Uçucu (Esansiyel) Yağlar ve Faydaları


-1
1 share, -1 points

Uçucu yağlar ile yapılan, bilinen en eski fiziksel, ruhsal ve duygusal şifalandırma yöntemlerinden biri olan aromaterapi, binlerce yıldır birçok doktor tarafından kullanılan bir yöntem. Biz de bu yazımızda aromaterapi yönteminde kullanılan uçucu yağlar ya da esansiyel yağlar nelerdir, nasıl kullanılır size daha yakından tanıtmak istedik.

Uçucu yağlar; bitkilerin yaprak, çiçek, meyve, kabuk ya da kök kısımlarından farklı yöntemler ile elde edilen, oda sıcaklığında genelde sıvı, nadiren yarı katı halde bulunan, uçucu özelliğe sahip kuvvetli kokulu yağlar olarak tanınıp biliniyor.

Yapılan araştırmalar sonucunda uçucu yağların yüksek bir enerji yaydıkları ve koku yoluyla direkt etkileşime geçtikleri kanıtlanmış durumda. Üstelik tek bir uçucu yağın bile birçok hastalığı iyileştirebilecek güçte olduğu biliniyor.

Fakat, aromaterapide kullanılan yağların belli kriterlere sahip olması, uygulanan tedavinin, hissedilen etkinin daha etkili olması açısından oldukça önemli bir konu. Eğer uçucu yağlar belli başlı kriterlere sahip değillerse maalesef tedavide istenen etkili karşılanamayabiliyor.

Farklı kategorilerden çeşitli ürünlere ulaşabileceğiniz ÇiçekSepeti‘nde aromaterapi uygulamasında kullanan birbirinden değerli ve faydalı uçucu yağlar da bulunuyor. ÇiçekSepeti’nde sadece çiçekler değil; ihtiyacınız olan her şey #VarVar!

Uçucu Yağlar

Lavanta Uçucu Yağı

Lavanta Uçucu Yağı
Lavanta Uçucu Yağı, Strese ve Ev Yanıklarına İyi Gelir

Mis kokusu ve mor rengiyle herkesin çok sevdiği lavantanın bir de uçucuğu yağı bulunuyor. Lavanta yağı, 1937 yılında Fransız kimyager Maurice Gattefosse‘nin çalışma esnasında elini yakması ve o an yanında bulunan lavanta kavanozuna elini daldırması ve elinin hızla iyileştiğini fark etmesi sonucu keşfediliyor. Lavanta yağı genel olarak stres, uyku, evde oluşan yanıklar ve sinek ısırıkları tedavilerinde kullanılan bir aromaterapi yöntemi. Lavanta çiçeği ile ilgili ayrıntılı bilgiye Lavanta Çiçeği Nasıl Yetiştirilir? (Lavanta Bakım Rehberi) yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Gül Uçucu Yağı

Gül Yağı
Gül Yağı, Sakinleştirici Etkisiyle Sizi Rahatlatır

Rengarenk çiçekleriyle her zaman enerji veren, kokusuyla bizi farklı diyarlara götüren, hediye etmeyi çok sevdiğimiz gülden elde edilen gül uçucu yağı da oldukça faydalı. Gül yağı; anti-depresan, afrodizyak, sakinleştirici, toksinden arındırır, alerjiler, dolaşım, adet sıkıntıları ve için oldukça faydalı.

Gül nedir, bakımı nasıl olur gibi ayrıntıları merak ediyorsanız Gül Nasıl Budanır? (Gül Bakım Rehberi) yazımıza, gül suyunun yapılışıyla ilgili merakınızı gidermek için de Gül Suyu Yapımı ve Kullanım Alanları yazımıza göz atabilirsiniz.

Nane Uçucu Yağı

Nane Uçucu Yağı
Nane Uçucu Yağı, Cilde Serinleme Havası Veren Antibakteriyel Bir etkiye Sahiptri

Tazesiyle, kurusuyla her şekilde mutfaklarımızda, evlerimizde kullandığımız bir bitkidir nane. Mesela boğazımızda hafif ağrılar hissettiğimizde, biraz kırgınlık yaşadığımızda ilaçlardan önce hemen nan-limon kaynatırız değil mi? Her şekilde kullanabileceğimiz nanenin uçucu yağının da birçok özelliği var. Tıbbı araştırmalar göre nane yağı sahip olduğu ant,-mikrobik özellikleri sayesinde önemli bir cilt bakım ürünü haline gelmiş durumda. Sivilceleri, deri iltihaplarını sakinleştirip cilde bir serinleme havası veren nane yağlarını ayrıca dudak balsamı ve vücut losyonu olarak da kullanabilirsiniz.

Çay Ağacı Uçucu Yağı

Çay Ağacı Yağı
Çay Ağacı Yağı, Aft ve Aknelere İyi Gelir

Hint defnesi olarak bilinen bitkiden elde edilen çağ ağacı yağı, cilt üzerinde müthiş etkileri olan, mucizevi yağlardan biri. Çağ ağacı yağı, aft ve akne gibi cilt problemlerini iyileştiren, antibakteriyel ve antiviral özellikleri sayesinde boğaz enfeksiyonu gibi rahatsızlıklara iyi gelen bir yağ. Ayrıca, çay ağacı uçucu yağıyla buhar banyosu yapıldığında soğuk algınlığı, grip, nezle, bronşit gibi sorunlara da doğal bir çözüm oluyor.

Okaliptüs Uçucu Yağı

Okaliptüs Yağı
Okaliptüs Yağı, Virüs ve Bakterilere Karşı Etkili Bir Yağdır

Güçlü kokusu ve pürüzsüz dokusuyla bilinen bir ağaç olan okaliptüsün birçok faydası bulunuyor. Okaliptüs yağı, genel olarak mikrop kırıcı, bakteri ve virüse karşı etkili, soğuk algınlığı ve solunum yolları sıkıntıları için ilk kullanılacak özyağ olarak biliniyor. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirme ve solunumu iyileştirme gibi faydaları da bulunuyor. Okaliptüs bitkisinin uçucu yağları haricinde çayları da yapılıyor. Çay şeklinde tüketmek de bitkinin faydalarından yararlanmak için oldukça kullanışlı.

Yasemin Uçucu Yağı

Yasemin Yağı
Yasemin Yağı, Cilt Yumuşatıcı Etkisiyle Çok Faydalıdır

Yanından geçtiğiniz anda kokusuyla sizi büyüleyen; saflık, duruluk ve masumiyeti simgeleyen yasemin çiçeği mis gibi kokusuyla herkese hitap edebilir. Mistik, aromatik kokusuyla yasemin yağı; anti-depresan etkisi ve kuru ve hassas ciltler için yumuşatıcı etkisiyle biliniyor. Yasemin çiçeğiyle ilgili öğrenmek istedikleriniz için Yasemin Çiçeğinin Özellikleri ve Faydaları yazımızı okuyabilirsiniz.

Biberiye Uçucu Yağı

Biberiye Yağı
Biberiye Uçucu Yağı, Kozmetikten Sağlık Sektörüne Farklı Alanlarda Kullanılan Mucizevi Bir Yağ

Şifalı çayıyla, faydalı yağıyla ve aranjmanlara kattığı mis kokulu güzelliyle biberiye bitkisinin faydaları saymakla bitmiyor. Kozmetik sektöründen sağlık sektörüne birçok alanda var olan biberiye bitkisi; kuru veya taze ot olarak yemekler ve çaylarda kullanılabilen biberiye yağ olarak ve krem olarak ve hatta esansı çıkarılarak kolonya olarak da kullanılıyor. Biberiye yağı en çok; morlukları kısa sürede iyileştirmesi, baş ağrısını tedavi etmesi, selülitlere iyi gelmesi ve saç dökülmesini önlemesi gibi özellikleriyle biliniyor. Biberiye bitkisiyle daha fazla ayrıntı öğrenmek isterseniz Biberiye Bitkisi – Faydaları & Kullanım Alanları yazımızı okuyabilirsiniz.

Bergamot Uçucu Yağı

Bergamot Yağı
Bergamot Yağı, Hoş Kokulu ve Antioksidan Özellikleri Bulunan Bir Yağ

Narenciye grubunun bir meyvesi olan bergamot, hoş kokulu ve antioksidan özellikleriyle ön plana çıkıyor. Depresyonu iyileştirmeye yardımcı olan, kan şekeri seviyesini dengeleyen, enfeksiyonları önleyen, ağrıların dinmesine yardımcı olan, gevşetici bir etkisi olan bergamot yağını buhurdanlığınıza damlatıp denemeye ne dersiniz? Ayrıca bergamot yağını tatlı badem, jojoba gibi taşıyıcı yağlarla birleştirerek cildinize uygulayabilir ve banyo suyunuza ekleyebilirsiniz.

Itır Uçucu Yağı

Itır Uçucu Yağı
Itır Uçucu Yağı, Dengeleyici ve Sakinleştirici Bir Yağdır

Parfüm sektöründe sıklıkla kullanılan ve 200’den fazla çeşidi bulunun ıtır bitkisinden elde edilen ıtır uçucu yağı; dengeleyici, sakinleştirici, her türlü cilt sıkıntısı için faydalı, hormon dengeleyen etkisinin yanında adet sıkıntılarına iyi gelen, bedenin su tutmasını önleyen mucizevi etkilere sahip. Bu mucizevi etkilerinin yanı sıra Antik Mısır’da ıtır otu yemek masalarını daha zengin ve şık göstermek için de kullanılan bitkiler arasında yer alıyor.

Limon Uçucu Yağı

Limon Uçucu Yağı
Limon Uçucu Yağı, Bakteri ve Mikroplara Karşı Etkili Bir Savunma Sağlar

Cilt sağlığından vücut yapısına kadar birçok konuda faydası olan, kokusuna hayran kalınan limon uçucu yağının çeşitli faydaları bulunuyor. Limon yağı; enfeksiyona karşı etkili, bakteri ve mikroplara karşı kırıcı etkisi bulunan, canlandıran bir etkiye sahip olan, soğuk algınlığı ve mide rahatsızlıklarına iyi gelen bir yağ türü. Ev ortamınızın kokusunu değiştirmek için birkaç damla limon yağını buhurdanlıkta veya elektrikli difüzyonda suya damlatarak kullanabilirsiniz.

Uçucu Yağlarla İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aromaterapide kullanılan yağlar uçucu özelliğe sahip oldukları için yağları kullandıktan sonra onların kapaklarını sıkıca kapatmayı unutmayın. Aksi halde bir sonraki kullanımınız sırasında beklediğinizden daha az miktarda yağ ile karşılaşabilirsiniz. Uçucu yağlarınızı buhurdanlıkla birlikte kullanmak isterseniz ÇiçekSepeti‘ndeki buhurdanlık çeşitlerini inceleyip kendinize en uygun olanını alabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek bazı yazılar:


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aybuke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke Dizman, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya, içerik üretimi, editörlük gibi pozisyonlarda çalıştıktan sonra 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.