Kozmetik ÜrünlerModa & Güzellik

Makyaj Pudrası Nedir? Nasıl Uygulanır?

Makyaj yaparken kullanabileceğiniz, cildinizin tüm gün canlı kalmasını sağlayan makyaj malzemelerinden biri de, makyaj pudrasıdır. Makyaj pudrası ile makyajınızı sabitleyebilirsiniz, cildinizi matlaştırabilirsiniz ya da kusursuz bir makyaj yapabilirsiniz. Siz de bu makyaj malzemesiyle ilgili detayları öğrenmek için yazımızın detaylarına mutlaka göz atmalısınız!

Kusursuz makyajlar yapmak için kullanabileceğiniz bazı ürünler vardır. Makyaj pudraları da bunlardan biridir. En iyi makyaj pudraları ile kusursuz makyaja yaklaşan bir adım atabilirsiniz. Peki bu ürünü nasıl kullanabilirsiniz, detaylar için yazımızı okumaya devam edin!

Makyaj Pudrası Nedir?

Yüzünüz için kullanacağınız pudra, makyaj yaparken kilit ürünlerdendir. Yaptığınız ten makyajınızı sabitlemek ve likit ürünleri cildinizdeki boşluklara dolmasını engellemek için pudra kullanmanız önemlidir. Ayrıca makyaj pudrası, cildinize mat bir görüntü de kazandırır. Pürüzsüz bir cilt makyajı için fondöten sürdükten sonra pudra kullanabilirsiniz. Ayrıca eğer fondöten kullanmak istemiyorsanız da direkt olarak pudra sürebilirsiniz. Makyaj pudraları, cildinizi daha mat göstereceği için özellikle yağlı ciltlerin sık sık kullandığı bir üründür. Ciltteki parlamaları pudralar ile kolayca kapatabilirsiniz.

Pudralar ne işe yarıyor diyorsanız;

 • Yüz hatlarınızı belirginleştirmek için makyaj pudralarını kullanabilirsiniz.
 • Özellikle yağlı ciltler için pudralar, kurtarıcıdır. Yağdan dolayı ciltte oluşan parlamaları pudralar ile kapatabilirsiniz. Pudralar ile cildinizde mat bir görüntü oluşturabilirsiniz.
 • Cildinizde pürüzsüz bir makyaj görüntüsü istediğinizde de pudralar etkilidir.
 • Yapısı yoğun olan pudraları kapatıcı yerine de kullanabilirsiniz.
 • Makyajınızı sabitlemek için kullanabileceğiniz makyaj malzemelerinden biridir.

Makyaj Pudrasını Nasıl Kullanabilirsiniz?

Pudra kullanmak, son derece kolaydır. Kusursuz şekilde pudra uygulamak için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Öncelikle yapmak istediğiniz ten makyajınızı yapın. Yani makyaj bazını, fondöteni ve kapatıcınızı uygulayın. Daha son pudranızı da makyajınızı sabitlemek için kullanacaksınız.
 • Yeterli miktarda pudrayı makyaj fırçası ile alın. Daha sonra fırçayı hafifçe silkeleyin. Bu sayede fırçanın ucundaki fazla pudranın uçmasını sağlayabilirsiniz.
 • Sonra, fırça ile cildinizde kapatmak istediğiniz yerleri kapatabilirsiniz, makyajınızı sabitleyebilirsiniz ya da cildinizi aydınlatabilirsiniz.
 • Daha doğal bir görüntü istiyorsanız pudrayı yüzünüzün dış köşeleri doğru, yuvarlak hareketlerle dağıtabilirsiniz.
 • Baking işlemini daha kusursuz şekilde uygulamak istiyorsanız makyajınızı sabitlemeden önce tüm makyajınızın bittiğinden emin olun. allığınızı da sürdükten sonra pudra uygulaması yapabilirsiniz.
 • Son adımda, makyajınızı sabitlemek için makyaj sabitleyici kullanabilirsiniz.

Çeşitli Makyaj Pudraları

Makyaj pudralarının pek çok türü vardır: Talk pudra, aydınlatıcı / ışıltılı pudra, toz pudra, kompakt pudra, transparan pudra. Her bir pudranın kullanımı farklıdır ve her biri farklı bir işe yarar.

Kompakt Pudra

Hem tek başına hem de fondöten üzerine sürerek kullanabileceğiniz pudralardan biri, sıkıştırılmış pudradır. Toz pudralara göre çok daha yoğun bir yapıdadır. Tek başına kullandığınızda hafif bir kapatıcılık etkidi vardır. Pürüzsüz bir görünüm sunar. Makyaj üzerine uyguladığınızda ise ince çizgilerin parlamasına engel olmada etkilidir.

Talk Pudra

Bir diğer adıyla bebek pudrasıdır. Ciltteki nemi ve yağı alması ile öne çıkar. Makyaj yaparken çok fazla kullanılmasa da kimi zaman makyaj sabitleyici olarak talk pudra kullanabilirsiniz. Toz halindeki talk pudranın rengi beyazdır. Cilde de beyaz bir görüntü verir. Bu yüzden bu pudrayı kullanırken çok az bir miktarda ürün kullanmanız önemlidir.

Aydınlatıcı Pudra

Cildinizi aydınlatmak için cilde ışıltı veren, aydınlatıcı pudraları kullanabilirsiniz. Aydınlatıcılara göre daha az parlaklık verse de cilde doğal bir ışıltı kattığı için etkilidir. Özellikle kuru ve mat ciltlerde ışıltılı, canlı, aydınlık bir görüntü oluşmasını sağlar. Ayrıca bu pudrayı kullanırken daha sıcak bir bitiş istiyorsanız bronzer da kullanabilirsiniz.

Transparan Pudra

Kapatıcılık özelliği yoktur, transparandır. Rengi beyazdır ama cilde uyguladığınızda renksiz, transparan bir haldedir. Yapısı tozdur. Cildinizdeki ince çizgileri ve gözenekleri gizlemek için transparan pudraları kullanabilirsiniz. Cilde kadife bir etki vermede etkilidir. Ayrıca cildinize süreceğiniz likit ürünleri de sabitlemek için transparan pudrayı kullanabilirsiniz. Doğal bir bitiş için de oldukça kullanışlıdır.

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir