiniz.

Peygamber Çiçeği

İştah açmasıyla ve ağrı kesmesiyle bilinen Peygamber Çiçeği salatalarda tüketilebiliyor.

Plumeria 

Bu güzel görünümlü bitkinin ballı tatlı çiçekleri salataya çok yakışır. Aynı zamanda, şekerle pişirerek reçeli yapılabilir ve kurutulup çayı demlenebilir.

Sardunya 

Kokulu yaprak çeşitleri bulunan sardunya en çok çayı ile bilinir. Oysa ki reçelleri ve hamur tatlılarını tatlandırmak için de tercih edilebilir.

Şakayık 

Görünümü ile kendine aşık eden şakayık çiçeği, Çin’de çay olarak tüketilir. Yaş pastaların üzerindeki süslemelerde tercih edilen canlı çiçeklerdendir.

açık pembe şakayık
Şakayık – Görsel: Ikebana Beautiful

Sümbülteber

Çorbalarda ve salatalarda kullanılan sümbülteber, Filipinler ve Malezya bölgesinde yaygındır. Sakinleştirici özelliği bulunan sümbülteberin çayı demlenir.

Tagetes lucida

Meksika nanesi olarak da bilinen Tagetes lucida aromatik yapraklara sahiptir.

Yaprak Soğanı

A ve C vitamini bakımından zengin olan yaprak soğanı, patates yemeklerinde ve çorbalarda kullanım için uygundur.

Zencefil

Tropik bir lezzet katabilen çiçek olan zencefil çiğ olarak çiğnenebildiği gibi tatlılarda ve çaylarda da kendine yer bulur. Bazı çorbaların içerisine toz halinde ya da blenderden geçirerek ilave edilebilir.

Yemeklerinizi ve sofralarınızı güzelleştirecek tüm çiçek çeşitlerine Çiçeksepeti‘nden ulaşabilir, diğer çiçek bakımı ve önerilerimizin bulunduğu yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir