Ayçiçeği Nasıl Yetiştirilir?


-4
-4 points

Ayçiçeği, bir diğer adı ile “Günebakan”Büyük turuncu çiçekleri, güneşle birlikte yaptıkları dansları ve iri çekirdekleri ile her daim merak edilen bu bitkiyi yakından tanımaya ne dersiniz?

Peki günebakan çiçeği anlamı nedir? Yani ona neden günebakan demişlerdir biliyor musunuz? Ayçiçeği hakkında bilgi verdiğimiz bu yazıda ayçiçeği nasıl yetiştirilir, nerelerde kullanılır, faydaları nelerdir, merak edilen bütün sorularının yanıtlarını sizler için derledik.

günebakan
Görsel: Tumblr
Ayçiçeği Nedir? Nasıl Bir Bitkidir?
ayçiçeği
Görsel: Johnny’s Selected Seeds

Bilimsel adı Helianthus olan Ayçiçeği, Asteraceae familyasından gelen iri çiçekli bir tür olup bir yıllık veya çok yıllık çeşitleri barındıran bir bitkidir. Asteraceae, papatyagiller familyasını temsil eder. Zaten ayçiçeği de dev bir papatya görünümündedir.  2 metre ile 4 metre arasında boylanabilen ve her dalda 1 adet çiçek bulunan ayçiçeğinin sarı tonlarında çiçekleri bulunur. Ayrıca çiçekleri 40 cm’e kadar çapa sahip olabilir.

Ayçiçeğinin anlamı hayranlıktır. En romantik 10 çiçeği öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bitkinin en ilginç özelliği güneşe bağlı olarak çiçeklerinin hareket etmesidir. Günebakan olarak da adlandırılmasının sebebi budur. Peki günebakan çiçeği neden güneşe bakar? Ayçiçeği sabahları doğuya bakarak güne başlar ve günün ilerleyen saatlerinde güneşin hareketlerini takip ederek batıya döner, en sonunda ise aşağı bakarak uyumaya geçer.

Ayçiçeğinin güneşe yönelmesine Fototropizm adı verilir. Bu, bitkinin daha fazla güneşlenme bilmesine için güneşe yönelmesi demektir.

Ayçiçeği Nerelerde ve Nasıl Yetişir?

Ayçiçeği yetiştirmek çok zor değildir. Ayçiçeği uyumlu bir çiçektir ancak bazı önemli bakım noktaları vardır.

 • Ayçiçeği çok fazla toprak seçmez. Ancak iyi drenaj sağlanmış, taban suyu çok yüksel olmayan zengin topraklar daha çok hoşuna gider.
 • Asit oranı fazla topraklardan hoşlanmaz, eğer asitli bir toprakta ayçiçeği yetiştirmek istiyorsanız toprağa biraz kireç karıştırabilirsiniz.
 • Ayçiçeği sulama çok önemlidir. Çiçeğin baş kısmını ve saplarını ıslatmadan direk toprağa su vermek gerekir. Yoksa bitki çürüyebilir. Fide halindeki ayçiçekleri haftada bir sulanabilir ancak yetiştikten sonra sulama 2 haftada 1 yapılabilir. Sulama süresi, toprağın yapısına göre belirlenmesi gereken bir durumdur.
ayçiçeği
Görsel: Rebloggy
 • Ayçiçeğinin ihtiyacı olan sıcaklık 21 – 24 derece arasıdır. Fazla soğuklarda yaşayamayan ayçiçeği yüksek sıcaklıklarda da dayanabilir. -4 derecenin altı bitkinizi dondurabilir.
 • Ne kadar yüksek sıcaklığa karşı dayanıklı olsalar da yüksek nemden hoşlanmazlar. Nem oranının yüksek olduğu yerlerde sulamanın çok fazla yapılmaması gerekir.
 • Ayçiçeğinin güneş ihtiyacı fazladır. Gölge alanlarda yetiştirilen ayçiçekleri yeterince gelişim göstermeyecektir.

Önemli uyarı: Ayçiçeği yetiştirirken onu kuşlardan korumanız gerekir.

 • Ayçiçeği çoğaltma genellikle tohumla yapılır. Ayçiçeği yetiştirilen yerin sıcaklığı fazla ise bu toprak sıcaklığına da yansır. Sıcak topraklarda ayçiçeği tohumu daha hızlı çimlenecektir. 8-10 derecelik bir toprak sıcaklığı çimlenme için yeterlidir.
 • Ayçiçeği yetiştirilen ortamda çok fazla rüzgarın olmaması gerekir. Bu bitkinin çekirdeklerine de zarar verecektir. Ancak havalandırma çok önemlidir. Şayet sera ortamında ayçiçeği yetiştiriyorsanız mutlaka havalandırma yapmanız gerekir.
 • Ayçiçeği gübrelemesi oranları hassastır. Ege Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin Ayçiçeği Tarımı yayınında gübrelemeye dair detayları bulabilirsiniz.

Eğer ayçiçeğinizin yetiştiği yerde hafif de olsa rüzgar var ise direklerle çiçekleri sabitleyebilirsiniz.

Ayçiçeği Nerelerde Kullanılır?
 • günebakan çiçeği
  Görsel: Gardening Know How

  Ayçiçeğinin tohumları bizim çekirdek diye tabir ettiğimiz çerezdir. Küçük olan çekirdekler genellikle kuş yemi olarak kullanılır.

 • Ayçiçeğinden yağ elde edilir ve ayçiçek yağı birçok besinde kullanılır. Ayçiçek yağı yemeklik kalitesi sebebi ile en sık tercih edilen yağdır bu sebeple dünya genelinde kullanılan yağlar arasında en önemlilerdendir.
 • Hasat sonunda ayçiçeği gübre olarak kullanılır.
 • Tatlı kökleri olan türler tatlandırıcı olarak kullanılır.
Ayçiçeği Faydaları
 • Ayçiçeği yağının besin değeri zengindir. Fosfor, E vitamini ve çinko içerir.
 • Ateş düşürür.
 • Soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır.
 • Hızlı yara iyileştirici özelliği olduğu bilinmektedir.
 • Ayçiçeği kolesterolü düşürdüğü bilinen bitkilerdendir.
 • Kanserden koruma özelliği bulunur. Bunun sebebi de posalı bir bitki olmasıdır.
 • Kalbe, böbreklere ve dişlere faydalıdır.
 • Akne tedavisinde destekleyicidir.
 • Öksürük ile mücadelede çekirdekleri çıkarılmış ay çiçeği kaynatılarak tüketilir. Ancak günde 2-3 çay kaşığından fazla tüketilmemelidir.
ayçiçeğini saksıda yetiştirmek
Görsel: HGTV
Saksıda Ayçiçeği Yetiştirilir mi?

Evinizde size gülümseyen bir günebakan olmasını istiyorsanız bu oldukça kolay. Güneşi selamlayarak adeta yoğa yapan bir çiçek sahibi olabilirsiniz.

Ayçiçeği saksıda yetiştirilebilir bir bitkidir. Saksılara ekerken her saksıya bir tohum ekilmesi gerekir. Ya da birkaç çekirdek ekip ardından sağlam olanın yetiştirilmei yapılıp diğerlerşnşn temizlenmesi gerekir.

Ayçiçeği yetiştirmek oldukça kolaydır. Bunun için kavrulmamış çekirdekleri kullanmanız gerekiyor.

Bahçe toprağı ve koyun gübresi karışımı olan bir toprağa ekim işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Saksıdaki ayçiçeğinizin çok fazla bakım isteği yoktur. Zaman zaman sulama yapabilirsiniz. Bitkinin ihtiyacı olmadıkça su vermemelisiniz.

Saksıdaki ayçiçeğinizi rüzgardan korumanız gerekir ayrıca dik durmakta zorlandığını fark ettiğiniz anda bir çubuk yardımı ile destek hazırlayabilirsiniz.

Düğünlerde Ayçiçeği

Ayçiçeği düğünlerin de favori çiçeklerindendir. Gelin buketlerinden masa süslemelerine, düğün pastasından davetli hediyelerine birçok alanda kullanılabilir.

Gelin buketi olarak ayçiçeği

Görsel: deerpearlflowers

Gelinlerin olmazsa olmazı gelin buketleri için de ayçiçeği aranjmanları kullanılabilir. Birkaç parça yeşillikle yada çeşitli çiçeklerle oluşturulan ayçiçeği aranjmanları, sıcak gelinlerin gözde çiçeklerinden olmaya aday. Zevkinize uygun bir aranjman yaptırabilirsiniz aynı zamanda tek başına ayçiçeklerinin kullanıldığı gelin buketleri de sık kullanılmakta.

-Aylara Göre Gelin Buketi Seçme Rehberi ve Gelin Çiçeği Yapımı

Gelin başı için ayçiçeği

gelin saçı için ayçiçeği
Görsel: Calie rose

Gelinler detaylardan hoşlanır. Doğal ancak detaylar ile döşenmiş bir gelin saçı için de çiçekler olmazsa olmazdır. Ayçiçeği gösterişli ve baskın renkleri olan bir çiçek olduğu için her mevsimin gelinleri için uygun bir tercihtir. Çiçekli tacınızı kendiniz yapmak istiyorsanız çiçeklerden taç nasıl yapılır yazımıza göz atmanızı öneririz.

save the date
Görsel: Purple Trail

Özellikle dış çekim fotoğrafları için çok tercih edilir. Kurak ortamlarda yapılan çekimlere canlılık ve enerji katar. Aynı şekilde ayçiçeği tarlalarında da “save the date” çekimi denilen düğün öncesi çekimleri yapılmakta ve her yıl popülerliği biraz daha artmaktadır. Kocaman çiçeklerin arasında süzülen gelin ve damat adaylarının, özellikle güneş batarken çekilen fotoğrafları gerçekten görülmeye değer.

ayçiçeği toka
Görsel: Weddbook

Yalnızca taç olarak değil, toka olarak da ayçiçeği tercihi yapılabilir. Özellikle nedime tokası olarak ayçiçeğini değerlendirebilirsiniz. Hatta bu tokaları kendiniz kolaylıkla yaparak sevdiklerinize anı olarak hediye edebilirsiniz.

Mekan süslemesinde ayçiçeği

düğünde ayçiçeği nasıl kullanılır
Görsel: Viendoraglass

Ayçiçekleri ve çeşitli renklerdeki gerberalarla hazırlanabilen bir süslü kapı örneği görüyorsunuz. (Üst görselde) Sıklığı birkaç mum ve taze kesme çiçekler ile tamamlayan bu sunum açık alan düğünlerine renk katacaktır. Düğününüzün konseptine göre ayçiçekli bir detay bulundurabilirsiniz.

düğünde ayçiçeği nasıl kullanılır
Görsel: WeddingInclude

Bir bahçe içerisinde düğün töreni gerçekleştirecekseniz gerçek veya yapay ayçiçekleri ile ağaçların üzerilerine de süslemeler yapabilirsiniz.

düğünde ayçiçeği kullanımı
Görsel: Wedding Wire

Ve elbette olmazsa olmaz masa süslemeleri. Çeşitli vazo ve kavanozları birkaç parça dantel ve hası kumaş ile buluşturarak doğal ama şık süslemeler haline getirebilirsiniz. Ayçiçeği ile yapılacak bir başka masa aksesuarı da yenilebilen ayçiçekleridir. Masaların üzerinde büyük ayçiçekleri bulundurabilir, konuklarınıza çekirdek ikramı olarak bu doğal kaseleri kullabilirsiniz.


2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir