Hediye ÖnerileriYılbaşı

Yılbaşı Çiçekleri İle Mutlu Yıllar: Muhteşem Yeni Yıl Çiçekleri

Yeni yıla haftalar hatta aylar kala her yer, yeni bir yıla uygun olarak süslenmeye başlar. Her şeyin özel olarak süslenmesi bu dönemin büyülü bir görünüm kazanmasını sağlamaktadır. Buna çiçekler de dahil! Bu yazımızda yeni yıl heyecanını ikiye katlayacak, evinizi ve ofisinizi süsleyecek en özel yeni yıl çiçekleri sizi bekliyor!

Çiçekler, bulunduğu ortamın havasını değiştiren ve ortama güzellik katan canlılardır. Bu yüzdendir ki hem dekorasyon ürünü olarak hem de hediye olarak çiçekleri sık sık kullanırız. Yeni yılın gelişi ile de bütün bir yıl beklediğimiz bazı çiçekler ortaya çıkar: Yeni yıl çiçekleri! “Peki nedir bu yılbaşı çiçekleri?” derseniz; çam ağacından kokina çiçeğine, yılbaşı çiçeği olarak bilinen schlumbergera kaktüsünden şakayık bitkisine kadar çok çeşitli çiçekler bu grupta yer alır. Siz de çeşitli yeni yıl çiçekleri ile her yeri süsleyebilirsiniz. Ayrıca evinizde yılbaşı ruhu oluşmasını sağlayabilirsiniz. Ortamın havasını kolayca değiştirebilirsiniz!

Gelin, yeni yıl çiçekleri neler, ayrıntılı şekilde inceleyelim!

1-) Yılbaşı Çiçeği Schlumbergera Kaktüsü

Yılbaşı Çiçeği Schlumbergera Kaktüsü

Yılbaşının gelişine yakın bir dönemde açması dolayısıyla Yılbaşı Çiçeği olarak da bilinen Schlumbergera Kaktüsü, iç mekanda tercih edilen yeni yıl çiçeklerinden biridir. Çiçek açtığı zaman insanı büyüleyen bir güzelliğe sahip olan yeni yıl kaktüsü, evinizde bulundurabileceğiniz ve şık bir dekorasyon ürünü olarak kullanabileceğiniz mükemmel çiçekler arasında yer alır. Yılbaşı hediyesi veya yılbaşı çiçek hediyesi olarak sevdiklerinize de gönderebilirsiniz.

Yılbaşı Çiçeğinin Bakımı Nasıl Olmalı?

Kaktüs familyasının üyelerinden biri olan Schlumbergera -yılbaşı çiçeği- aşırı sulanmayı sevmez. Aralık ayından şubat ayına kadar direkt güneş ışığına maruz kalabilir ama yazın kesinlikle direkt güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Yılbaşı çiçeğinin bol bol çiçek açması için daima serin ortamda bulunması gerekir (12-15 C). Schlumbergera ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak isterseniz Soyu Tükenmekte Olan Bir Kaktüs Türü: Yılbaşı Çiçeği yazımıza göz atabilirsiniz.

2-) Kokina Yılbaşı Çiçeği

 Kokina Yılbaşı Çiçeği

Yılbaşı yaklaşırken etrafta sık sık gördüğümüz kırmızı tomurcuklar vardır ya hani, işte onun adı güzeller güzeli Kokina! Bir rivayete göre kokinayı koparıp eve getiren kişinin evinde, kokinanın yaşadığı süre boyunca huzur, bereket ve şans eksik olmazmış. Kokina anlamı aslında huzur, bereket ve şans diyebiliriz. Kokina yalnızca ülkemizde değil dünyanın birçok yerinde yeni yıl süslemelerinde kullanılıyor. Kokina çiçeği, görüntüsü ile oldukça hoştur. Yapay ya da canlı olarak evinizde kokina çiçeği ile, çiçeğin yaprakları ile süslemeler yapabilirsiniz. Böylece yeni yıl için şık süslemeler oluşturabilirsiniz.

Kokina Yılbaşı Çiçeği Bakımı

Eğer canlı bir kokina ile evinizi süslemeye karar verdiyseniz dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bu şekilde kokinayı bir yıla kadar yaşatabilirsiniz. Bitkiyi sıcak ve soğuk hava akımlarından uzakta, rüzgarsız bir ortamda bulundurmanız gerekir. Yaklaşık hafta 1 olarak bitkinin saplarını suda bekletmeniz, çiçeği canlandırmanıza yardımcı olur. Bununla birlikte çok uzun ve sık sulamadan da kaçınılmalıdır. Kokina çiçeği ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye Kış Mevsiminin Kırmızı Güzeli: Kokina Çiçeği yazımızdan ulaşabilirsiniz.

3-) Şakayık

Yılbaşı çiçeği - şakayık

Şakayık, yeni yılda evinizi huzur, mutluluk ve şans getireceğine inanılan çiçeklerden biridir. Çin kültürüne göre yeni yıla girerken ve yeni yıl hazırlıklarının yapıldığı Aralık ayı boyunca, özellikle de 31 Aralık gecesi evde şakayık bulundurmak, uğur getirirmiş. Yılbaşı şansı veya yeni yıl şansına ihtiyacınız varsa kesinlikle yanınızda şakayık bulundurmanızı tavsiye ederiz. Hatta aynı zamanda bu çiçek, aşkın da simgesi olarak biliniyormuş. Şakayık çiçeğini yılbaşı gecesinde dekoratif bir süs olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca yapraklarını su dolu oval bir cam kase içine yerleştirip sergileyerek şık bir dekorasyon oluşturabilirsiniz.

4-) Mandalina Ağacı

Yılbaşı çiçeği - mandalina ağacı

Çin inanışına göre yeni yılda şans getiren ve evde bulundurulması gereken bir diğer bitki de Mandalina Ağacı. Mandalina ağaçları, Çin evlerinin hemen hemen hepsine mutlaka bulunurmuş. İyi şansın simgesi olarak tanınan, bilinen mandalina ağacını siz de özellikle yeni yıla girerken evinizde ya da bahçenizde bulundurabilirsiniz. Bu ağaç hem şık bir görüntüye sahiptir hem de şans getirir. Bu yıl bu ağaca mutlaka evinizde yer verin! Ayrıca yapay mandalina ağacı şeçeneklerine göz atarak yaşam alanınıza tatlı bir yeni yıl dokunuşu yapabilirsiniz.

5-) Ökseotu

Yılbaşı çiçeği - ökse otu

Mitolojik bir bitki olan ökseotu ile ilgili hikayeler de oldukça çoktur ve eskiye dayanır. Druid mitolojisinde meşe ve ökseotu ritüeli ile karşımıza çıkıyor ökseotu. Norse mitolojisinde de Loki’nin kör Tanrı Hodur’u sadece ökseotuna karşı savunmasız olan Balder’i öldürmek için kandırdığı ot olarak biliniyor. Yüzyıllardır canlılığını ve güzelliğini koruyan ökseotu, 18. yüzyıldan beridir de Noel ve yeni yıl gibi çeşitli kutlamalarda karşımıza çıkıyor. 18. yüzyıl sonlarında İngiltere’de ortaya çıkan öpüşme geleneği; bireylerin ökseotu altında öpüşmesinin büyük bir aşkın simgesi olacağını öne sürüyor. Günümüzde de varlığını sürdüren ve hatta oldukça yaygın olan bir inanç olarak yeni yılın gülümseten bir geleneğe dönüşüyor. Siz de evinizin bir köşesine ökseotu asabilirsiniz. Ayrıca evinizi ökseotuyla dekore edebilirsiniz ve sevdikleriniz ile bu küçük ritüeli uygulayabilirsiniz. Ökseotu ile ayrıntılı bilgiye İlginç Bir Yılbaşı Geleneği; Ökse Otu Altında Öpüşmek yazımızdan ulaşabilirsiniz!

6-) Şans Getiren Marimo

Yılbaşı çiçeği - şans getiren marimo

Suyun etkisiyle yuvarlak hali alan yeşil alglerin oluşturduğu Şans Getiren Marimo, evinize huzur ve şans getireceğine inanılan canlılardan biridir. Fotosentez yaptığı için kendi besinini üretebilen ve su içinde yaşayan bir canlı türü olarak Marimo; sahibine şans, mutluluk, huzur ve bereket getirirken bulunduğu ortama da büyülü bir şıklık katıyor. Ayrıca Marimo avuç içindeyken dilenen dileğin gerçekleştiğine inanılıyor. Bu canlı, özenli bakıldığı sürece sizinle bir ömür yaşayabiliyor. Yılbaşı uğuru olarak sevdiklerinize hediye edebilir, yeni yıl dilekleri için harika bir aracı olarak kullanabilirsiniz.

7-) Kırmızı Güller

Yılbaşı çiçeği - kırmızı güller

Yılbaşının en önemli özelliklerinin biri de, kırmızı rengin bu döneme hakim olmasıdır. Süslemelerin odak noktası olacak kırmızı güller, yeni yıla yakışan bir çiçek aranjmanıdır. İç mekanlarda kullanıldığında görsel şölen yaratan bu aranjman ile siz de yeni şıklığını evinize taşıyabilirsiniz! Kırmızı güller yılbaşı hediyesi olarak da harika bir seçimdir. Sevdiklerinizi mutlu etmek ve yeni yıl dilekleri iletmek için tercih edebilirsiniz.

8- ) Yılbaşı Çam Ağacı

çam ağacı

Çam Ağacı tabii ki yılbaşı denince akla ilk gelen yeni yıl bitkisidir. Evinizin en güzel köşesinde konumlandırıp birbirinden güzel yeni yıl süslerini onun üzerine asabilirsiniz. Yeni yıl dileklerinizi, çeşitli ışıkları ve hatta hediyelerinizi bile onun etrafında toplayabilirsiniz. Böylece yılbaşı ruhunu evinize güzel yeşil çam ağacı ile taşıyabilirsiniz. Evinizdeki boş alana göre çeşitli boyutlardaki ağaçları tercih edebilir, uygun dekorasyon ürününü oluşturabilirsiniz. Yılbaşı ağacı, yeni yıl ritüelinizi tamamlamak için önemli bir adımdır. Yaşam alanıza uygun ölçülerde yılbaşı ağaçları bulabilirsiniz.

9-) Yılbaşı Kapı Süsü

kapı süsü

Evin içi yeni yıl ruhuna uygun süslenir de dışı kalır mı? Kırmızı ve yeşil renklerin uyumu ile hazırlanan Yılbaşı Kapı Süsü, yeni yıl temaları ile de desteklenerek mükemmel görüntüye ulaşıyor. Dilerseniz bütün bir yıl dilerseniz sadece yeni yıl döneminde kapınıza asabileceğiniz yılbaşı kapı süsü çeşitleri ile siz de evinizi yeni yıl ruhuna hazırlayabilirsiniz. Hem kendiniz hem sevdikleriniz için tercih edebileceğiniz çeşitli kapı süsleri sayesinde yılbaşı dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz. Kapı süslerinde kokina kapı süsü çeşitlerini tercih edebilir veya farklı tasarımlar arasından seçim yapabilirsiniz.

10-) Yenilebilir Çiçek BonnyFood Çeşitleri

bonnyfood

Sevdiklerinize karşı en saf, en içten dileklerinizi ifade etmenize yardımcı olacak bu lezzet buketleri, harika birer hediye seçeneğidir. Ayrıca yeni yıl için tercih edebileceğiniz farklı bir çiçek çeşidi olarak masalardaki yerini alabilir!

Yukarıda listelediğimiz çeşitli bitkileri ve çok daha fazlasına Çiçeksepeti üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz. Siz de yeni yıl kutlamalarınıza neşe katabilirsiniz! 

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir