TariflerTrend

Lezzetli Yemeklerin Sırrı: Reyhan Nerelerde Kullanılır?

Yemeklere lezzet katmak için tercih edebileceğiniz çeşitli baharatlar, otlar vardır. Yaprakları yeşil olan ama güneş gördükçe rengi koyulaşan reyhan da bunlardan biridir. Fesleğen ile aynı familyadan olan reyhan bitkisini, leziz yemekler yapmak için kullanabilirsiniz. Peki reyhan nasıl kullanılır, bu bitkiyi & baharatı kullanmanın ipuçları nelerdir sorularının cevabı yazımızda bulabilirsiniz!

Eski zamanlardan beri lezzetli bir baharat ve ot olarak kullanılan reyhan, çeşitli kullanım alanlarına sahiptir. Hem tazesi hem de kurusu, pek çok farklı yemeğin sırrıdır. Bu bitkiyi nasıl kullanabileceğinizin detaylarını yazımızda bulabilirsiniz!

Reyhan Nerelerde Kullanılır?

Reyhan nasıl kullanılır
Reyhan Nasıl Kullanılır?

Hem kuru hem taze reyhanı farklı yemeklerde ya da etleri marine ederken kullanabilirsiniz. Reyhanı kullanabileceğiniz birkaç alanı şöyle sıralayabiliriz:

 • Kuru ya da taze reyhanı salatalarda kullanabilirsiniz. Özellikle çoban salata gibi farklı malzemelerin bir arada olduğu salatalara reyhan leziz bir tat katar.
 • Baharat olarak kuru reyhanı makarna soslarına, pilavlara ya da çorbalara ekleyebilirsiniz. Bu sayede sıradan yemeklerinize küçük bir dokunuş yapıp yemeğin lezzetini arttırmış olursunuz.
 • Reyhan aromalı şerbet, yaz tatlılarında kullanabileceğiniz bir şerbettir. Ferah, az şekerli bir yaz tatlısı için reyhanı tercih edebilirsiniz.
 • Tavuk yemeklerinde kuru reyhan kullanabilirsiniz. Baharat karışımına biraz da reyhan ekleyip leziz bir tavuk pişirebilirsiniz.
 • Patatesli yemeklerde reyhan kullanmak, lezzeti bir adım ileriye taşımanızı sağlar. Sulu patates yemeğine, patates kızartmasına ya da fırında patates yaparken kuru reyhan kullanabilirsiniz.
 • Kırmızı et ile de reyhan oldukça uyumludur. Köfteli yemeklerde ya da direkt köfte yaparken baharat olarak reyhan kullanabilirsiniz.
 • Terbiyeli ya da unlu çorbalara az miktarda reyhan ekleyerek çorbanın tadını çok daha ileriye taşıyabilirsiniz.

Genel olarak reyhanı kullanabileceğiniz alanlar bu şekildedir. Tatlardan salatalara, sulu yemeklerden et yemeklerine kadar pek çok yerde reyhan kullanarak yemeklerinizin daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz!

Taze Reyhanı Nasıl Kurutabilirsiniz? Faydaları Nelerdir?

Bu bitkiyi kullanmanın bir diğer yolu, bitkiyi kurutmaktır. Taze reyhanın ömrü, daha kısadır. Bu yüzden bitkiyi kurutarak saklamanız daha önemlidir. Reyhan tüm sene, bitki bozulmadan tüketmek için onu kurutup öğütebilirsiniz. Ayrıca tabii ki bitkiyi kuru olarak da satın alabilirsiniz.

Reyhan nasıl kullanılır
Kuru Reyhan Kullanım Alanları

Reyhanı kurutmak için ilk önce bitki yapraklarını güzelce yıkayın. Daha sonra yaprakları güzelce süzüp kurulayın. Daha kalın saplı olan yaprakları bir kenara ayırın ve kalan reyhanların üzerine pamuklu bir örtü örtün. Reyhan yapraklarını sıcak, aydınlık, nemsiz ve rüzgar almayan bir yere koyun. Burada yaprakların kurumasını bekleyeceksiniz. Ara ara yaprakları alt üst edip tüm yaprakların kurumasını sağlayabilirsiniz. İyice kuruyan reyhan yapraklarını ellerinizle ufalayabilirsiniz. Ufaladığınız yaprakları kavanozlara koyup sene boyunca kullanabilirsiniz!

Reyhanın lezzetinin yanı sıra faydaları da saymakla bitmez! Mis kokusu ve enfes tadı ile sevilen reyhanın birkaç faydasını da şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Solunumu rahatlatan bitkilerden biridir. Boğazı temizler.
 • Taze olarak reyhan yaprağı çiğneyebilirsiniz. Reyhan yaprağı çiğnemek ağız kokusunu önlerden dişlerin çürümesini de engeller.
 • Antioksidan özelliği vardır. Bu sayede toksinleri vücudunuzdan uzaklaştırmada etkilidir.
 • Kasların ve sinirlerin gevşemesine yardımcı olur.
 • Kokusu aromatiktir. Hormonların düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Mide asidinin dengelenmesine yardım eden bitkilerden biridir. Özellikle şişkinlik, gaz gibi mide problemlerinde etkilidir.

Reyhanın faydaları ve kullanım alanları işte böyle! Siz de kuru reyhanı ya da taze reyhanı yemeklerinize dahil ederek yemeklerinizin lezzeti ileri taşıyabilirsiniz! İhtiyacınız olan gıda baharat ürünlerini Çiçeksepeti’nden online olarak satın alabilirsiniz.

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir