Hediye ÖnerileriYılbaşı

Yılbaşında Evinizi Süsleyecek Yeni Yıl Çiçekleri

Yeni yıla haftalar hatta aylar kala her yer, yeni bir yıla uygun olarak süslenmeye başlar. Her şeyin özel olarak süslenmesi bu döneme bir farklılık katar. Bu dönemde tüm hediye ve sürprizler, tüm süslemeler yılbaşı konseptine giriyor kuşkusuz. Buna çiçekler de dahil! İşte yeni yıl heyecanını ikiye katlayacak, evinizi ve ofisinizi süsleyecek en özel yeni yıl çiçekleri!

Çiçekler, bulunduğu ortamın havasını değiştiren ve ortama güzellik katan canlılardır. Bu yüzdendir ki hem dekorasyon ürünü olarak hem de hediye olarak çiçekleri sık sık kullanırız. Yeni yılın gelişi ile de bütün bir yıl beklediğimiz bazı çiçekler ortaya çıkar: Yeni yıl çiçekleri! “Peki nedir bu yeni yıl çiçekleri?” derseniz; çam ağacından kokina çiçeğine, yılbaşı çiçeği olarak bilinen schlumbergera kaktüsünden şakayık bitkisine kadar çok çeşitli çiçekler bu grupta yer alır. Siz de çeşitli yeni yıl çiçekleri ile her yeri süsleyebilirsiniz. Ayrıca evinizde yılbaşı ruhu oluşmasını sağlayabilirsiniz. Ortamın havasını kolayca değiştirebilirsiniz!

Geniş ürün yelpazesi sayesinde ÇiçekSepeti‘nde aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Sevdiklerinizi ve kendinizi şımartabilirsiniz. Gelin, yeni yıl çiçekleri neler, ayrıntılı şekilde inceleyelim!

Evinizi Süsleyecek Yeni Yıl Çiçekleri

1-) Yılbaşı Çiçeği Schlumbergera Kaktüsü

Parmia Garden Yılbaşı Kaktüsü (Schlumbergera Truncata)
Yılbaşı Çiçeği Schlumbergera Kaktüsü

Yılbaşının gelişine yakın bir dönemde açması dolayısıyla Yılbaşı Çiçeği olarak da bilinen Schlumbergera Kaktüsü, iç mekanda tercih edilen yeni yıl çiçeklerinden biridir. Çiçek açtığı zaman insanı büyüleyen bir güzelliğe sahip olan yeni yıl kaktüsü, evinizde bulundurabileceğiniz ve şık bir dekorasyon ürünü olarak kullanabileceğiniz mükemmel çiçeklerden biridir.

Yılbaşı Çiçeğinin Bakımı Nasıl Olmalı?

Kaktüs familyasının üyelerinden biri olan Schlumbergera -yılbaşı çiçeği- aşırı sulanmayı sevmez. Aralık ayından şubat ayına kadar direkt güneş ışığına maruz kalabilir ama yazın kesinlikle direkt güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Yılbaşı çiçeğinin bol bol çiçek açması için daima serin ortamda bulunması gerekir (12-15 C). Schlumbergera ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak isterseniz Soyu Tükenmekte Olan Bir Kaktüs Türü: Yılbaşı Çiçeği yazımıza göz atabilirsiniz.

2-) Kokina Yılbaşı Çiçeği

Siyah Saksıda Yapay Kokina Ağacı
Kokina Çiçeği

Yılbaşı yaklaşırken etrafta sık sık gördüğümüz kırmızı tomurcuklar vardır ya hani, işte onun adı güzeller güzeli Kokina! Bir rivayete göre kokinayı koparıp eve getiren kişinin evinde, kokinanın yaşadığı süre boyunca huzur, bereket ve şans eksik olmazmış. Kokina yalnızca ülkemizde değil dünyanın birçok yerinde yeni yıl süslemelerinde kullanılıyor. Kokina çiçeği, görüntüsü ile oldukça hoştur. Yapay ya da canlı olarak evinizde kokina çiçeği ile, çiçeğin yaprakları ile süslemeler yapabilirsiniz. Böylece yeni yıl için şık süslemeler oluşturabilirsiniz.

Kokina Yılbaşı Çiçeği Bakımı

Eğer canlı bir kokina ile evinizi süslemeye karar verdiyseniz dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bu şekilde kokinayı bir yıla kadar yaşatabilirsiniz. Bitkiyi sıcak ve soğuk hava akımlarından uzakta, rüzgarsız bir ortamda bulundurmanız gerekir. Yaklaşık hafta 1 olarak bitkinin saplarını suda bekletmeniz, çiçeği canlandırmanıza yardımcı olur. Bununla birlikte çok uzun ve sık sulamadan da kaçınılmalıdır. Kokina çiçeği ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye Kış Mevsiminin Kırmızı Güzeli: Kokina Çiçeği yazımızdan ulaşabilirsiniz.

3-) Şakayık

Yeni yıl çiçekleri
Şakayık

Şakayık, yeni yılda evinizi huzur, mutluluk ve şans getireceğine inanılan çiçeklerden biridir. Çin kültürüne göre yeni yıla girerken ve yeni yıl hazırlıklarının yapıldığı Aralık ayı boyunca, özellikle de 31 Aralık gecesi evde şakayık bulundurmak, uğur getirirmiş. Hatta aynı zamanda bu çiçek, aşkın da simgesi olarak biliniyormuş. Siz de şanslı ve aşk dolu bir yıl istiyorsanız çiçekleriniz arasına şakayık bitkisini ekleyebilirsin. Şakayık çiçeğini yılbaşı gecesinde dekoratif bir süs olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca yapraklarını su dolu oval bir cam kase içine yerleştirip sergileyerek şık bir dekorasyon oluşturabilirsiniz.

4-) Mandalina Ağacı

Yeni yıl çiçekleri
Mandalina Ağacı

Çin inanışına göre yeni yılda şans getiren ve evde bulundurulması gereken bir diğer çiçek de Mandalina Ağacı. Mandalina ağaçları, Çin evlerinin hemen hemen hepsine mutlaka bulunurmuş. İyi şansın simgesi olarak tanınan, bilinen mandalina ağacını siz de özellikle yeni yıla girerken evinizde ya da bahçenizde bulundurabilirsiniz. Bu ağaç hem şık bir görüntüye sahiptir hem de şans getirir. Bu yıl bu ağaca mutlaka evinizde yer verin!

5-) Ökseotu

Ökseotu
Yeni Yılın Büyülü Güzeli Ökseotu

Mitolojik bir bitki olan ökseotu ile ilgili hikayeler de oldukça çoktur ve eskiye dayanır. Druid mitolojisinde meşe ve ökseotu ritüeli ile karşımıza çıkıyor ökseotu. Norse mitolojisinde de Loki’nin kör Tanrı Hodur’u sadece ökseotuna karşı savunmasız olan Balder’i öldürmek için kandırdığı ot olarak biliniyor. Yüzyıllardır canlılığını ve güzelliğini koruyan ökseotu, 18. yüzyıldan beridir de Noel ve yeni yıl gibi çeşitli kutlamalarda karşımıza çıkıyor. 18. yüzyıl sonlarında İngiltere’de ortaya çıkan öpüşme geleneği; bireylerin ökseotu altında öpüşmesinin büyük bir aşkın simgesi olacağını öne sürüyor. Günümüzde de varlığını sürdüren ve hatta oldukça yaygın olan bir inanç olarak yeni yılın gülümseten bir geleneğe dönüşüyor. Siz de evinizin bir köşesine ökseotu asabilirsiniz. Ayrıca evinizi ökseotuyla dekore edebilirsiniz ve sevdikleriniz ile bu küçük ritüeli uygulayabilirsiniz. Ökseotu ile ayrıntılı bilgiye İlginç Bir Yılbaşı Geleneği; Ökse Otu Altında Öpüşmek yazımızdan ulaşabilirsiniz!

6-) Şans Getiren Marimo

Şans Getiren Marimo Patara
Şans Getiren Marimo

Suyun etkisiyle yuvarlak hali alan yeşil alglerin oluşturduğu Şans Getiren Marimo, evinize huzur ve şans getireceğine inanılan canlılardan biridir. Fotosentez yaptığı için kendi besinini üretebilen ve su içinde yaşayan bir canlı türü olarak Marimo; sahibine şans, mutluluk, huzur ve bereket getirirken bulunduğu ortama da büyülü bir şıklık katıyor. Ayrıca Marimo avuç içindeyken dilenen dileğin gerçekleştiğine inanılıyor. Bu canlı, özenli bakıldığı sürece sizinle bir ömür yaşayabiliyor.

7-) Kırmızı Güller

Yeni yıl çiçekleri
Kırmızı Güller

Yılbaşının en önemli özelliklerinin biri de, kırmızı rengin bu döneme hakim olmasıdır. Süslemelerin odak noktası olacak Kırmızı Güller, yeni yıla yakışan bir çiçek aranjmanıdır. İç mekanlarda kullanıldığında görsel şölen yaratan bu aranjman ile siz de yeni şıklığını evinize taşıyabilirsiniz!

8- ) Yılbaşı Çam Ağacı

Yılbaşı Çam Ağacı 120cm
Yılbaşı Çam Ağacı

Çam Ağacı tabii ki yılbaşı denince akla ilk gelen yeni yıl çiçeklerinden biridir. Evinizin en güzel köşesinde konumlandırıp birbirinden güzel yeni yıl süslerini onun üzerine asabilirsiniz. Yeni yıl dileklerinizi, çeşitli ışıkları ve hatta hediyelerinizi bile onun etrafında toplayabilirsiniz. Böylece yılbaşı ruhunu evinize güzel yeşil çam ağacı ile taşıyabilirsiniz. Evinizdeki boş alana göre çeşitli boyutlardaki ağaçları tercih edebilir, uygun dekorasyon ürününü oluşturabilirsiniz.

9-) Yılbaşı Kapı Süsü

AteşTech Yılbaşı Kapı Süsü Kozalaklı 20 cm

Evin içi yeni yıl ruhuna uygun süslenir de dışı kalır mı?! Kırmızı ve yeşil renklerin uyumu ile hazırlanan Yılbaşı Kapı Süsü, yeni yıl temaları ile de desteklenerek mükemmel görüntüye ulaşıyor. Dilerseniz bütün bir yıl dilerseniz sadece yeni yıl döneminde kapınıza asabileceğiniz yılbaşı kapı süsü çeşitleri ile siz de evinizi yeni yıl ruhuna hazırlayabilirsiniz. Hem kendiniz hem sevdikleriniz için tercih edebileceğiniz çeşitli kapı süsleri sayesinde yılbaşı dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

10-) Yenilebilir Çiçek BonnyFood Çeşitleri: Kişiye Özel Büyük Tutku Kalp Kek Buketi

Kişiye Özel Büyük Tutku Kalp Kek Buketi

Kişiye Özel Büyük Tutku Kalp Kek Buketi yeni yılda evinizi süsleyecek çiçeklere benzese de o biraz daha farklıdır. Çünkü bu çiçek buketi aslında yenilebiliyor! 59 adet kakaolu kırmızı gül kek ile oluşturulan ve üzerindeki büyük kurabiyeye dilediğiniz mesajı yazdırabileceğiniz bu lezzet aranjmanı ile yeni yıla muhteşem bir lezzet katabilirsiniz. Sevdiklerinize karşı en saf, en içten dileklerinizi ifade etmenize yardımcı olacak bu lezzet buketi, yeni yıl için tercih edebileceğiniz farklı bir çiçek çeşidi olarak masalardaki yerini alabilir! (Not: Stok durumuna göre kırmızı yerine pembe çikolata kullanılabilir.)

Yukarıda listelediğimiz çeşitli bitkileri ve çok daha fazlasına ÇiçekSepeti üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz. Siz de yeni yıl kutlamalarınıza neşe katabilirsiniz! Tüm sevdikleriniz için en özel ve en güzel yılbaşı hediyelerini ÇiçekSepeti’nin her zevke ve bütçeye hitap eden on binlerce yılbaşı hediyesi yelpazesinden seçebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz mobil uygulama üzerinden sürpriz hediyeler ve çeşitli fırsatlar ile de kolayca satın alabilirsiniz! Herkese şimdiden mutlu ve iyi yıllar dileriz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir