Siklamen Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?


Mis kokulu türleri sebebi ile eskilerin Buhur-u Meryem olarak bildiği siklamen çiçeği, bahçelerin ve balkonların güzel kızı hakkında öğrenmek istediğiniz her şey bu yazıda!

20’den fazla türü bulunan siklamen gerek rengi, gerek kokusu gerekse de zor koşullara dayanıklı türleri ile oldukça sevilir ve sık yetiştirilir. Sıklamen olarak da bilinen Siklamen çiçeği aynı zamanda bir renge adını verir. Siklamen rengi koyu, fuşya renkli bir pembe tonudur. Bahçe ve parklarda sıklıkla rastladığımız siklamen sonbahar ve serin ilkbahar aylarında çiçek açar. Sera çiçekçiliğinde de önemli bir yeri olan siklamen, sera koşullarında kış mevsiminde de açabilir.

siklamen
Görsel: Pinterest
Siklamen Çiçeği Özellikleri

Halk arasında tavşan kulağı olarak da bilinen siklamen (Cyclamen) Primulaceae familyasından gelen çok yıllık bir bitkidir. Şubat ve nisan ayları arası arasında açan çiçekleri beyaz ve pembe tonlu olup 5 parçalıdır.

siklamen çiçeği
Görsel: Daily Mail

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin ilgili bir yayınında Türkiye’nin dünyanın en zengin siklamen türüne sahip ülkelerinden birisi olduğu yönündedir.
Ülkemizde 10 siklamen türü bulunur ve bunların 6 tanesi oldukça elzemdir ve 4 tanesi yalnızca Anadolu topraklarında görülen değerli çeşitlerdir.

 

Siklamen çiçeği anlamı ise aşktır. Aşkın haber verilmesidir.

Siklamen çiçeği havaların ısındığı mevsimde uykuya geçer. Sıcak ilkbahar sonları veya yaz başına denk gelen bu dönemde bitkinin tüm yaşamsal faaliyetleri durur ve havaların tekrardan soğumaya başlaması ile filizlenmeler gerçekleşir.

Siklamen Çiçeği Bakımı ve Yetiştirilmesi
 • beyaz siklamen
  Görsel: gardeningknowhow

  Siklamen çiçeği nerede yetişir? Siklamenin öncelikle bir balkon veya bahçe çiçeği olduğunu belirtmek gerekir. Bu sebeple saksıda ev içerisinde yetiştirilmesi kolay değildir.

 • Siklamen havadar ve nemli bölgeleri sever ancak çok fazla sıcak ortamlarda yaşayamaz. Bu sebeple genellikle balkon ve bahçelerde tercih edilir. Ev içerisinde uzun süre tutulmaktan hoşlanmazlar.
 • Siklamen ışık seven bir bitkidir. Ancak direkt olarak güneş ışığı istemez. Bitkinin yapraklarının güneş ihtiyacını karşılayabilmek için yönünü haftada bir çevirmeniz gerekir.
 • Siklamen sulama toprağın her yerine su yayılacak şekilde yapılmalıdır. Kış aylarında haftada 1 kere düzenli olarak sulanmalıdır. Eğer saksı içerisinde yetiştirdiğiniz bir siklamene bakım yapıyorsanız, sulama suyunuzu 1 gün dinlendirerek oda sıcaklığında kullanabilirsiniz. Yaz aylarında toprağın üzerine parmağınızı biraz bastırarak tekrardan su ihtiyacı olduğunu anladığınız zamanda tekrarlayabilirsiniz. Ancak sulama yaparken hep aynı ölçü kabını kullanmalısınız. Sulama sonrasında saksı tabağında biriken suyu dökmeniz önerilir.
 • Siklamen çiçeğinizi sularken çiçekleri çok ıslatmama özen göstermelisiniz. Özellikle çiçeğin ortasında bulunan yumru kısmına su değmemesi, bitkinin çürümemesi için önemlidir.
 • Birçok saksı bitkisinin aksine rüzgardan hoşlanır. Kapı aralıkları ve pencere önleri çiçeklere zarar vermez, aksine daha rahat yetişmesine olanak sağlar. Ancak bazı kaynaklar bu durumda bitkinin zarar görebileceğini de belirtiyor.
 • Siklamen çiçeği uykudayken sulama yapmanıza gerek yoktur. Köklerini rahatsız edecek her türlü eylemden uzak durmak gerekir Yer değiştirme, toprak veya saksı değiştirme bunlar arasındadır.
 • saksıda siklamen

   Görsel: Pinterest

  Siklamen humuslu toprakları sever. Kireçsiz, drenaj sağlanan, verimli topraklar siklamen yetiştirmek için idealdir.

 • Saksı değişimi için ilkbahar ortaları uygundur. Fazla büyük saksılar kullanılmamalıdır. siklamen fazla büyük saksılarda köklerini yerleştirmek için fazla enerji harcayacak, yapraklar ve çiçeklere verdiği gücü azaltacaktır.
 • Siklamen budaması çiçekler solduktan sonra yapılır. Solan çiçekler steril bir bıçak veya makasla kesilerek boşluklar doldurulmalıdır.
 • Bazı siklamen türleri sert kışlarda dayanıklı olsalar da genel olarak soğuk havalara karşı aşırı bir dayanıklılığı yoktur. -5 ile -7 derece arasındaki soğukluğa bir süre dayanabilirler ancak kısa süre içerisinde havanın normal sıcaklığa dönmesi gerekir.
 • Siklamen çiçekleri bazı türlerde kışın bazı türlerde de ilkbaharda açar. Çiçeklenme sürecinde en az 12 ile 15 derece arasında bir sıcaklığa ihtiyaç duyar. Sera siklamenleri için mevsimler arasında bir fark yoktur ve kış mevsiminde de kolaylıkla çiçeklenebilirler.
Siklamen Nasıl Çoğaltılır?
siklamen tohumu
Görsel: Flickr

Siklamen çoğaltmak için 2 yöntem kullanılır. Bunlardan bir tanesi tohumla çoğaltmadır. Siklamen bitkisinin yaprakları solarken bir meyve verir ve bu meyve kuruduğu zaman tohumlar içerisinden alınabilir. Tohumları dikerken, toprağın yüzeyinde kalmamasına ya da çok derinde olmamasına dikkat edilmelidir. 4-5 cm kadar derinde olması yeterlidir. Toprağın hafif nemli olması gerekir ve tohumlara su verilirken çok fazla su verilmemesine dikkat edilmelidir. Tohumları yerinden hareket ettirecek yoğunlukta su verilmemelidir.

tohumlar 10’ar cm ara ile dikilmeli ve mümkün ise 10 cm boylanana kadar bitkiler yerlerinden çıkarılmamalıdır. Toprağın men kontrolü bu dönemlerde kontrol edilmeli ve kurumasına izin verilmemelidir. Ortam iyi havalandırılmalı ve toprakta yosunlanmamanın olması sağlanmalıdır. Bu koşullar altın 1 – 1,5 ay içerisinde topraktan çıkacaklardır.

siklamen kökü
Görsel: stupidgardenplants

Diğer yöntem ise yumrudan çoğaltmadır. Ancak bu yöntem biraz risklidir. Bunun sebebi soğanların çürümeye meyilli olmasıdır. Siklamen çiçeğinin havalar ısınırken uykuya geçtiğini yukarıda belirtmiştik. Soğanların zarar görmemesi için bu işlem nisan veya mayıs ayında, bitki uykudayken yapılabilir.

Yumrudan üretme yönteminden yapılacak tüm işler için özel olarak hassasiyet gösterilmelidir. Gelişmiş ve yaşamsal faaliyetleri durmuş bir yumru çiçeklenmesi bittikten sonra sulamakan kesilir ve güneş yardımı ile yapraklarının kuruması beklenir. Yapraklar kuruduktan sonra topraktan kökleri koparılmadan sökülür. Yumru üzerindeki toprak nazikçe temizlenir. Bu aşamada çok hassas davranılmazsa soğan da kökler de zarar görebilir. Dezenfekte edilmiş keskin bir bıçak ile dik konumdaki soğan tam ortadan ikiye kesilir. Birkaç saat dinlendirilen soğan üzerine bu işlem için hazırlanan bahçe kükürtünden sürün ve 1 hafta – 10 gün kadar güneş ışığı direkt almayan ancak aydınlık bir ortamda bekletin. Buzdolabında bekletmeyin! Ardından soğanın üst kısmı dışarıda kalacak şekilde dikim işleminizi tamamlayabilirsiniz.

– Çiçek çoğaltma yöntemleri

Siklamen Yaprakları Neden Sararır?

Siklamen çiçeği bulunduğu yerde başka cisimlerle temas etmekten hoşlanmaz. Temastaki yapraklarda sararmalar görülebilir. Ayrıca siklamen ışıksız kaldığı zaman bu durum çiçeklerine ve yapraklarına zarar verir. Siklamen saksınızın yönünü haftada bir kere çevirirseniz ışık almayan yapraklar da rahatlıkla ışık alabilecektir.

Görsel: Pixabay
Siklamen Neden Çiçek Açmıyor?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi siklamen çiçeği türleri farklı zamanlarda çiçek açar. Hangi türüne sahip olduğunuzu bilmiyorsanız, doğru bakımı yaptığınız müddetçe mutlaka çiçeklenme olacaktır. Her zaman çiçeklenen siklamen çiçeğiniz bu sene çiçeklenmediyse hava koşullarında ya da bakımında bir değişiklik yapılmış olabilir. Toprak ve saksı değişimi sırasında kökleri zatrar görmüş, olabilir. Toprak yeterince beslenmemiş olabilir. Eğer bakımı konusunda her şeyi gerekli olarak yapıyorsanız ve sulama, ışık gibi koşullarda bir değişiklik olmadıysa bitkinize 2 hafta arayla sıvı besin verebilirsiniz. 1 litre suya 1 kapak vitamin olarak ölçeklendirilen bu besinler sulama suyu içerisine karıştırılarak çiçeğinize verilebilir.

Siklamen Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Çayı demlenerek tüketilen siklamen sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Bağırsakları rahatlatır ve hazımsızlığın giderilmesine yardımcı olur. Adet söktürücü özelliği bulunan siklameni kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız önerilir.

Siklamen Gübreleme Zamanı Ne Zamandır?

Yukarıda da dile getirdiğimiz üzere bütün siklamenler aynı mevsimde açmaz. Bu nedenle bir ay belirtmek yanlıştır. Siklamen bitkiniz çiçek açtığında 2 hafta ara ile ayda 2 defa olmak üzere sıvı gübre verebilirsiniz.


Yorumlar: 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş

Şifreyi Sıfırla

Back to
Giriş