Çiçek BakımıEv & Dekorasyon

Ferah Bir Ortam Oluşturun: Çalışma Odası İçin Bitki Önerileri

Çalışma alanları genelde klasik bir ruhla ve sadece işe konsantre olmak için tasarlanan alanlardır. Ancak bu durum bir süre sonra sıkıcı bir hal alabilir. Gününüzün büyük çoğunluğunu geçirdiğiniz çalışma odaları ve alanlarını bitkilerle dekore ederek atmosferde güzel değişimler yakalayabilirsiniz. Bu yazımızda çalışma odası için bitki önerilerini bulabilirsiniz.

Yaşam alanınızda veya ofisinizdeki çalışma odanızda değişim yapmak size oldukça iyi gelecektir. Çünkü bir alandaki ufakta olsa değişim her zaman iyidir. Küçük dokunuşlarla sizi sıkan veya bir süre sonra sıkıcı gelen bir alanı pekala sevdiğiniz bir tarza büründürebilirsiniz. Bitkiler bu işlem için en iyi seçenekler arasında yer alır. Gelin şimdi çalışma odası için bitki seçeneklerine birlikte bakalım.

1-) Pachira – Para Ağacı

Çalışma odası için bitki önerileri - para ağacı
Çalışma odası için bitki seçimi yaparken yaşam koşullarına da dikkat etmek gerekir. Pachira bakımı zor olmayan bir tür olarak bu tür alanlar için uygundur.

Parlak yapraklarıyla bir Bonsai türü de olan Pachira aquatica, oldukça güzel bir bitkidir. Susuzluğa dayanabilen bir bitki olması nedeniyle de oldukça tercih edilir. Tam güneşli veya kısmı güneş alan yerlerde yaşayabilir. Ortam sıcaklığı 16-18 derecelerdeyse en iyi gelişimi gösterir. Ancak çok soğuk havalardan korunması gerekir. Nemli topraklarda yaşamayı sever ancak sürekli ıslak bir toprak istediği anlamına gelmez. Para ağacının şans getirdiği ve uğurlu olduğuna dair inanışlar da bulunmaktadır. Bu nedenle çalışma alanlarında size de şans getirebilir.

2-) Pothos – Salon Sarmaşığı

Çalışma odası için bitki önerileri -salon sarmaşığı
Çalışma alanında doğallık sevenler için salon sarmaşığı oldukça iyi bir tercihtir.

Hava temizleyen bitkilerden biri olan salon sarmaşığı, Araceae familyasına ait bir türdür. Az ışıkta bile rahatça yaşar ve bol ışık alanlar yerlerde ise gelişimi oldukça hızlıdır. Görüntüsüyle bulunduğu ortamı adete doğal bir parka çevirebilir. Çünkü bakımı ve çoğaltılması kadar büyümesi de oldukça kolaydır. Sürekli sulama istemediği için bitki bakımında zorlananların bile rahatça bakabileceği bir türdür.

3-) Crassula Ovata – Gollum

Çalışma odası için bitki önerileri - gollum bitkisi
Masanız için tatlı bir bitki arıyorsanız, Gollum bitkisi tam size göre diyebiliriz.

Crassulaceae ailesine ait olan Gollum bitkisi; yaprakları silindir şeklinde, uç kısımları delikli, sulu ve etlidir. Bazı türleri güzel kokulu beyaz, pembe çiçekler açar. Güneşe maruz kalırsa yaprak kenarları kızarır. Direkt güneş ışığı almadığındaysa daha rahat gelişir. Bakımı kolay ve rahat gelişen bir bitkidir. Ancak çok soğuğu sevmez. İdeal oda sıcaklığı onun için en iyi alandır.

4-) Alocasia Polly – Fil Kulağı

Çalışma odası için bitki önerileri - fil kulağı bitkisi
Görsel olarak özgün bir bitki arıyorsanız, fil kulağı bitkisini kesinlikle değerlendirmelisiniz.

Dekoratif olarak oldukça hoş görünen fil kulağı bitkisi, Araceae familyasının Colocasieae grubuna ait yumrulu ve rizomlu bir türdür. Aydınlıktan faydalanmayı seven bu tür, filtrelenmiş gün ışığında ideal gelişimi gösterir. Havadar bir ortamda yaşamak en çok sevdiği şeylerin başında gelmektedir. Doğru bakım adımlarıyla oldukça büyük yapraklı ve güzel bir bitkiye dönüşecektir.

5-) Calathea Lancifolia – Dua Çiçeği

Çalışma odası için bitki önerileri - dua çiçeği
Çalışma masanıza dua çiçeği ile renk katabilirsiniz.

Geceleri şeklini fiziksel olarak değiştiren ve adeta dua eden bir kişinin ellerini andıran Calathea Lancifolia, hassas yapraklı bir türdür. Sıcak havaları sever ve ideal oda sıcaklığı onun için en iyisidir. Ülkemizde dua çiçeği olarak adlandırılan bu güzel bitki, yarı gölge alanlarda daha iyi gelişir. Yaz döneminde daha sık, kış döneminde ise daha seyrek sulama ister. Dans eden yapraklarıyla yaşam alanınıza oldukça güzel bir görüntü katacaktır.

6-) Sansevieria – Kılıç Bitkisi

Kılıç bitkisi
Ofisinizde dekoratif bir değişim için sansevieria oldukça güzel bir seçimdir.

Asparagaceae ailesinin bir üyesi olan sansevieria, kılıç bitkisi veya peygamber kılıcı olarak da bilinen bir türdür. Dayanıklı ve oldukça dirençli bir tür olması nedeniyle birçok yerde rahatlıkla yetişir. Aydınlık alanları seven bitki, iç mekanlarda dekoratif olarak oldukça şık bir görüntü sağlar. Uzun ve dik yapraklarıyla gören herkesi büyüleyen bu güzel bitki orta derecede bir büyüme hızına sahiptir.

7-) Dracaena Sanderiana – Şans Bambusu

Şans bambusu
Şans bambusu; şık, dekoratif ve oldukça güzel bir bitkidir.

Orta Afrika’ya özgü Asparagaceae ailesindeki çiçekli bir bitki türü olan Dracaena sanderiana, şans bambusu olarak bilinmektedir. Çin kültüründeki inanışa göre bulunduğu alana ve o alandaki kişilere uğur getirmektedir. Uç kısmı spiral veya düz şekle sahip olan bu güzel bitki, ofislerde şık bir görüntü oluşturmanızı sağlar. Cam bir vazoya koyarak dibine bir miktar su ekleyip bile bakabilirsiniz. Çalışma ortamına oldukça güzel bir doğallık katacaktır.

8-) Ocimum Basilicum – Fesleğen

Fesleğen
Görüntüsü ve özellikleriyle fesleğen çalışma odası için bitki arayanların ilk tercihleri arasında yer almalıdır.

Ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasının bir üyesi olan fesleğen, sakinleştirici özelliği sayesinde çalışma odasındaki stresi azaltacaktır. Kokusuyla da oldukça ferah bir ortam oluşturan bitki, tüketilebilir olmasıyla da avantajlıdır. Sağlık açısından size birçok fayda sağlar. Ekstra bir özellik olarak ise sivrisineklere karşı fesleğen iyi bir çözümdür.

Çalışma odası için bitki önerilerimiz burada sona eriyor. Tüm alanlar için ihtiyacınız olan çiçek çeşitlerini uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz.

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir