Ev & Dekorasyon

5 Farklı Duş Başlığı Temizleme Yöntemi

Duş almak, en rahatlatan ritüellerden biri. Ancak duş başlığının temizliğiyle ilgili unutulmuş bir gerçek var: O da duş başlığının kendisinin de biraz sevgi ve bakıma ihtiyacı olduğu! Bu yazımızda, sizin için 5 farklı duş başlığı temizleme yöntemini bir araya getirdik!

Duş başlığınızın performansı son zamanlarda düştü mü? Suyu açtığınızda daha az tazyikli ve daha farklı renkte mi geliyor? O halde temizlemenin zamanı gelmiş demektir! Duş başlığınızı canlandırmak ve o parlak su damlalarını geri getirmek için kullanabileceğiniz 5 harika temizleme yöntemini sizinle paylaşıyoruz. Bu yöntemler sadece duş başlığınızı temizlemekle kalmayacak, aynı zamanda ona ‘spa günü’ yaşatacak! Evet, yanlış duymadınız; duş başlığınızın da biraz eğlenmeye ihtiyacı var. 

1. Sirke ile Duş Başlığı Temizleme

 • Öncelikle bir kabın içine eşit miktarda beyaz sirke ve su ekleyin.
 • Duş başlığını bu karışıma batırın. Dilerseniz bir poşetin içine bu karışımı ve duş başlığını koyarak poşeti bağlayabilirsiniz.
 • Her iki şekilde de başlığı birkaç saat bu karışımın içinde bekletmeniz gerekir. Gece boyunca bekletmek, daha etkili olacaktır.
 • Ardından duş başlığını iyice durulayın ve su akışını kontrol edin. İşte yepyeni bir duş başlığına kavuşmak bu kadar kolay!

2. Limon Suyu ile Duş Başlığı Temizleme

 • İlk olarak bir limonu ikiye keserek işe başlayın.
 • Kestiğiniz parçaları duş başlığına sürün ve bir süre bekleyin.
 • Ardından duş başlığını bol su ile durulayın.
 • Limonun ferahlatıcı kokusuyla duş başlığının hem temizlendiğini hem de parladığını göreceksiniz.

3. Bulaşık Deterjanı ile Temizleme

 • Öncelikle bir kovaya sıcak su doldurun. Bu suyun içine birkaç damla bulaşık deterjanı ekleyin.
 • Duş başlığını bu karışımın içine batırın ve bir süre bekletin.
 • Sonrasında temiz bir fırça ile nazikçe fırçalayarak üzerindeki kirlerin temizlenmesini sağlayın.
 • En sonunda iyice durulayın ve kurulayın.

4. Karbonat ve Sirke ile Temizleme

 • Duş başlığı temizleme yöntemleri arasında karbonat da sıklıkla kullanılır. Öncelikle yarım su bardağı karbonatı bir kaba koyun.
 • Üzerine yavaş bir şekilde 1 su bardağı sirke ekleyin. Köpürdüğünü göreceksiniz.
 • Duş başlığını bu karışımın içine yerleştirin ya da bir sünger yardımıyla başlığa bu karışımı uygulayın.
 • Bir süre bekledikten sonra durulayın ve parlaklığın tadını çıkarın.

5. Çamaşır Suyu ile Duş Başlığı Temizleme

 • Bir kova dolusu sıcak suyun içine bir miktar çamaşır suyu ekleyin. Ancak bu işlemi yaparken oldukça dikkatli olun.
 • Duş başlığını bu karışımın içine batırın ve bir süre bekletin.
 • Sonrasında iyice durulayın ve su akışını kontrol edib.
 • Tertemiz ve aynı zamanda parlak bir duş başlığı sizi bekliyor olacak!

Duş Başlığı Neden Temizlenmelidir?

Duş başlığının temizliği, hem sağlıklı bir banyo deneyimi hem de su akışının etkinliği için kritik öneme sahiptir. Zamanla biriken kireç, su birikintileri ve sabun kalıntıları, duş başlığının içinde mikroorganizmaların gelişmesine neden olur. Bu mikroorganizmalar; alerjik reaksiyonlara, cilt problemlerine ve solunum sorunlarına yol açabilir. Temiz olmayan bir duş başlığı, su akışını engelleyebilir veya düzensizleştirebilir. Bu da banyo sırasında istenmeyen sürprizlere neden olabilir.

Ayrıca, kireç birikintileri su tesisatınıza zarar vererek, suyun daha fazla enerji harcamasına neden olur ve bu da ekonomik kayıplara yol açabilir. Temiz bir duş başlığı, suyun daha verimli bir şekilde dağılmasını sağlar. Böylece su tasarrufu yapmak da kolaylaşır. Temiz bir duş başlığı, duştan daha fazla keyif almanızı sağlar. Çünkü temiz su akışı cildinizi daha iyi temizler ve rahatlatır.

Duş Başlığı Temizleme Sıklığı Ne Olmalıdır?

Duş başlığı temizlenme sıklığı; kullanım alışkanlıklarınıza, suyunuzun mineral içeriğine ve banyo ortamınıza bağlı olarak değişebilir. Ancak genel olarak, duş başlığını düzenli aralıklarla temizlemek önemlidir. İdeal olarak, duş başlığınızı her 2 ayda bir temizlemek yeterli olacaktır. Çünkü bu süre zarfında; kireç, su lekeleri ve sabun kalıntıları duş başlığında birikir. Eğer suyunuz yüksek mineral içeriyorsa veya sert su kullanıyorsanız, bu temizleme sıklığını artırabilirsiniz. Aynı zamanda, alerjiye veya cilt sorunlarına yatkınsanız, daha sık temizlik yapmanız önerilebilir.

Düzenli temizlik, duş başlığının su akışını artırmasına ve size daha hijyenik bir banyo deneyimi sunmasına yardımcı olur. Ayrıca duş başlığını temiz tutmak, mikroorganizmaların ve bakterilerin birikimini önleyerek, sağlıklı bir banyo ortamı oluşturur. Unutulmamalıdır ki her duş sonrasında başlığı temizlemek, uzun vadeli bakımın da bir parçasıdır. Bu, duş başlığının performansını artırır ve uzun ömürlü olmasını sağlar. Siz de yazımızı okuduktan sonra duş başlığı temizleme yöntemleri arasından size en uygun olanı seçerek temizliğe başlayabilirsiniz!

Ecem Karakuş

1993 yılında dünyaya gelen Ecem Karakuş, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Gazetecilik lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında Social Media Specialist, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2021 yılından itibaren Çiçeksepeti’nde Sr. Content Editor pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir