Trend

Adım Adım Laptop Temizleme Rehberi

Günümüzdeki en sık kullandığımız cihazlar arasında şüphesiz bilgisayarlar var. İş yerlerinde, evde ve hatta okulda bile bilgisayar ve laptoplar yer alıyor. Hal böyle olunca bu cihazlar da daha sık kirleniyor. Hem gözle görünen kirler hem de bilgisayarın içinde biriken kirler, performans düşüklüğüne sebep olabiliyor. Bu yüzden bugün, adım adım laptop temizliği nasıl olur, ekran ve klavye nasıl temizlenir gibi soruların laptop temizleme rehberi cevabını vereceğiz. Böylece bilgisayarınız hem içten hem dıştan tertemiz olacak!

Ekran, klavye, mouse, kamera, hoparlör… Bilgisayarınızın ya da laptopunuzun tüm parçalarını temizleyebilirsiniz. Daha iyi ve temiz parçalar sayesinde bilgisayarınızın performansını artırabilirsiniz. Ayrıca düzenli şekilde laptop temizliği yaptığınızda bakteri oluşumunun da önüne geçebilirsiniz. Böylece kendi sağlığınızı da koruyabilirsiniz. PC ve laptop temizliği için aradığını her şeyi ÇiçekSepeti’nin bilgisayar temizlik ürünleri kategorisinde bulabilirsiniz!

Laptop Temizliği için İhtiyacınız Olan Ürünler

Bilgisayarınızı daha uzun süre, daha temiz ve tam performans kullanmak istiyorsanız belli aralıklarla bilgisayarınızı temizlemeniz gerekir. Aksi halde aşırı ısınma, performans düşüklüğü, pil ömrünün azalması gibi problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Peki laptop nasıl temizlenir, nasıl ürünlere ihtiyaç vardır derseniz yazınızın devamına göz atabilirsiniz!

1-) Hava Kompresörü

Laptop fanı, klavyesi ve bilgisayar temizliği için basınçlı hava, oldukça kullanışlıdır. Üstelik herhangi bir kimyasal içermediği için bilgisayarınıza zarar vermez. Basınçlı hava ile bilgisayarınızı kolayca toz ve kirlerden arındırabilirsiniz. Kullanımı son derece kolay olan bu ürün, ulaşamayacağınız yerlere bile ulaşabilir. Yani, laptopunuzda temizlenmedik yer bırakmaz!

2-) Temizleyici Solüsyon

Laptop temizleme rehberi
Daha Kolay Temizlik için Temizleyici Solüsyon

Bilgisayar, hassas bir cihazdır. Dolayısıyla onu temizlemenize yardımcı olacak ürünlerin de özel olması gerekir. Ekran temizliği, kasa, klavye temizliği ve diğer parçaların temizliği için temizleyici solüsyonları kullanabilirsiniz. Bilgisayardaki toz, kir, yağ ve kalıntıların çözülerek temizlenmesi için en iyi yöntemlerden biri solüsyon kullanmaktır. Böylece bilgisayarınıza zarar vermeden temizlik işlemini tamamlamış olursunuz. Ayrıca antistatik ve antibakteriyal özelliklere sahip temizleyiciler sayesinde laptopunuzun daha geç toz tutmasını da sağlayabilirsiniz.

3-) Temizlik Jeli/Hamuru

Bilgisayar temizliği nasıl olur
En Dar Araları Bile Kolayca Temizlemenizi Sağlayan Superclean Bilgisayar Klavye Telefon Temizlik Jeli

Özellikle klavye gibi ayrıntılı ve girintili çıkıntılı bölgeleri temizlemek daha zor olabilir. Suya karşı ya da sıvılara karşı dayanıklı olmayan bu bölgeler için temizlik jeli ya da hamuru kullanabilirsiniz. Bu ürünler hem laptop ekranları hem de klavyeler için oldukça uygundur. Özellikle klavye arasında giren parçaları çıkarmak için bu jelleri kullanarak temizliği rahatça tamamlayabilirsiniz. Kullanmak istediğiniz bölgeye jeli yapıştırıp çektiğinizde o gözlerinize inanamayabilirsiniz!

4-) Elektronik Cihaz Temizleme Kiti

Laptop temizleme rehberi
Laptop Temizleme için İhtiyacınız Olan ürünler, Elektronik Kablosuz Kulaklık-Kamera-Telefon-Tablet Temizleme Kiti

Elektronik cihazları sıvılardan ve temizleyicilerden uzak şekilde temizlemek isterseniz, bu tip ürünleri kullanabilirsiniz. Hoparlör, kulaklık, kamera ve benzeri parçaların ince yerlerini bu alet ile kolayca temizleyebilirsiniz. Erişemediğiniz yerlere erişmenize yardımcı olan bu ürün ile temizliğin ayrıntılarını da atamamlayabilirsiniz!

Kullanımı son derece kolay olan bu temizlik ürünleri sayesinde siz de laptopunuzu temizleyebilirsiniz. Ve uzun yıllar, en iyi performansıyla bilgisayarını kullanabilirsiniz!

Adım Adım Laptop Temizleme

Laptop temizliği, bilgisayarınızın performansını artırmanızı sağladığı için önemlidir. Ayrıca temiz bir bilgisayarı kullanmak da her zaman daha iyidir. Laptop temizliğine başlamak için şu adımları takip edebilirsiniz:

  • İlk olarak bilgisayarınızı kapatıp bilgisayarın priz ile bağlantısını tamamen kesmeniz gerekir. Bu sayede elektrik çarpmasından korunabilirsiniz.
  • Laptopunuzun bataryası çıkabilen bir batarya ise onu da bu aşamada çıkarabilirsiniz.
  • Daha sonra laptop panelini çıkarmak için küçük vidaları sökebilirsiniz. Bu aşamada mini tornavida setlerinden yardım alabilirsiniz.
  • Laptop ekran kısmını ve arka kapağı birbirinden ayırdıktan sonra nemli bir bez yardımıyla bilgisayarınızdaki kalıntıları silebilirsiniz.
  • Açtığınız alanda işlemci, disk, RAM gibi pek çok farklı donanım göreceksiniz. Tüm bu parçaları yavaş ve temkinli şekilde pamuklu çubuk ya da yumuşak bir fırça ile temizleyebilirsiniz. Ayrıca burada bilgisayar temizleme havası da kullanabilirsiniz.
  • Laptop klavyesini temizlemek için öncelikle mikrofiber bir bez kullanabilirsiniz. Bez ile tuşların üstündeki tozları ilk aşamada alabilirsiniz. Daha sonra tuşların iç kısımlarının temizlenmesini sağlamak için basınçlı havayı kullanabilirsiniz.
  • Laptop ekranı, oldukça hassas bir yüzeydir. Bu alanı temizlemek için yüzey spreyi, cam temizleyici gibi malzemeler kullanmak, cihazınıza zarar verebilir. Bu yüzden laptop ekran temizliği için özel olarak üretilen spreyleri ya da gözlük camı solüsyonlarını tercih edebilirsiniz. Bu solüsyonu laptop ekranına püskürtüp yumuşak bir bez ile laptop ekranını silebilirsiniz. Daha sonra kuru biz bez ile ekranı kurulayabilirsiniz.

Laptop temizliği, performansı artırır. Bu yüzden belli aralıklarla laptop temizliği yapabilirsiniz. Düzenli olarak laptop temizliği yaptığınızda bilgisayarınızı her zaman tam performans kullanabilirsiniz. ÇiçekSepeti’nin geniş ürün yelpazesinde bilgisayar temizlik ürünleri ile tüm bu işlemleri kolay ve güvenli şekilde tamamlayabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir