YASEMİN ÇİÇEĞİNİN ÖZELLİKLERİ VE YASEMİN ÇİÇEĞİNİN FAYDALARI


102
6 shares, 102 points

Akdeniz ikliminde yaşayanların nerede görse muhakkak tanıdığı doğa kokusunun sahibidir yasemin çiçeği.

Yanından geçtiğiniz anda kokusu tüm beninizi sarar, bu yüzden çok sevilen ve tercih edilen bir kokunun sahibidir yasemin çiçeği. Bu büyüleyici kokusunun yanı sıra çiçeğin kendisi saflık, duruluk ve masumiyet, simgeler. Güzelliğini bir yana bırakırsak 10 parmağında 10 marifet olan çiçeklerdendir yasemin. Mis kokusu ile hem sevgiliye hem de dostlarınıza hitap edebilen çiçeklerdendir.

Yasemin Çiçeği Nerede Yetişir

Kendim için aldım! diyebileceğiniz, evinizde bulunmasından mutluluk duyacağınız bu çiçeğin anavatanı yeryüzünün en yüksek noktası olan Himalayalardır. Yasemin çiçeği en çok yüksek kesimlerde yetişir. Bitki suyu çok sever. Bu sebeple özellikle yaz aylarında düzenli ve sürekli olarak sulanmalıdır.yasemin

Yasemin Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

yasemin çiçeğiÇiçeklenme zamanı Haziran – Eylül arasıdır.  
yasemin çiçeğiAydınlık ve havadar yerlerde yaşamayı sever.

yaseminToprak seçmeyen uyumlu bir bitkidir. Nemli toprakta mutlu olur ancak kış aylarında bu nemin biraz azaltılması iyi olacaktır.

yasemin çiçeği yetiştirmekTürüne göre tam güneşten yarı gölgeye kadar bir ışık ister. Işık direkt güneş ışığı olmamalıdır. Fakat öyle çok sıcaktan da hoşlanmaz. Yıl boyunca çok aydınlık, havadar ve serin yer ister.

yasemin çiçeği bakımıKışın bile fazla sıcakta kalırsa çiçeklenmeyeceği gibi yaprak bitleri ile karşılaşabilirsiniz. Fakat yine kış sezonunda günde en az 4 saat dolaylı ışık görmelidir. İdeali, yasemin çiçeğini kışın balkonda tutmak. Böylece hem dışarıdaki yağmurdan ve kötü hava koşullarından etkilenmez, hem de serin bir yerde bulunmuş olur.

yasemin çiçeği hakkındaSerin yerlere olan sevgisi kış aylarında da devam eder. Çiçeklenmenin devam etmesini istiyorsanız kış aylarında bulunduğu ortamın sıcaklığı 10 derecenin üzerine çıkmamalıdır.

yasemin çiçeğiYasemin çiçeği suyu sever. Bu sebeple Yazın bol su ister. Özellikle yaz aylarında 15 günde bir sulama suyuna vitamin eklerseniz size karşılığını verecektir. Kışın toprağın nemli kalmasına özen gösterilmelidir.

yaseminSaksı değiştirme zamanı ilkbahardır. Gerek görülmediği müddetçe her yıl saksı değişimine ihtiyaç duymaz.

yasemin çiçeği çayıİlkbahar mevsiminde dalların ucundan kesilerek temizlenmelidir.

Yasemin Çiçeği Ne Zaman Açar?

yasemin çiçeği yağıYasemin çiçeği daha çok yaz aylarında açar. Bitkiyi yetiştirmek için 2 yöntem vardır. Bunlardan biri çelikle üretim diğeri daldırma ile üretim yöntemleridir.
 •  Çelikle üretim:

yaseminSonbahar ortalarına kadar yapılabilir. 15-20 cm uzunluğunda iyi olgunlaşmış tek yıllık çubuklar ile yapılır. Mart ortasına kadar üretim yapılabilse de çok önerilmez. Ancak yine de işlem marta sarkacak ise daha ince çelik kullanmak gerekir.

yasemin çiçeği yetiştirmekÇeliklerde köklenmenin sağlanabilmesi için üretim ortamının sıcaklığı, rutubet ve nem oranı stabil tutulmalı, sıcaklık 16-18 derecenin altına düşürülmemelidir.

yasemin çiçeği bakımıDezenfekte bir ortamda işlem gerçekleştirilmelidir. Özellikle toprağın temiz olması çok önemlidir.

yasemin çiçeğiSulama için sistem kullanılması önerilir

Yarı aydınlık ve rüzgarsız bir ortam sağlanmalıdır.

 • Daldırma ile üretim:

yasemin çiçeğiBu yöntemde köklenme çok hızlıdır ve çelikle üretime nazaran daha kesin sonuç verir ancak yapılabilmesi için büyük bir kısmı toprağa gömülü olan kuvvetli bir yasemin çiçeği bitkisi gerekir.

yasemin çiçeğiYılın hemen hemen çoğu zamanı kullanılabilecek bir yöntemdir. Haziran Temmuz Ekim ve Kasım ayları bu yöntem için çok elverişli olmamakla birlikte kalan 9 ayda gönül rahatlığı ile denenebilir.

yasemin çiçeğiRutubetli bir toprakta yapılması önerilir.

yasemin çiçeğiDallandırma işlemi gerçekleştirilirken tam olgunlaşmamış sürgünler, boğum noktalarındaki yapraklar kesilerek minimum 5cm derine olacak şekilde toprağa sağlam bir şekilde gömülür, 2 ay içerisinde köklenme oluşması beklenir.

Yasemin Çiçeği Türleri

yasemin çiçeğiAsıl adı Jasminum Nudiflorum olarak geçen yasemin hem bahçe bitkisi, hem ev bitkisidir. Bu ılımlı çiçeğin bir çok çeşidi vardır.

Biz her ne kadar mavi(mor), beyaz ve sarı diye sınıflandırsak da Asya, Afrika ve Avrupa’da 200 kadar türü vardır. Bilinen yasemin çeşitleri şunlardır;

Jasminum angulare, Jasminum angustifolium, Jasminum auriculatum, Jasminum azoricum, Jasminum beesianum, Jasminum dichotomum, Jasminum floridum, Jasminum fluminense, Jasminum fruticans, Jasminum humile, Jasminum grandiflorum, Jasminum mesnyi, Jasminum multiflorum, Jasminum nitidum, Jasminum nudiflorum, Jasminum officinale, Jasminum parkeri, Jasminum polyanthum, Jasminum pubescens, Jasminum rex, Jasminum sambac (Meraklısına Vikipedia Yasemin)

Yasemin Çiçeği Anlamı:

Mütevazi ve narin görünüşlü yaseminler saf, duru ve masum duyguların sembolü olmuşlardır yıllar yılı. Söylenene göre güzel ve çekici olmayı da simgelerler.

yasemin çayı


Yasemin çiçeği faydaları:

yasemin çiçeğiRomatizma, mafsal ve nikris ağrılarını giderici ve ateşi düşürücü etkileri vardır.

yasemin çiçeğiSinirleri yatıştırır ve göğsü yumuşatır

yasemin çiçeğiİdrar söktürerek kabızlığı gidermeye de yardımcı olur.


Yasemin çiçeği nasıl kullanılır?

yasemin çiçeğiGenellikle çiçeklerinden hazırlanan yasemin çayı kullanılır. Bu çay göğsü yumuşatır ve sinirleri yatıştırır. Damarları açar.

yasemin çiçeğiAyrıca, yaseminden elde edilen yasemin yağı da parfümlerde kullanılır.

Yasemin çiçeği yağının kullanım alanları:

yasemin çiçeği yağıyasemin çiçeğiYüz ağrılarında ağrı kesici olarak kullanılır.

yasemin çiçeğiCilt gözeneklerini sıkılaştırıp, daha duru bir cilde sahip olmanızı sağlar.

yasemin çiçeğiCilt için tonik olarak da kullanılabilecek bir yağdır. Besler ve sıkılaştırır.
yasemin çiçeğiRomatizmal ağrıların tedavisinde sıkça kullanılmaktadır

yasemin çiçeğiBalgam söktürücü olarak kullanılır

yasemin çiçeğiYoğun strese iyi gelir, kimi zaman hafif uyutucu olması nedeniyle insan bedenini ve ruhunu dinlendirici etkisi vardır.

yasemin çiçeğiDinlendirici etkisi vardır. Bu nedenle aroma terapi amaçlı olan masajlarda ve banyo jellerinde kullanılır.

yasemin çiçeğiGöz altı morluklarını giderici etkisi vardır.

yasemin çiçeğiGüneşin zararlı ışınlarından korunmak için cilde uygulanabilecek ideal bir yağdır, güneş kremi yerine kullanılabilir.

yasemin çiçeğiSelülitlerin giderilmesine ve azalmasına yardımcı olur, tüm bedeninize uygulanabilir. 

Yasemin Çayının Hazırlanışı :

Başka bitki çayları gibi yasemin çiçeği kaynatılmaz. Demleme veya haşlama yolu ile çayınızı hazırlayabilirsiniz. En doğru metot, kaynamış suyun içerisine kurutulmuş yasemin çiçeğini atmaktır. 5 dakika bekledikten sonra afiyetle içebilirsiniz. Yoğunluğunu damak zevkinize göre belirleyebilirsiniz. Şayet acı bir tat alırsanız 1-2 damla limon suyu ile çayınızın tadını yumuşatabilirsiniz.

Ayrıca nikah şekerine alternatif olarak yasemin çayını nasıl kullanırsınız görmek için TrendYeşili Seven ve Doğayı Koruyan Çiftler İçin Ezber Bozan Davetiye ve Nikah Şekerleri yazımızı buradan okuyabilirsiniz.


17 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Birde şu çiçeğin buket satışını siteniz yapsa harika olur Türkiyede İnternet Üzerinden hiçbir site Yasemin Çiçeği buketi’nin satışını yapmıyor yada bulamadım kahretsin! :/

 2. arkadaş sevgilime yasemin çiçegi göndermek istiyorum çiçek sepetinde bile bulamadım bu nasıl bir çiçektir benim bunu mutlaka göndermem lazım

 3. herşeyin buketini istiyorsunuz. Sonra kuruyan çiçeklerin çoğu çöpü boyluyor. Fidesini alsanız da birilerinin elinde solmasa ya

 4. Yasemin çiçeğinin önce yapraklarında beyaz bitler oluştu şimdi çicekleri sarardı nasıl iyileştirilir çok güzel kokuyor. Bir ilaç veya tablet ile düzelir mi lütfen bilgi verir misiniz

  1. Beyaz bit ilaci kullanin. Decis® 2.5 EC veya esdeger bir ilac, puskurtme pompa ile yapraklarin ustune ve altina uygulanmali. Zirai ilac satan dukkanlarda bulabilirsiniz.

 5. Çiçeğimi balkonda saksıda yetistiriyorum ama dallar uzadıkça yapraklar küçük ve cılız olup hemen kuruyor oldukça iyi dal vermesine rağmen yapraksız

 6. Yasemin cicegim tohum lar verdi topladım ıslatıp toprağa ektim acaba onlardan fide elde edebilirmiyim

 7. Yasemin cicegimizin yaprakları düzenli su vermemize rağmen sarardı kurudu hasta oldu ne yapabiliriz

 8. Datça’daki bahçemde yasemin ağacı var. Fakat mayıs ayında yoğun bir şekilde çiçekleri her gün dökülüyor. Normal mi?
  Ayrıca dökülen çiçekleri toplayıp kurutmayı düşünüyorum. Çiçekleri nasıl kurutmalıyım?

 9. benim bahcede yasemin çiçeğim var üzerinde yüzlerce çicek var fakat kokmuyor neden teşekür ederim

 10. Şu güzelim çiçek için yapılan yorumlarda bile azdırıcı etkisi var yazmışlar, helal olsun yani böylesi güzel kokusu olan bir çiçekle bağdaştırabildiğiniz akıl seviyeniz malesef hep aşağılarda kalmış

 11. kışın en düşük kaç dereceye dayanır İzmirde gece balkonda durabilir mi?

 12. Çelikten diktiğin yasemin çiceğim4 5 ay oldu ne yaprak verdi.Üstelik alt yaprakları sarardı. Ne yapmalıyım

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!