TeknolojiMobil Ürünler

Ömrünü Uzatın: Telefonlar Nasıl Şarj Edilmeli?

Günümüz dünyasında akıllı telefonumuz, vazgeçemeyeceğimiz bir cihaz haline geldi. Artık tüm işlerimizi akıllı telefon üzerinden yapmanın dışında hobilerimizi de bu cihazlar sayesinde gerçekleştiriyoruz. Spor yaparken yardımcımız, oyun oynamak için konsolumuz, sohbet etmek için online bağlantımız… Hepsi akıllı telefonumuz üzerinden gerçekleşiyor. Hal böyle olunca da telefonunun en büyük sorunu şarj oluyor. Çoğu zaman yetmeyen ve olmadık yerde biten şarj sorununu herkes yaşamıştır. Peki, akıllı telefon nasıl şarj edilmeli, şarj performansı nasıl artırılabilir? Gelin birlikte bakalım.

Her sene yenilenen ve büyük rekabetin olduğu akıllı telefon dünyasında yeni modellerin batarya kapasiteleri günden güne artırılıyor. Buna ek olarak işlemcilerin pil kullanımı da azaltılmaya çalışılıyor. Fakat yine de bazen şarj performansından istediğiniz verimi alamadığınızı düşünebilirsiniz. Bu durumda aslında bir şeyleri yanlış yapma ihtimaliniz var. Telefonunuzu daha bilinçli ve doğru şekilde şarj etmeniz, pil ömrünün uzamasını sağlayacaktır.

Teknoloji tutkunlarının vazgeçilmezi olan elektronik dünyasına adım atın! En yeni ve en trend elektronik ürünleri keşfetmek için uygulamamızı hemen indirin!
👉 Play Store için tıklayın!
👉 App Store için tıklayın!
Akıllı telefonlardan son teknoloji bilgisayarlara, güncel elektronik cihazlarla dolu bu fırsatı kaçırmayın! 🌟

Telefonu Tam Dolu Şarj Etmeli miyiz?

Telefon nasıl şarj edilmeli?
Telefonu tam şarj etme alışkanlığından vazgeçmeniz oldukça önemli bir konu.

Akıllı telefonlarda kullanılan lityum iyon piller, hem daha uzun ömürlü hem de tekrar tekrar şarj edilse de performansını koruyabilen teknolojiye sahiptir. Fakat lityum iyon pillerin %100 dolana kadar şarj edilmesi pek tavsiye edilmiyor. Tam dolu şarj, pil performansı için olumlu bir şey değil. Ayrıca pilin tamamen bitmesini beklemeniz de doğru değil. Kısacası pilin ne tam dolu ne de tam boş olmaması gerekiyor.

Pilden en yüksek verimi alabilmek için genelde şarjını %50’nin üzerinde tutmanız gerekir. Pil seviyesinin olabildiğinde orta seviyelerde olması, pil ömrünün uzamasına da yardımcıdır. Yani eski alışkanlıkları bir kenara bırakın ve pilin %20’nin altıda düşmesine izin vermeyin. Ortalama olarak pilinizi %30-70 şarj kapasitesinde tutmanız faydalı olacaktır. Bu oranı kendinizce %40-80 bandında da belirleyebilirsiniz. Cihaz şarjı minimum %30’a geldiğinde şarj etmeli ve %80’e geldiğinde ise şarjdan çıkarmalısınız.

Son olarak büyük bir alışkanlık olan gece yatarken telefonu şarjda bırakmak oldukça zararlıdır. Bu alışkanlık nedeniyle telefonunuz %100 dolacak ve batarya performansınız zamanla düşecektir. %100 dolum için tek istisna, telefon bataryasının tamamen boşalmasıdır. Kapanan telefonunuzu tam dolu şarj edebilirsiniz.

Telefonunuzu Daha Verimli Nasıl Şarj Edebilirsiniz?

Akıllı telefon batarya dolumu
Telefonunuzun pil performansından memnun değilseniz, “Telefon nasıl şarj edilmeli? önerilerimize bakmalısınız.
  • Şarj cihazları bozulduğu zaman daha az maliyetli olması nedeniyle düşük kaliteli şarj cihazları tercih ediliyor. Fakat bu durum bir süre sonra telefonunuza verdiği zarar nedeniyle daha büyük maliyetlere neden olacaktır. Orijinal şarj aleti kullanmanız, daha iyi pil performansı ve telefon sağlığı için en ideal olandır.
  • Telefonlar açık olduğu her an enerji harcamaya devam eder. İnternete bağlı olmak veya arka planda çalışan uygulamalar az da olsa şarj tüketir. Telefonunun daha hızlı şarj olması için “Uçak Modu” en etkili çözümdür. Bu sayede tüm sinyaller kesilerek minimum enerji harcanır. Ayrıca normal şarja göre %25 daha hızlı şarj sağlarsınız.
  • Telefonunuzu hem prizden hem de USB kablosundan şark edebilirsiniz. USB şarj kullanarak otomobil ya da bilgisayardan şarj etmeniz, daha uzun şarj süresi gerektirir. Bu nedenle prizden şarj etmeniz, daha hızlı ve verimli şarj sağlayacaktır.
  • Son yıllarda iyiden iyiye artan kablosuz şarj özelliği, büyük kolaylık sağlayan bir özellik. Fakat bu özellik şarjın süresi konusunda dezavantajlıdır. Prizden yaptığınız kablolu şarja oranla kablosuz şarj %50 oranında daha yavaştır.
  • Android cihazlarda sunulan “Şarj Modu”, oldukça kullanışlı bir özelliktir. Daha kısa sürede şarj imkanı sunan bu özelliği telefonunuzun “Gelişmiş Seçenekler” menüsünde bulabilirsiniz.
  • Telefon şarjı konusunda sürekli priz bulmak ve kablo ile dolaşmak mümkün olmayabilir. Bu nedenle güçlü bir powebank sahibi olmanız, işinizi kolaylaştıracaktır. Farklı güç seçeneklerinde sunulan powerbank modelleri arasından ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak bir tane edinmenizi tavsiye ederiz.

Birçok kişinin merak ettiği “Telefon nasıl şarj edilmeli?” sorusunu cevapladığımız yazımız burada sona eriyor. Telefon şarjı ve diğer tüm aksesuarları uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir