Çiçek Bakımı

Ayçiçeği Nasıl Yetiştirilir ve Faydaları Nelerdir?

Ayçiçeği, bir diğer adı ile “Günebakan” büyük turuncu çiçekleri, güneşle olan eşsiz dansı ve iri çekirdekleri ile her daim merak konusudur. Bu özel bitkiyi daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Öncelikle “Ayçiçeği anlamı anlamı nedir?” ve “Günebakan çiçeği hikayesi nedir?” sorularıyla başlayacağız. Sonrasında Ayçiçeği hakkında bilgi verdiğimiz bu yazıda ayçiçeği yetiştirme, kullanım alanları, faydaları hakkındaki tüm sorulara yanıt vereceğiz. Hazırsanız, başlıyoruz…

Ayçiçeği Nedir ve Nasıl Bir Bitkidir?

ayçiçeği nedir?
Bilimsel adı Helianthus olan ayçiçeği, Asteraceae familyasından gelen iri çiçekli bir tür olup bir yıllık veya çok yıllık çeşitleri bulunan bir bitkidir.
 • Asteraceae, papatyagiller familyasını temsil eder. Zaten ayçiçeği de dev bir papatya görünümündedir. 2 metre ile 4 metre arasında boylanabilen ve her dalda 1 adet çiçek bulunan ayçiçeğinin sarı tonlarında çiçekleri bulunur. Ayrıca çiçekleri genelde 40 cm’e kadar çapa sahip olur.
 • Bitkinin en ilginç özelliği güneşe bağlı olarak çiçeklerinin hareket etmesidir. Günebakan olarak da adlandırılmasının sebebi budur. Peki, günebakan çiçeği neden güneşe bakar? 
 • Ayçiçeği sabahları doğuya bakarak güne başlar ve günün ilerleyen saatlerinde güneşin hareketlerini takip ederek batıya döner, en sonunda ise aşağı bakarak uyumaya geçer. İşte günebakan çiçeği hikayesi de böyledir. Ayçiçeğinin güneşe de yönelmesine Fototropizm denir. Bu, bitkinin daha fazla güneşlenebilmesi için güneşe yönelmesi demektir.

Ayçiçeği anlamı nedir, günebakan çiçeği hikayesi nedir derseniz, ayçiçeğinin en derin anlamı hayranlıktır. En romantik 10 çiçek için buraya tıklayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ayçiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Ayçiçeği bakımı
Yetiştirmek çok zor değildir. Uyumlu bir çiçektir ancak bazı önemli bakım noktaları bulunmaktadır:
 • Çok fazla toprak seçmez. Ancak iyi drenaj sağlanmış, taban suyu çok yüksek olmayan zengin topraklar daha çok hoşuna gider.
 • Asit oranı fazla topraklardan hoşlanmaz, eğer asitli bir toprakta ayçiçeği yetiştirmek istiyorsanız toprağa biraz kireç karıştırabilirsiniz.
 • Ayçiçeği için sulama çok önemlidir. Çiçeğin baş kısmını ve saplarını ıslatmadan direkt toprağa su vermek gerekir. Yoksa bitki çürür. Fide halindeki ayçiçeklerini haftada bir sulayabilirsiniz. Ancak yetiştikten sonra sulama 2 haftada 1 yapılabilir. Sulama süresi, toprağın yapısına göre belirlenmesi gereken bir durumdur.
 • Ayçiçeğinin ihtiyacı olan sıcaklık 21 – 24 derece arasıdır. Fazla soğuklarda yaşayamayan ayçiçeği, yüksek sıcaklıklara genelde dayanır.
 • -4 derecenin altı bitkinizi çoğunlukla dondurur.
 • Her ne kadar yüksek sıcaklığa karşı dayanıklı olsalar da yüksek nemden hoşlanmazlar. Nem oranının yüksek olduğu yerlerde sulamanın çok fazla yapılmaması gerekir.
 • Ayçiçeğinin güneş ihtiyacı fazladır. Gölge alanlarda yetiştirilen ayçiçekleri yeterince gelişim göstermeyecektir.

Önemli uyarı: Ayçiçeği yetiştirirken onu kuşlardan korumanız gerekir.

ayçiçeği tarlası
Güzel görüntüsüyle herkesi büyüleyen ayçiçeği, sık yetiştirilen bir bitkidir.
 • Ayçiçeği çoğaltma genellikle tohumladır. Ayçiçeği yetiştirilen yerin sıcaklığı fazla ise bu toprak sıcaklığına da yansır. Sıcak topraklarda ayçiçeği tohumu daha hızlı çimlenecektir. 8-10 derecelik bir toprak sıcaklığı çimlenme için yeterlidir.
 • Ayçiçeği yetiştirilen ortamda çok fazla rüzgarın olmaması gerekir. Bu bitkinin çekirdeklerine de zarar verecektir. Ancak havalandırma çok önemlidir. Şayet sera ortamında ayçiçeği yetiştiriyorsanız mutlaka havalandırma yapmanız gerekir.
 • Ayçiçeği gübrelemesi oranları hassastır. Ege Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin Ayçiçeği Tarımı yayınında gübrelemeye dair detayları bulabilirsiniz.

Eğer ayçiçeğinizin yetiştiği yerde hafif de olsa rüzgar var ise direklerle çiçekleri sabitleyebilirsiniz.

Ayçiçeği Kullanımı Hangi Alanlarda Yaygındır?

ayçiçeği
Çiçek olarak kullanımı dışında birçok alanda günebakan tercih edilmektedir.
 • Ayçiçeğinin tohumları bizim çekirdek diye tabir ettiğimiz çerezdir. Küçük olan çekirdekler genellikle kuş yemi olur.
 • Ayçiçeğinden yağ elde edilir ve ayrıca Ayçiçek yağı birçok besinde kullanılır. Ayçiçek yağı yemeklik kalitesi sebebi ile en sık tercih edilen yağdır. Bu sebeple dünya genelinde kullanılan yağlar arasında en üst sıralarda yer alır.
 • Hasat sonunda ayçiçeği gübre olarak kullanılır.
 • Tatlı kökleri olan türler tatlandırıcı olarak da kullanılır.

Ayçiçeğinin Faydaları

 • Ayçiçeği yağının besin değeri zengindir. Fosfor, E vitamini ve çinko içerir.
 • Ateş düşürür.
 • Soğuk algınlığını tedavi eder.
 • Hızlı yara iyileştirici özelliği olduğu da bilinmektedir.
 • Kolesterolü düşürdüğü bilinen bitkilerdendir.
 • Kanserden koruma özelliği vardır. Bunun sebebi de posalı bir bitki olmasıdır.
 • Kalbe, böbreklere ve ayrıca dişlere faydalıdır.
 • Akne tedavisinde de destekleyicidir.
 • Öksürük ile mücadelede çekirdekleri çıkarılmış ay çiçeği kaynatılarak tüketilir. Ancak günde 2-3 çay kaşığından fazla tüketilmemelidir.

Saksıda Ayçiçeği Yetiştirilir mi?

saksıda ayçiçeği
Evinizde size gülümseyen bir günebakan olmasını istiyorsanız, bu oldukça kolay. Hatta güneşi selamlayarak adeta yoga yapan bir çiçek sahibi olabilirsiniz.
 • Günebakan saksıda yetişen bir bitkidir. Saksılara ekerken her saksıya bir tohum ekilmesi gerekir. Ya da birkaç çekirdek ekip ardından sağlam olanın yetiştirilmesi yapılıp diğerlerinin temizlenmesi gerekir.
 • Ayçiçeği yetiştirmek oldukça kolaydır. Bunun için kavrulmamış çekirdekleri kullanmanız gerekiyor.
 • Bahçe toprağı ve koyun gübresi karışımı olan bir toprağa ekim işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Saksıdaki ayçiçeğinizin çok fazla bakım isteği yoktur. Zaman zaman sulama yapabilirsiniz. Bitkinin ihtiyacı olmadıkça su vermemelisiniz.
 • Saksıdaki ayçiçeğinizi rüzgardan korumanız gerekir. Ayrıca dik durmakta zorlandığını fark ettiğiniz anda bir çubuk yardımı ile destek hazırlayabilirsiniz.

Farklı Alanlarda Ayçiçeği Kullanım Örnekleri

Oldukça güzel bir bitki olması sebebiyle alan süslemeleri başta olmak üzere birçok yerde günebakan tercih edilmektedir. Aşağıda farklı örnekleri görebilirsiniz…

Gelin Çiçeği Olarak Günebakan

Günebakan düğünlerin de favori çiçeklerindendir. Hatta gelin çiçeklerinden masa süslemelerine, düğün pastasından hediyelere birçok alanda kullanılabilir.

günebakan gelin buketi
Gelin buketi olarak günebakan tasarımı.
Görsel: deerpearlflowers

Gelinlerin olmazsa olmazı gelin buketleri için de ayçiçeği aranjmanlarıdır. Birkaç parça yeşillikle ya da çeşitli çiçeklerle oluşturulan ayçiçeği aranjmanları, gelinlerin gözde çiçeklerinden olmaya aday. Zevkinize uygun çiçekler eşliğinde ayçiçeğini kullanabileceğiniz gibi ayrıca tek başına ayçiçeklerinin kullanıldığı gelin buketlerini de tercih edebilirsiniz.

Not: Gelin buketi seçimini yapmak için bazı tüyolar verdiğimiz Aylara Göre Gelin Buketi Seçme Rehberi ve Gelin Çiçeği Yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Gelin başı için günebakan

gelin saçı için günebakan
Gelin başı olarak ayçiçeği tasarımı.
Görsel: Calie rose

Gelinler, detayları sever. Çünkü doğal ancak detaylar ile mükemmel bir gelin saçı için, çiçekler olmazsa olmazdır. Ayçiçeği gösterişli ve baskın renkleri olan bir çiçek olduğundan her mevsimin gelinleri için uygun bir tercihtir. Çiçekli tacınızı kendiniz yapmak istiyorsanız çiçeklerden taç yapımı yazımıza göz atmanızı öneririz.

save the date
Ayçiçekleri arasında bir fotoğraf çekimi.
Görsel: Purple Trail

Günebakan, özellikle dış çekim fotoğraflarda tercih sebebidir. Kurak ortamlarda yapılan çekimlere canlılık ve enerji katar. Aynı şekilde ayçiçeği tarlalarında da “save the date” çekimi denilen düğün öncesi çekimleri yapılmakta ve her yıl popülerliği biraz daha artmaktadır. Kocaman çiçeklerin arasında süzülen gelin ve damat adaylarının, özellikle güneş batarken çekilen fotoğrafları gerçekten görülmeye değer.

ayçiçeği toka
Ayçiçeğinden toka tasarımı.
Görsel: Weddbook

Yalnızca taç olarak değil ayrıca toka olarak da ayçiçeği tercihi yapılabilir. Özellikle nedime tokası olarak ayçiçeğini değerlendirebilirsiniz. Hatta bu tokaları kendiniz kolaylıkla yaparak sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Mekan Süslemesinde Günebakan

düğünde ayçiçeği nasıl kullanılır
Düğün ve nişan gibi organizasyonlarda ayçiçeği tasarımları kullanılabilir.
Görsel: Viendoraglass

Üstte yer alan görselde ayçiçekleri ve çeşitli renklerdeki gerberalarla hazırlanan süslü kapı örneği görüyorsunuz. Sıklığı birkaç mum ve taze kesme çiçekler ile tamamlayan bu sunum açık alan düğünlerine renk katacaktır. Düğününüzün konseptine göre ayçiçekli bir detay bulundurabilirsiniz.

düğünde ayçiçeği nasıl kullanılır
Ayçiçeği tasarımlı düğün süslemesi.
Görsel: WeddingInclude

Bir bahçe içerisinde düğün töreni gerçekleştirecekseniz gerçek veya yapay ayçiçekleri ile ağaçların üzerilerine de süslemeler yapabilirsiniz.

düğünde ayçiçeği kullanımı
Masa süslemelerinde ayçiçeği detayları.
Görsel: Wedding Wire

Ve elbette olmazsa olmaz masa süslemeleri. Çeşitli vazo ve kavanozları birkaç parça dantel ve hasır kumaş ile buluşturarak doğal ama şık süslemeler haline getirebilirsiniz. Ayrıca yenilir ayçiçeği ile masa aksesuarı da yapabilirsiniz. Masaların üzerinde büyük ayçiçekleri bulundurabilirsiniz. Konuklarınıza çekirdek ikramı olarak bu doğal kaseleri kullanabilirsiniz.

Tüm çiçek türleri ve bakım ürünlerini ÇiçekSepeti‘nde bulabilirsiniz. Ayrıca ilginizi çekecek diğer bazı yazılarımız:

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir