Kültür & Sanat

Dünyanın En Güzel Çikolataları Nerede Üretiliyor?

Hayatımızın vazgeçilmez lezzet kaynaklarının başında tartışmasız çikolata gelir. Büyük küçük fark etmez, çikolataya kim hayır diyebilir ki?

Peki, bu leziz çikolataların kaynağını hiç merak ettiniz mi? Dünyanın en ünlü çikolata markaları hangi şehirlerde yer alıyor biliyor musunuz? Bu markalar en leziz çikolatalarını hangi şehirlerde yer alan çikolata fabrikaları içerisinde üretiyor diye merak ediyorsanız bu yazı kesinlikle ilginizi çekecek. Dünyanın en kaliteli çikolata markaları hangi şehirlerde yer alıyor sizin için araştırdık. eğer müthiş çikolatanın kaynağına inmeye hazırsanız işte Pennsylvania’dan Brüksel’e kadar çikolata dolu bir dünya turu başlıyor!

1 – Stollwerck
Stollwerck çikolata
Görsel: qna center

Dünyaca ünlü çikolata markaları arasında en bilinen markalardan biri olan Stollwerck, üretimini Almanya’nın Köln şehrinde yapıyor. Hatta özel olarak yaptırdıkları bir çikolata müzesi bile bulunuyor. Müzede sizi neler bekliyor merak ediyorsanız hemen ifade edelim. Çikolata üretimine dair her şeyi gözlemleyebildiğiniz bu müzede kakao çekirdeklerinin işlenmesinden çikolatanın oluşumuna bir yolculuğa canlı şahitlik yapıyorsunuz. Müzede bir üretim bandı yer alıyor ve tüm aşamalar teker teker gerçekleşiyor.

2 – Valrhona
Valrhona
Görsel: Gourmet Boutique
Tain L’Hermitage ismini önceden duydunuz mu? Duymadıysanız bile artık aklınızda yer edecek. Lyon’a 1 saat mesafede bulunan bu şehirde Valrhona, en leziz çikolatalarını üretiyor. Fransa’dan sadece şarap değil lezzetli çikolatalarda çıkıyor anlayacağınız.
3 – Hershey
Hershey
Görsel: Wall Street Journal
Hershey çikolatasını, çikolata meraklıları arasında duymayan pek kalmamıştır. Bu yüzden fazla uzatmayacağız. Hershey çikolataları Amerika’da Pennsylvania’da üretiliyor. Bu çikolatanın Türkiye’de seveni de çok sevmeyeni de. Hatta bu konuda oldukça sert fikirleri var insanlarımızın bu çikolataya larşı. Ya bayılıyorlar ya da nefret ediyorlar. Sevmeyenler genelde bizim damak tadımıza uygun olmadığını düşündüklerini belirtiyor.
4 – MarieBelle, Li-Lac ve Richart Design et Chocolat
çikolata
Görsel: Pinterest
Hazır Amerika’ya uzanmışken dünyanın en önemli metropolü olan New York’a uğramadan olmaz. New York için çikolata markalarının cenneti diyebiliriz. Chocolate Bar, MarieBelle, Li-Lac ve Richart Design et Chocolat gibi lezzetli çikolata markaları New York’ta üretim yapıyor. Ayrıca bu çikolatalar yalnızca damağa değil, göze de hitap ediyor. Yani olur da yolunuz New York’a düşerse, kendinizi leziz ve gösterişli çikolatanın kollarına bırakabilirsiniz.
5 – Valor
valor çikolata
Görsel: Foot Fete

İspanya’da yer alan Villajoyosa şehri en eski zamanlarından beri çikolata üretiminin yapıldığı şehirlerden biri. Villajoyosa’da çikolatanın kaynağı 18. yüzyılda yapılan kakao çekirdeği ihracatına kadar dayanır. Böyle bir şehirden hiç mi çikolata markası çıkmaz diye sormayın. Tabii ki çıkıyor. Dünyaca ünlü çikolata markası Valor bu şehirden çıkma.

6 – Ghirardelli, XOX Truffle, Richart San Francisco, Cocoa Bella, TCHO, Coco-Luxe, Michael Recchiuti ve daha nicesi…
Richart San Francisco
Görsel: Gilt
Küçük İspanya ziyaretimizin ardından Amerika’ya geri dönme zamanı geldi. Bu sefer uğrak noktamız ise San Francisco. Ghirardelli en başta olmakla beraber, XOX Truffle, Richart San Francisco, Cocoa Bella, TCHO, Coco-Luxe, Michael Recchiuti gibi ünlü markalar San Francisco’dan çıkmadır. Bir diğer çikolata cenneti diyebiliriz yani San Francisco için.
7 – Meksika Çikolatacıları
meksika çikolatası
Görsel: Lula’s for Lunch
Amerika turunda son durağımız ise Meksika. Oaxaca şehri tam bir çikolata deryası gibi. Sokakta yürürken bile onlarca çikolata mağazasına rastlamak mümkün. Bu çikolataların en önemli özelliği ise hepsi el yapımı olarak üretiliyor olmaları. Anlayacağınız şehirde hemen hemen her çikolata mağazası kendi çikolatasını üretiyor ve sunuyor.
8 – Museo de La Xocolata, Chocolate a la Taza, Chocolates Amatller ve Barcelona Çikolatacıları
barcelona çikolata
Görsel: Barcelona Yellow
Çikolatanın ana vatanı olan Avrupa’ya geri dönme vakti geldi. Yazının geri kalan kısmında sadece Avrupa şehirlerini anlatacağız. Bu şehirlerden ilki günümüzde futbol dediğimiz ilk akla geleni Barcelona olsun. Dünyanın en eski çikolata markaları arasında yer alan Museo de La Xocolata, Barcelona çıkışlı bir marka. Chocolate a la Taza ve Chocolates Amatller gibi eski markalar da yine Barcelona’da yer alıyor. Yani Barcelona yalnızca futbol ile kendini dünyaya tanıtmakla yetinmemiş :) Ayrıca bilhassa Chocolates Amatller lezzeti kadar çikolatasının paketlenme stili ile de göz dolduran bir marka. Yukarıdaki fotoğraf birkaç Chocolates Amatller marka çikolatanın kaplarından oluşturulmuş. Size de biraz Mabel çikolatalarını mı andırdı? Kafanız karışmasın, o bize ait bir marka ve Barcelona ile uzaktan yakından alakası yok.
9 – Nestle, Toblerone, Treuscher, Lindt ve Sprungli ve Zürih’in güzide çikolatacıları
toblerone
Görsel: The New York Times
Nestle, Toblerone, Treuscher, Lindt ve Sprungli… Bu markaların ortak noktasını biliyor musunuz? Bilmiyorsanız anlatalım… Dünyaca ünlü bu markaların ortak noktası hepsinin İsviçre’nin Zürih şehrinde yer alması. Bu İsviçreliler çikolata işinden iyi anlıyor galiba ki İsviçre çikolata markaları hepimizin severek tükettikleri arasında.
Dünyanın en iyi çikolatası hangisidir sorusuna ise benim vereceğim cevap tartışmasız Godiva olur. Son olarak yerli çikolata üreticimiz Ülker tarafından satın alınan markanın fabrikaları Belçika’nın Brüksel şehrine bağı olan ve ismini aldığı Godiva bölgesinde yer alıyor. Elbette bu fikir de dünyanın en güzel çikolatası hangi ülkede sorusunun yan göreceli :)

Dünyanın en iyi çikolata markaları hakkında yeterince bilgi edindiniz. Ülkemizde de birçok marka çikolata üretimi yapıyor. Bunların arasından size önerimiz Çiçeksepeti Gurme tarafından üretilen leziz çikolatalar ve çikolata sepetleri olur. Peki sizin en sevdiğiniz çikolata markası hangisi? Yorum olarak bizimle paylaşmayı unutmayın! Lezzetli günler dileriz!

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir