Sağlıklı Yaşam

Uçucu (Esansiyel) Yağlar ve Faydaları

Uçucu yağlar ile yapılan, bilinen en eski fiziksel, ruhsal ve duygusal şifalandırma yöntemlerinden biri olan aromaterapi, binlerce yıldır birçok doktor tarafından kullanılan bir yöntem. Biz de bu yazımızda aromaterapi yönteminde kullanabileceğiniz uçucu yağlar ya da esansiyel yağlar nelerdir, nasıl kullanılır size daha yakından tanıtmak istedik.

opened amber glass vial bottle

Uçucu yağlar; bitkilerin yaprak, çiçek, meyve, kabuk ya da kök kısımlarından farklı yöntemler ile elde ediliyor. Ayrıca oda sıcaklığında genelde sıvı, nadiren yarı katı halde bulunuyor. Uçucu özelliğe sahip kuvvetli kokulu yağlar olarak tanınıp biliniyor. Yapılan araştırmalar sonucunda uçucu yağların yüksek bir enerji yaydıkları ve koku yoluyla direkt etkileşime geçtikleri kanıtlanmış durumda. Üstelik tek bir uçucu yağın bile birçok hastalığı iyileştirebilecek güçte olduğu biliniyor. Fakat, aromaterapide kullanılan yağların belli kriterlere sahip olması, uygulanan tedavinin, hissedilen etkinin daha etkili olması açısından oldukça önemli bir konu. Eğer uçucu yağlar belli başlı kriterlere sahip değillerse maalesef tedavide istenen etkili karşılanamayabiliyor. Farklı kategorilerden çeşitli ürünlere ulaşabileceğiniz ÇiçekSepeti‘nde aromaterapi uygulamasında kullanan birbirinden değerli ve faydalı uçucu yağlar da var. ÇiçekSepeti’nde sadece çiçekler değil; ihtiyacınız olan her şey #VarVar!

Ayrıca uçucu yağların pek çok faydası ve uçucu yağlarla ilgili dikkat edilmesi gerekenler de var:

  • Aromaterapide kullanılan yağlar uçucu özelliğe sahip oldukları için yağları kullandıktan sonra onların kapaklarını sıkıca kapatmayı unutmayın. Aksi halde bir sonraki kullanımınız sırasında beklediğinizden daha az miktarda yağ ile karşılaşabilirsiniz.
  • Uçucu yağlar ile uğraştıktan sonra evi mutlaka havalandırın.
  • Uçucu yağları buhurdanlık ile kullanıyorsanız ortamın güvenliğini sağladığınızdan emin olun. Yağları buhurdanlıkla birlikte kullanmak isterseniz ÇiçekSepeti‘ndeki buhurdanlık çeşitlerini inceleyip kendinize en uygun olanını alabilirsiniz.
high angle photo of person pouring liquid from bottle inside mortar and pestle

Uçucu yağların birkaç özelliğinden de bahsetmeden geçmeyelim:

  • Uçucu yağlar uykuyu iyileştirir.
  • Bakteri, mantar ve virüsleri öldürür.
  • Doğru yağ seçilirse alerji ve kaşıntılara iyi gelir.
  • Ayrıca mide bulantısı, baş ağrısı gibi sorunların da önüne geçilmesini sağlar.

Siz de birbirinden faydalı uçucu yağları ÇiçekSepeti’nde keşfedebilirsiniz. Ayrıca bu yağlar ile birlikte çeşitli ekipman ve aksesuarları da online olarak satın alabilirsiniz! Şimdi gelin; çeşitli yağları, yağların özeliklerini ve kullanımlarını inceleyelim!

Uçucu Yağlar

Lavanta Uçucu Yağı

Lavanta Uçucu Yağı
Lavanta Uçucu Yağı, Strese ve Ev Yanıklarına İyi Gelir

Mis kokusu ve mor rengiyle herkesin çok sevdiği bir çiçektir lavanta. Ayrıca uçucu yağı da vardır. Bu yağ, 1937 yılında Fransız kimyager Maurice Gattefosse‘nin çalışma esnasında elini yakması ve o an yanında bulunan lavanta kavanozuna elini daldırması ve elinin hızla iyileştiğini fark etmesi sonucu keşfediliyor. Bu yağ genel olarak stres, uyku, evde oluşan yanıklar ve sinek ısırıkları tedavilerinde kullanılan bir aromaterapi yöntemi. Lavanta çiçeği ile ilgili ayrıntılı bilgiye Lavanta Bakım Rehberi yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Gül Uçucu Yağı

Gül Yağı
Gül Yağı, Sakinleştirici Etkisiyle Sizi Rahatlatır

Rengarenk çiçekleriyle her zaman enerji veren, kokusuyla bizi farklı diyarlara götüren, hediye etmeyi çok sevdiğimiz gülden elde edilen gül uçucu yağı da oldukça faydalı. Gül yağı; anti-depresan, afrodizyak, sakinleştirici, toksinden arındırır, alerjiler, dolaşım, adet sıkıntıları ve için oldukça faydalı.

Gül nedir, bakımı nasıl olur gibi ayrıntıları merak ediyorsanız Gül Bakım Rehberi yazımıza, gül suyunun yapılışıyla ilgili merakınızı gidermek için de Gül Suyu Yapımı ve Kullanım Alanları yazımıza göz atabilirsiniz.

Nane Uçucu Yağı

Nane Uçucu Yağı
Nane Uçucu Yağı, Cilde Serinleme Havası Veren Antibakteriyel Bir etkiye Sahiptri

Tazesiyle, kurusuyla her şekilde mutfaklarımızda, evlerimizde kullandığımız bir bitkidir nane. Mesela boğazımızda hafif ağrılar hissettiğimizde, biraz kırgınlık yaşadığımızda ilaçlardan önce hemen nan-limon kaynatırız değil mi? Her şekilde kullanabileceğimiz nanenin uçucu yağının da birçok özelliği var. Tıbbı araştırmalar göre nane yağı sahip olduğu ant,-mikrobik özellikleri sayesinde önemli bir cilt bakım ürünü haline gelmiş durumda. Sivilceleri, deri iltihaplarını sakinleştirip cilde bir serinleme havası veren nane yağlarını ayrıca dudak balsamı ve vücut losyonu olarak da kullanabilirsiniz.

Çay Ağacı Uçucu Yağı

Çay Ağacı Yağı
Çay Ağacı Yağı, Aft ve Aknelere İyi Gelir

Hint defnesi olarak bilinen bitkiden elde edilen çağ ağacı yağı, cilt üzerinde müthiş etkileri olan, mucizevi yağlardan biri. Çağ ağacı yağı, aft ve akne gibi cilt problemlerini iyileştiren, antibakteriyel ve antiviral özellikleri sayesinde boğaz enfeksiyonu gibi rahatsızlıklara iyi gelen bir yağ. Ayrıca, çay ağacı uçucu yağıyla buhar banyosu yapıldığında soğuk algınlığı, grip, nezle, bronşit gibi sorunlara da doğal bir çözüm oluyor.

Okaliptüs Uçucu Yağı

Okaliptüs Yağı
Okaliptüs Yağı, Virüs ve Bakterilere Karşı Etkili Bir Yağdır

Güçlü kokusu ve pürüzsüz dokusuyla bilinen bir ağaçtır okaliptüs. Ayrıca birçok faydası vardır. Okaliptüs yağı, genel olarak mikrop kırıcı, bakteri ve virüse karşı etkilidir. Soğuk algınlığı ve solunum yolları sıkıntıları için kullanabileceğiniz yağlardandır. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirme ve solunumu iyileştirme gibi faydaları da vardır. Okaliptüs bitkisinin uçucu yağları haricinde çayları da yapılıyor. Çay şeklinde tüketmek de bitkinin faydalarından yararlanabilmeniz için oldukça kullanışlıdır.

Yasemin Uçucu Yağı

Yasemin Yağı
Yasemin Yağı, Cilt Yumuşatıcı Etkisiyle Çok Faydalıdır

Yanından geçtiğiniz anda kokusuyla sizi büyüleyen; saflık, duruluk ve masumiyeti simgeleyen yasemin çiçeği mis gibi kokusuyla herkese hitap eder. Mistik, aromatik kokusuyla yasemin yağı; anti-depresan etkisi ve kuru ve hassas ciltler için yumuşatıcı etkisiyle ön plana çıkar. Yasemin çiçeğiyle ilgili öğrenmek istedikleriniz için Yasemin Çiçeğinin Özellikleri ve Faydaları yazımızı okuyabilirsiniz.

Biberiye Uçucu Yağı

Biberiye Yağı
Biberiye Uçucu Yağı, Kozmetikten Sağlık Sektörüne Farklı Alanlarda Kullanılan Mucizevi Bir Yağ

Şifalı çayıyla, faydalı yağıyla ve aranjmanlara kattığı mis kokulu güzelliyle biberiye bitkisinin faydaları saymakla bitmiyor. Kozmetik sektöründen sağlık sektörüne birçok alanda biberiye bitkisi yer alır. Kuru veya taze ot olarak yemekler ve çaylarda kullanılabilen biberiye yağ olarak ve krem olarak da kullanılıyor. Ayrıca bu otun esansı çıkarılıyor. Yani kolonya olarak da kullanılıyor. Biberiye yağı en çok; morlukları kısa sürede iyileştirmesi, baş ağrısını tedavi etmesi, selülitlere iyi gelmesi ve saç dökülmesini önlemesi gibi özellikleriyle ön plana çıkıyor. Biberiye bitkisiyle daha fazla ayrıntı öğrenmek isterseniz Biberiye Bitkisi – Faydaları & Kullanım Alanları yazımızı okuyabilirsiniz.

Bergamot Uçucu Yağı

Bergamot Yağı
Bergamot Yağı, Hoş Kokulu ve Antioksidan Özellikleri Bulunan Bir Yağ

Narenciye grubunun bir meyvesi olan bergamot, hoş kokulu ve antioksidan özellikleriyle ön plana çıkıyor. Depresyonu iyileştirmeye yardımcı olan, kan şekeri seviyesini dengeleyen, enfeksiyonları önleyen, ağrıların dinmesine yardımcı olan, gevşetici bir etkisi olan bergamot yağını buhurdanlığınıza damlatıp denemeye ne dersiniz? Ayrıca bergamot yağını tatlı badem, jojoba gibi taşıyıcı yağlarla birleştirebilirsiniz. Böylece bu yağı cildinize uygulayabilirsiniz. Ayrıca banyo suyunuza da ekleyebilirsiniz.

Itır Uçucu Yağı

Itır Uçucu Yağı
Itır Uçucu Yağı, Dengeleyici ve Sakinleştirici Bir Yağdır

Parfüm sektöründe sıklıkla kullanılan ve 200’den fazla çeşidi bulunun bir bitkidir ıtır. Ve ıtır yağı da bu bitkiden elde edilir. Itır uçucu yağının; dengeleyici, sakinleştirici, her türlü cilt sıkıntısı için faydalı, hormon dengeleyen etkisi vardır. Ayrıca adet sıkıntılarına iyi gelen, bedenin su tutmasını önleyen mucizevi etkilere de sahiptir. Bu mucizevi etkilerinin yanı sıra Antik Mısır’da ıtır otu yemek masalarını daha zengin ve şık göstermek için de kullanılan bitkiler arasında yer alıyor.

Limon Uçucu Yağı

Limon Uçucu Yağı
Bakteri ve Mikroplara Karşı Etkili Bir Savunma Sağlar

Limon uçucu yağının cilt sağlığından vücut yapısına kadar birçok konuda faydası vardır. Ayrıca kokusuna herkes hayradır. Limon uçucu yağının çeşitli faydaları da bulunuyor. Limon yağı; enfeksiyona karşı etkili, bakteri ve mikroplara karşı kırıcı etkisi bulunan bir yağdır. Bunun yanı sıra canlandıran bir etkiye sahiptir. Soğuk algınlığı ve mide rahatsızlıklarına iyi gelen bir yağ türüdür. Ev ortamınızın kokusunu değiştirmek için birkaç damla limon yağını buhurdanlıkla birlikte kullanabilirsiniz. Veya elektrikli difüzyonda suya damlatarak evinizin misler gibi kokmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir