TeknolojiTeknolojik Ürünler

Halı Yıkama Makinesi Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yaşam alanlarını temiz tutmak ve hijyenik hale getirmek yorucu bir süreçtir. Bu süreçte en zorlu olan kısım ise halıların temizliği ve yıkanmasıdır. Boyut olarak oldukça büyük olan ve dokuma türüne göre ağırlığı değişen halıları yıkamak yüksek efor ve bolca zaman gerektirir. Fakat her alanda olduğu gibi bu alanda da teknoloji yardıma koşar. Tüm bu zaman kaybını ve eforu minimuma indiren halı yıkama makinesi, halıların temizliği için kullanılan oldukça önemli bir yardımcıdır. Bu yazımızda halı yıkama makinesi modelleri hakkında merak edilen her şeyi bulabilirsiniz.

Halı yıkama makineleri, farklı özellikleri nedeniyle farklı gruplara ayrılır. Fakat bu gruplara geçmeden önce “Halı yıkama makinesi nedir?” sorusunu kısaca cevaplamak gerekir. Halı yıkama makinesi, elektrikli süpürge boyutunda ve tasarımında üretilen ama kazan kısmında toz haznesi yerine su haznesi bulunan bir cihazdır. Çeşitli aparatlar ve halı yıkama deterjanı yardımıyla halı, koltuk, kilim ve zemin kaplamaların temizlenmesini sağlar. Çalışma prensipleri hemen hemen aynı olan halı yıkama makinelerine gelin daha yakından bakalım.

Halı Yıkama Makinesi Çeşitleri ve Özellikleri

Halı yıkama makinesi özellikleri
Halı yıkama makineleri farklı özelliklere sahiptir.
Görsel kaynak: Pinterest

Halı yıkama makineleri, profesyonel ve ev tipi olarak iki ana gruba ayrılır. Profesyonel makineler, küçük veya büyük çaptaki işletmelerin kullandığı otomatik makine türleridir. Bu makineler, çok sayıda halıyı saatler içerisinde yıkayabilir. Fakat bizim asıl konumuz ev tipi halı yıkama makineleri olduğundan profesyonel makinelerden bu yazımızda bahsetmeyeceğiz.

  • Ev tipi halı yıkama makinesi, kimseden yardım almadan halılarınızı temizlemenizi sağlayan elektronik bir cihazdır. Boyut olarak elektrikli süpürge ile hemen hemen aynı ölçülerdedir. Su haznesi sayesinde halıları ve koltukları temizlemenizi sağlar. Fırça ve yıkama aparatları ile farklı özelliklerdeki halıları derinlemesine temizleyebilirsiniz.
  • Evinizde kullanabileceğiniz bir diğer halı yıkama makinesi modeli olan buharlı halı yıkama makinesi, emiş gücü yüksek olan bir türdür. Koltuk ve halıları rahatlıkla bu makine ile yıkayabilirsiniz. Avantajı ise buharlı olması nedeniyle kısa sürede kuruma sağlamasıdır. Genelde daire şeklinde başlık ve fırçalara sahiptir. Rahat hareket etmesi için alt kısmındaki tekerlekler 360 derece döner. Gezdirdiğiniz her noktada dönen fırçalar halıları temizler. Görüntü olarak ağır gibi olsa da yüksek hareket kabiliyeti sayesinde rahat kullanılmaktadır.

Halı Yıkama Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Evde kullanabileceğiniz halı yıkama makinesi modellerinden bahsettik. Sıra geldi makineleri almadan önce dikkat etmeniz gereken belli başlı konulara…

  • İlk olarak seçeceğiniz modelin hafif ve ergonomik olması gerekir. Halıları yıkarken rahatça hareket etmenize olanak tanıyan ve koltukları temizlerken kaldırabileceğiniz modelleri tercih etmelisiniz. Ağır ve zor hareket eden modeller, işinizi zorlaştıracaktır.
  • Cihazın vakum gücü, halıyı ne kadar iyi temizleyeceğini belirleyen ana unsurdur. Bu nedenle düşük vakum gücüne sahip modellerle istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Yüksek vakum gücü, özellikle koltuklarda ve işlemeli halılarda derinlemesine temizlik için gereklidir.
  • Vakum gücünden sonra tank kapasitene dikkat etmeniz gerekir. Düşük tank kapasitesi, sürekli doldur-boşalt yapmanıza neden olacağından geniş hacimli bir tank daha uygun olacaktır.
  • Makinenin yanında sunulan fırça ve başlık sayısı oldukça önemlidir. Farklı halı tipleri ve koltuklar için kullanabileceğiniz fırçalar olması işinizi kolaylaştırır. Başlıklardaki fırçaların kılları, aşırı sert veya yumuşak olmamalıdır. Çok sert kıllar halıya zarar verirken çok yumuşak olanlar gerekli hijyeni sağlamaz. İyi performans için orta sertlikte ve esnek kılları olan fırçalar daha uygundur.
  • Son olarak malzeme kalitesi ve sunulan garanti sürelerine dikkat etmeniz gerekir. Sıcak veya soğuk su ile yıkama yapan makinelerdeki malzemeler, paslanmaz çelik veya kaliteli plastik olmalıdır. Kötü malzemeden üretilmiş makine, bir sene geçmeden size sorunlar çıkaracaktır. Ayrıca olası sorunlarda bilindik markaları tercih etmeniz, sunulan servis ağı sayesinde sorununuzu kısa sürede çözmenizi sağlar.

Halı Yıkama Makinesi Önerileri

Evde kullanabileceğiniz en iyi halı yıkama makinesi modellerini sizin için listeledik.

1-) CVS Dn 4704

CVS Dn 4704 halı yıkama makinesi
Pratik ve oldukça kullanışlı; Cvs Dn 4704 Napoli halı yıkama makinesi.

Listemizin ilk sırasında fiyatı ile oldukça makul seviyede olan bir ürün var; Cvs Dn 4704 Napoli. Performans olarak oldukça başarılı olan model, emiş gücü bakımından da beklentileri karşılamaktadır. By-Pass motor sistemi oldukça performanslı çalışır ve az enerji ile çok iş yapar. 4 litre temiz su tankı ve 7 litre kirli su tankı bulunmaktadır. Sağlam ve dayanıklı malzemeden üretilen gövde ile aksesuarlar, uzun yıllar kullanım sunar. Ayrıca 360 derece dönen tekerler sayesinde istediğiniz yere götürmek oldukça kolaydır.

2-) Arnica Hydra Rain ET12101

 Arnica Hydra Rain ET12101 halı yıkama makinesi
Arnica Hydra Rain, yüksek emiş gücü sayesinde halılarınızı ve koltuklarınızı rahatlıkla temizlemenizi saplar.

2400 Watt güç sayesinde oldukça yüksek emiş performansı sunan Arnica Hydra Rain ET12101, Hepa 13 filtreye sahiptir. Yıkama sonrası odanın havasını değiştirir ve mis gibi kokmasını sağlar. Perde fırçası, süpürücü fırça, özel büyük ve küçük boyutta yıkama ucu, koltuk yıkama aparatı gibi aksesuarlar yanında sunulmaktadır. Bu sayede her alanda rahatlıkla temizlik yapabilirsiniz.   

3-) Fantom Robotix CC-9500 

Fantom Robotix CC-9500 halı yıkama makinesi
Robotix CC-9500 ile kirlenen halı, koltuk ve döşemeleriniz ilk günkü gibi tertemiz olur.

Fonksiyonel tasarımı ile ön plana çıkan Fantom Robotix CC-9500, 2400 Watt gücündedir. Sıvı vakumlama, ortam temizleme, halı yıkama ve su filtreli temizlikle birlikte toz torbalı temizlik işlemlerinin hepsini yapmanızı sağlar. 9 litre kirli su tank kapasitesi ve 4 litre temiz su tank kapasitesi bulunan makine, sürekli su değiştirmenin önüne geçer. Zemine uygun başlık ve aparatlar, yıkama işlemi sırasında işinizi kolaylaştırır. Ayrıca yıkama ve süpürme işlemi sırasında havadaki toz partiküllerini temizleyerek daha temiz ve sağlıklı bir ortam oluşmasını sağlar.

4-) Fakir 6000 S Classic

Fakir 6000 S Classic halı yıkama makinesi
6000 S Classic modelinin geniş deposu sayesinde tek seferde tüm evin halılarını yıkayabilirsiniz.

Küçük ev aletleri konusunda öncü markalar arasında yer alan Fakir, halı yıkama makinesi konusunda oldukça başarılı bir ürün ile listemizde yer alıyor. 6000 S Classic, çift devirli by-pass turbo motor ve ses düşürücü egzost sayesinde yıkama sırasında oldukça sessiz çalışır. 22 litre kirli su tankı ve 43 litre temiz su tankı bulunmaktadır. Yani tek seferde tüm evi yıkayacak kadar geniş bir tank hacmi sunmaktadır. Ek olarak halı yıkama dışında, koltuk ve sert zeminlerde süpürge özelliği de bulunmaktadır.

5-) Karcher Puzzi 8/1 C 

Karcher Puzzi 8/1 C
Tam bir mühendislik harikası; Karcher Puzzi 8/1 C

Halı yıkama konusunda ihtiyacınız olan ideal yardımcı, Karcher Puzzi 8/1 C olabilir. Tasarım ve özellikleri açısından halı yıkamanın tüm zorluklarında yükü azaltan makine, kolay hareket edebilmesi ve yüksek emiş gücü ile ön plana çıkar. 8 litre kirli, 7 litre temiz su tankı hacmi ile ev için yeterli kapasitede tanklara sahiptir. Farklı halılar ve zeminler için sunulan aparatlar ile istediğiniz zeminde yıkama işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz.

6-) Numatic George GVE370 

Numatic George GVE370
Numatic George, yeni sağ kolunuz olacak.

Listemizin son sırasında tam olarak bir hepsi bir arada makinesi var; Numatic George GVE370. Kuru vakumlama, ıslak vakumlama, sert zemin yıkama, derinlemesine halı yıkama, döşeme temizliği ve lavobo açmak… Hepsini George ile rahatlıkla yapabilirsiniz. By-pass vakum motoru ve Powerflo kombinasyonu sayesinde temizlik hiç olmadığı kadar kolaydır. Tek yapmanız gereken tankı doldurmak ve doğru başlık uçları ile temizliğe başlamak. İşte bu kadar!

Halı yıkama makinesi modellerini ve diğer tüm elektronik ürünleri ÇiçekSepeti‘nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir