PARFÜM NOTALARINDAKİ ÇİÇEKLER


Giyimimizin görünmez tamamlayıcıları, olmazsa olmazlarımız, bizi biz yapan, insanların akıllarında bizimle bütünleşerek yer eden kokularımız… Her ten kendine has bir kokuya elbette sahip ama teninizin kaldırabileceği doğru seçilmiş bir parfümle hafızalarda kalıcılığınız sağlamlaşıyor. Çok büyük bir çoğunluğu çiçeklerden ve bitkilerden elde edilen parfüm ailelerini biraz daha yakından tanımaya ne dersiniz? Belki de bu yazıyla kendinize en uygun parfüm ailesini seçmenize yardımcı olabiliriz.

image (7)

Chypre(Şipre): Bu parfüm ailesinin notaları, genellikle adaçayı, meşe yosunu, lavanta, paçuli ve sakız notalarını taşıyor. İsmini Kıbrıs adasından alan bu parfüm ailesi, bünyesindeki notaların farklılığı ve özgünlüğü sayesinde, kendisine parfümler arasında özerk bir yer edinmeyi başarmış. Yağmur ormanları ve doğanın ferahlatıcı etkilerini taşıyan bu parfüm ailesinin, doğa ve yeşil tutkunlarını kesinlikle tatmin edeceğini düşünüyoruz.

Turunçgiller: Bu parfüm ailesi, isminden de anlaşılacağı üzere, turunçgiller grubuna ait meyvelerin kokularını taşıyor. Bu koku ailesinde greyfurt, bergamot, portakal ve mandalina notaları kullanılıyor. Rahatlatıcı, serinletici ve enerji verici yapıları, bu parfüm ailesini, yaz kokuları arasında en üst sıraya taşıyor.

Çiçek: Bu parfüm ailesi, notalarını çiçeklerden alıyor. Bünyesinde tek bir çiçeğin notasını taşıyabileceği gibi, birbirine yakın ve kombinasyonu uyum sağlayan birden fazla çiçek notası da taşıyabilir. Bu parfüm ailesi, büyüleyici kokularını genellikle bünyesindeki menekşe, karanfil, gül, zambak, sümbül ve nergis notalarından alıyor.

Oryantal Çiçek: Bu parfüm ailesi, bünyesinde çekici ve yoğun çiçek kokularını barındırıyor. Bu ailenin notalarından oluşan parfümlerin kalıcılığı genellikle yüksek oluyor. Yasemin, gardenya, frezya, osmanthus, portakal çiçeği, ay çiçeği, sandal ağacı, misk, amber, kayısı gibi kokusunda çarpıcı bir etki bulunan çiçekler bu ailenin fertleri. Kalıcılığı ve koku yoğunluğu yüksek olduğu için baharat oranı dengelenerek gece ve gündüz parfümü olarak tercih edilebiliyor, fakat gece için çok daha ideal.

image (8)

Fougere: Bu parfüm ailesi keskin bitki kokularını bünyesinde taşımaktaç Meşe yosunu, lavanta ve sardunya otları gibi kokusu keskin bitkiler, bu parfüm ailesinin notalarını oluşturuyor. Keskin ve yoğun notalara sahip bu aile, erkek parfümleri için ideal bir kimyaya sahip.

Meyva: Enerjik, neşeli ve canlı bir parfüm ailesidir. Elma, kayısı, mandalina, bergamot, erik, ananas, şeftali, böğürtlen gibi enerjisi yüksek notalar bu ailenin bünyesinde. Gençler ve kendini genç hissedenler tarafından tercih edilebilir ve rahatlıkla kullanılabilir.

Yeşil: Doğadaki büyülü ve canlı yeşillere sahip bitkiler, bu parfüm ailesinin notalarını oluşturuyor. Biberiye, lavanta, çam ağacı, ardıç, sümbül ve şeytan mersini notaları bunlardan bir kaçı. Bu ailenin parfümleri, yağmur sonrası nemlenen çimenlerin, damlaları üzerinde gexdiren yeşil yaprakların ferahlatıcı kokularını hatırlatıyor denebilir.

Oryantal: Bu parfüm ailesinin notaları, amber, vanilya, baharatlar, tütsü, ödün ve sakız gibi yoğun ve baskın kokuları bünyesinde taşıyor. Bu parfüm ailesi, ağır ve yoğun olduğu için  gece parfümü olarak çok daha ideal.

Baharat: Baharat ailesi, çekici ve çarpıcı kokuların notalarını bünyesinde taşıyor. Zaman zaman çiçek ya da diğer kokularla kombine edilerek yoğunluk ve kalıcılığı arttırmak için de kullanılıyor. Baharat notalı kokularda karanfil, zencefil, tarçın, kakule, kimyon, karabiber gibi maddeler kullanılıyor.


Yorumlar: 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş

Şifreyi Sıfırla

Back to
Giriş