Orkide Bakımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler


Zarafeti ve asil görünümü ile bulunduğu mekana hoş bir hava katan orkideler, gerek ısı gerek ışık gerekse nem ve sulama acısından diğer çiçeklerden çok daha özel bir ilgi istiyor. 

Dünyanın en kıymetli çiçeklerinden biri olan orkideler, zarif duruşu ve cazip güzelliği ile herkesin hayran olduğu bir çiçek. Egzotik görünüşü, güzel kokusu ve narin tarzıyla orkideler bulunduğu ortama zarafet katıyor. Size böyle güzel bir orkide almak istiyorsunuz ama orkideler hakkında yeterli bilginiz yoksa bu yazı ilginizi çekebilir. Her şeyden önce orkidelerin doğru bakılırsa uzun yıllar yaşadığını söyleyelim.
Doğru bakım için de orkideler hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Ama bize ağır ansiklopedilerde yazan bilgiler gerekmiyor. Baştan söyleyeyim öyle bilgilerle bir çiçeği hayatta tutamazsınız. Ev ortamında orkide bakımı ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında pratik bilgilere ihtiyacınız var ve size bu konuda küçük ipuçları verebiliriz.
Orkide Bakımı İçin pratik Bilgiler
1. İlk olarak orkideler için en önemli şeyin ısı olduğunu söyleyerek başlayalım. Düzenli olarak yaz ve kış, 15 derecenin altına düşmeyen oda sıcaklığında orkideleri rahatlıkla büyütebilirsiniz.
2. Orkideler için ikinci unsur ise ışık çünkü bir orkidenin günde 15-16 saat ışık alması gerekiyor. Doğrudan güneş almayan bol aydınlık yerler orkide için ideal bir yer seçim olur. Orkideniz için tül perde ile örtülü, pencereye yakın ama doğrudan pencere karşısında olmayan bir yer seçmelisiniz. Kış aylarında ise floresan ışığı orkide için yeterli olur. Burada size küçük bir ipucu verelim. Yeterli ışık alan orkide yaprakları canlı ve parlak bir yeşil iken az ışık alan orkide yaprakları ise sarı ve kirli bir yeşile bürünür, orkidenizin ışığını buna göz önünde bulundurarak ayarlayın.
3. Işıktan sonra orkidelerin sulanmasına geçelim. Klor ve kireç taşıdığı için musluk suyundan ziyade oda sıcaklığında yağmur suyu veya memba suyu kullanmak daha akıllıca olur. Sulama zamanı olarak üst toprağın kurumak üzere olduğu zamanı seçmelisiniz. Yarı kuru yarı nemli toprağı, orkidenin yapraklarını ve çiçeklerini ıslatmadan sulayın.
4. Toprak olarak ise normal toprak yerine orkidelere özel torf kullanmalısınız çünkü normal toprakta orkideler yeterli beslenemez.
5. Toprağa değinmişken saksı değiştirme zamanından da bahsedelim. Orkidelerde saksı değiştirirken en önemli nokta çiçeksiz dönemde bunu yapmak ve eski saksıya oranla biraz dana büyük bir saksı seçmekten geçiyor.
6. Orkidelerin havalandırılmasına gelince yaz ya da kış basık ve havasız ortamlarda yaşamadıklarını unutmayın. Doğrudan rüzgar almayan ama mutlaka günde bir iki defa havalandırılmış odada orkidenizi rahatlıkla büyütebilirsiniz.
Gördüğünüz gibi biraz su vererek işin içinden çıkamıyorsunuz, orkideler biraz daha itinayla özel bir bakım istiyor. Siz de bu zarif çiçeklerin şık görünümü hakkında fikir edinmek ve sevdiklerinizi mutlu etmek isterseniz buraya göz atmanızda fayda var.

Yorumlar: 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş

Şifreyi Sıfırla

Back to
Giriş