TariflerTatlı TarifleriTrend

Çikolata 101: Kuvertür Çikolata Nasıl Kullanılır?

Çikolata, herkesin çok sevdiği lezzetlerdendir. Kimi zaman küçük bir paket halinde kimi zaman da külçe halinde satılan çikolatalar, mutfaklardaki yerini alır. Kuvertür çikolata da külçe halinde, çeşitli tatlılar için kullanabileceğiniz çikolatalardan biridir. Peki kuvertür çikolata kullanımı nasıldır, bu çikolatayı nerelerde kullanabilirsiniz, bu soruların cevabını blog yazımızda bulabilirsiniz!

Klasik çikolataların yanı sıra kuvertür çikolatalar daha çok çikolatalı tatlılar yapmak istediğiniz zaman kullanabileceğiniz lezzetlerdir. Bu çikolatalarla ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak için yazımızın detaylarını okuyabilirsiniz!

Kuvertür Çikolata Nedir?

Klasik çikolatadan farklı olarak kuvertür çikolata daha fazla kakao yağı barındırır. Bu yüzden de tatlılarda kuvertür çikolatayı sık sık kullanabilirsiniz. Özellikle profesyonel pastacılık için kuvertür çikolata kullanımı oldukça önemlidir. Tatlıları yapmak, kaplamak ya da süslemek için bitter, sütlü ve beyaz olarak üç farklı çeşit kuvertür çikolata kullanabilirsiniz.

Genellikle büyük bir kalıp halinde satılan kuvertür çikolata ile pastaları, tatlıları ve atıştırmalıkları süsleyebilirsiniz. Ufak kırık parçalar halinde tatlılarınıza ekleyebileceğiniz kuvertür çikolatayı aynı zamanda eriterek de kullanabilirsiniz. Peki bu çikolatayı nasıl eritebilirsiniz? Gelin, birlikte keşfedelim!

Kuvertür Çikolata Nasıl Eritilir ve Kullanılır?

Çikolata eritmek, önemli bir iştir. Isıyı ayarlayamadığınızda çikolatayı yakabilirsiniz. Bu da çikolataya acı bir tat geçmesine sebep olur. Bu yüzden çikolatayı benmari usulü eritmeniz gerekiyor. Bu usulde çikolata eritmek içinse şu adımları takip edebilirsiniz:

  • Bir tencereye ya da çaydanlığa su koyup altını açın.
  • Su dolu kabın üzerine ısıya dayanıklı, tercihen cam kabı koyun.
  • Kabın içine de kuvertür çikolatayı ekleyin.
  • Burada dikkat etmeniz gereken nokta; suyun, çikolata olan kaba hiç değmemesi gerektiği. Aksi halde kaynar su, çikolatanın tadını değiştirebilir.
  • Daha sonra orta ateşte, çikolataya eriyene kadar ara.ara çikolatayı karıştırın. Bu sayede çikolatayı en iyi şekilde eritebilirsiniz. Çikolata tamamen, pürüzsüz bir şekilde eridiğinde de tarifinizin hazırlığına geçebilirsiniz.
Kuvertür çikolata kullanımı

Kuvertür Çikolatayı Nasıl Kullanabilirsiniz? Beyaz Fildişi Kuvertür Çikolata Eritmelik Kalıp Çikolata

Kuvertür çikolatanın kullanım alanı oldukça geniştir:

  • Kek, kurabiye, muffin gibi lezzetleri denerken hamurun içine kuvertür çikolata ekleyebilirsiniz. Böylece daha çikolatalı lezzetler deneyebilirsiniz.
  • Pastacı kreması içine eritilmiş çikolata ekleyerek çikolatalı leziz pastacı kreması hazırlayabilirsiniz.
  • Çilek, muz gibi meyveleri erimiş çikolata ile kaplayarak şık sunumlar hazırlayabilirsiniz.
  • Çikolata fondü için kuvertür çikolatayı eritip kullanabilrsiniz.
  • Sütlü tatlıları ya da vanilyalı dondurmayı bu sos ile lezzetlendirebilirsiniz.

Tüm bu tatlarda kuvertür çikolata kullanarak farklı lezzetler hazırlayabilirsiniz. Çiçeksepeti’nin geniş ürün yelpazesinde birbirinden farklı lezzetlerde çikolata ve kuvertür çikolataları bulabilirsiniz. Ayrıca benmari usulü için ihtiyacınız olan tüm malzemeleri de online olarak kolayca satın alabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir