Kozmetik ÜrünlerModa & Güzellik

Makyaj Bazı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Makyaj yaparken o makyajın tüm gün aynı kalmasını, bozulmamasını isteyebilirsiniz. Sabit bir makyaj için de mutlaka makyaj bazı kullanmanız gerekiyor. Yaptığınız makyajın gün boyunca taze kalması için makyaj bazı nedir, nasıl kullanabilirsiniz, primerı yani makyaj bazını nasıl seçebilirsiniz gibi soruları cevapladığımız blog yazımıza göz atabilirsiniz!

Cildi makyaj için hazırlamanızı sağlayan en iyi ürünlerden biri, makyaj bazıdır. Cildinizi pürüzsüzleştirmek, ciltte mat bir etki yaratmak ve makyaja başlamak için primer kullanarak etkili ve kalıcı bir makyaj yapabilirsiniz. Bu ürünü nasıl kullanabileceğiniz ile ilgili ayrıntıları ise yazımızda bulabilirsiniz!

Makyaj Bazı Nedir, Ne İşe Yarar?

Cildi makyaj için hazır bir hale getirmenizi sağlayan primer, nemlendirici üzerine uygulayabileceğiniz bir üründür. Makyaj bazı ya da primer olarak adını sık sık duyabilirsiniz. Makyajın daha uzun süre kalıcı olması içi ya da cildinizin makyajlıyken bile canlı görünmesi için makyaj bazını kullanabilirsiniz.

Primer kullanmak, makyaj yapmanın ilk adımıdır. Fondötenden ya da CC/BB kremden önce, makyaj bazı sürmeniz gerekir. Genellikle saydam oldukları için ciltte artı bir renk oluşturmazlar. Cilt ve makyaj arasında astar görevi görerek makyajınızın kalıcılığını arttırmada etkilidir. Cildinizde kolayca dağıtabileceğiniz, ton farkları yaratmayan, renksiz, etkili makyaj bazlarını kullanarak makyajınızda fark yaratabilirsiniz.

Birkaç maddede makyaj bazının ne işe yaradığını özetleyecek olursak şunları söyeleyebiliriz:

 • Cildinizdeki gözenekleri kapatmanızda yardımcıdır.
 • Makyajınızın daha uzu süre kalmasında etkilidir.
 • Ciltteki yağlı bölgelerin parlamasını azaltmada etkilidir.
 • Cildin daha canlı ve sağlıklı görünmesini sağlar.
 • Fondöten, kapatıcı, far gibi ürünlerin cildinize daha iyi yerleşip tutunmasında etkilidir.

Primerı Nasıl Kullanabilirsiniz?

Makyajınızın pul pul dağılmaması, pürüzsüz görünmesi için primer kullanmanız önemli. Peki bu ürünü nasıl kullanabilirsiniz?

Cildinizi pürüzsüzleştirecek ve makyaja hazırlayacak makyaj bazını şu adımlara dikkat ederek kullanabilirsiniz:

 • İlk olarak tabii ki cildinizin temiz olması gerekiyor. Cildinizi temizledikten sonra da cildinizi nemlendirmelisiniz. Bu sayede makyaj bazı uygulamaya başlayabilirsiniz. Primer kullanma başlamadan önce cildinizin temiz olması, primerın pürüzsüzlüğü için de önemlidir. Eğer makyaj bazınız aynı zamanda nemlendirici de içeriyorsa cildinizi temizledikten sonra nemlendirici sürmenize gerek yoktur.
 • Daha sonra makyaj bazını parmak uçlarınıza döküp cildinizin belli yerlerine aynı krem sürer gibi primerı da bırakabilirsiniz. Nohut büyüklüğündeki makyaj bazını makyaj süngeriyle ya da yine parmak uçlarınızla cildinize yedirebilirsiniz. Bu aşamada bazı, eşit şekilde dağıtmanız oldukça önemli.
 • Makyaj bazını tüm cildinizde eşit şekilde yaydıktan sonra birkaç dakika, nemlilik hissinin geçmesini beklemelisiniz. Baz, cildiniz tarafından emildiğinde makyaj uygulamanıza geçebilirsiniz.

Makyajlarınızda harika bir fark yaratacak makyaj bazının kullanımı işte bu kadar kolay! Şimdi gelin, makyaj bazını nasıl seçebileceğinizden de bahsedelim.

Cilt Tipine Uygun Primer Seçimi

Cildinizin ihtiyaçlarına ve cilt tipinize göre farklı makyaj bazları seçebilirsiniz. Mesela cildinizde kuruluk varsa nemlendirici etkili makyaj bazlarını, cildiniz yağlı ise parlama önceliyi makyaj bazlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca gözenekli bir cilt yapınız varsa gözenek kapatıcı etkili makyaj bazlarını kullanabilirsiniz.

Cilt tipine uygun makyaj bazı seçimi yaparken şunlara dikkat edebilirsiniz:

 • Yağlı ciltler için makyaj bazı: Yağlı ciltlerde parlama, en büyük sorunlardan biridir. Bu yüzden makyaj bazı seçimi yaparken mat bir görünüm elde etmenizi sağlayacak makyaj bazlarını seçmeniz önemli. Özellikle T bölgesinde parlama olmaması için matlaştırıcı bir primer kullanabilirsiniz.
 • Kuru ciltler için makyaj bazı: Kuru ciltlerde döküntüler, ten ürünlerinin çizgilere dolması gibi problemler olması mümkündür. Bunun için daha çok nemlendirici etkili primer çeşitlerini kullanmanız önemlidir. Nemlendirici etkili olmayan primerlar kullandığınızda cildinizde pul pul bir görüntü oluşması da mümkündür. Bu yüzden serum formundaki, pürüzsüz bir görünüm sağlayan, nemlendirici etkili makyaj bazlarını tercih etmelisiniz.
 • Mat ve soluk görünen ciltler için: Işıltı, cildinizin daha sağlıklı görünmesinde etkilidir. Cildinize ışıltı verecek, cildinizi parlatacak ve canlı gösterecek makyaj bazlarını seçebilirsiniz.

Çiçeksepeti’nde her cilt tipine uygun, her ten için makyaj bazı bulabilirsiniz. Ayrıca birbirinden farklı etkilere sahip olan kozmetik ürünlerini de online olarak inceleyip satın alabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir