Sağlıklı ve Mutlu Bir Bitkinin Sırrı; Doğru Toprak


5
5 points

Bir bitkinin sağlıklı bir şekilde varlığını devam edebilmesi için temel yaşam koşulları sağlanmış olmalıdır. İklim, sulama ve toprak bu özelliklerin başında gelir. Toprak bitkinin beslendiği yerdir. Bu sebeple de çiçeğin ihtiyaçlarını karşılayabilecek özelliklere sahip olması gerekir.

Evde, bahçede, serada ya da nerede olursa olsun, bir bitkinin göze hoş gelmesi ve yeteri kadar çiçek ya da meyve verebilmesi için, kendi cinsine uygun olan ortam koşullarının sağlanmış olması gerekir. Bu koşullardan belki de en önemlisi, bitkinin kökleri ile tutunarak can bulduğu topraktır. Bitkiler doğal yollarla kendilerine uygun olmayan ortamlarda ortaya çıkmazlar. Ancak bazen çeşitlilik açısında bitkiler bulundukları doğal ortamlarda değil de başka ortamlarda yetiştirilirler. Bu gibi durumlarda bitkinin doğal ortamındaymış gibi mutlu ve sağlıklı hissedebilmesi önemlidir.

Toprak berekettir. Üzerinde yetişen her bitki ekosistemin önemli bir parçasıdır. Toprak varlığı dünyada devasa boyutlarda olsa da Vikipedia’nın verdiği bilgiye göre dünya üzerindeki toprakların yalnızca onda birinde üretim yapılabilmektedir.

Bitki Yetiştirmek İçin Toprağın Hangi Özellikleri Önemlidir?

Hangi bitkiyi yetiştirirseniz yetiştirin, o çiçek ya da ağaç ihtiyacı olan toprakta ekili değilse, ya o toprakta büyüyemez; büyüse bile istenilen verim alınamaz. Toprağın sertlik ve pH derecesi, tuzluluk ve kireçlilik miktarı, nem ve mineral oranı, geçirgenliği, su tutma ve kumluluk oranı gibi özellikleri, her bitkinin ihtiyacına göre değişir. Belli başlı 7 farklı toprak çeşidi vardır.

Toprak Çeşitleri Nelerdir? Hangi Bitki Hangi Toprakta Yetişir?

Dünyamızı saran topraklar çok çeşitlidir ve bu çeşitlilik her bölgeye eşit olarak yayılmamıştır. Bazı kaynaklara göre toprak türleri Killi Toprak, Kireçli Toprak, Humuslu Toprak ve Kumlu Toprak olarak dörde ayrılarak incelenebilir. Bazı kaynaklar ise 7 farklı çeşidin olduğunu belirtir. Çeşitlilikleri iyi kavrayabilmek adına biz 7’ye ayıracağız toprak türlerini.

killi toprak
Killi Toprak – Görsel: humicgreen.com

1.Killi Toprak: Kırmızı renkte olan bu toprak, sert ve geçirgen yapısı ile su tutma kapasitesi yüksektir. Bu toprağın yarısından fazlası kildir. Genellikle bataklıklarda ve sazlıklarda bulunur. Ağır bir toprak türüdür ve besin değeri olarak yüksek değerlere sahiptir. Bu yüzden belli miktarlarda kullanılırlar. Nemi seven bitkiler için idealdir. Kilin suyu tutma özelliği vardır. Killi toprakta yetişen bitkiler şu şekilde sıralanabilir; ahududu, manolya, ayva, soya fasulyesi, taze fasulye, badem, nar, karpuz, köknar, çilek, ayçiçeği, kiraz, bakla, ladin, susam, şeftali, tütün, kayısı ve armut. Ancak bu bitkiler genellikle sadece killi toprakta değil killi toprak karıştırılmış topraklarda yetiştirilirler. bu sebeple bitkinizi yetiştirmeden önce o bitkiye özel toprak isteğini iyi öğrenmenizi öneririz.

torf
Torf Toprak – Görsel: piterburger.ru

2. Torf: Orkide toprağı olarak da bilinir. Bataklık ve göl kenarındaki bitkilerinin uzun süre su altında kalarak çürümesinden meydana gelen organik bir topraktır. Besin değeri bakımından zayıf topraklardır ancak gerekli zamanlarda besin takviyesine elverişli bir topraktır. Bu toprak asidiktir ve genelde pH seviyesi 5,5 – 6,5’tur. Hacim olarak hafiftir. Su tutma ve havalandırma kapasitesi yüksektir. Torf toprak nerede kullanılır derseniz haşere ve hastalık taşımadığı için saksılı süs bitkisi ve fidan yetiştirmeye uygundur. Hemen her türlü bitki için uygundur. Torf toprak fiyatları değişiklik gösterebilmektedir. Ortalama olarak 60 litrelik bir torf toprağı 50 TL civarı bir ücret ödeyerek temin edebilirsiniz.

Komposto Toprak – Görsel: tarım.com.tr

3. Komposto Toprak: Bu toprak cinsi, canlı organizmaların toprağa karışıp çürüyerek mineralize olması anlamına gelir. Gübre ile karıştırılmamalıdır, ikisi farklıdır. Bu tür toprakların kullanılması için en az 1-2 yıl dinlenmeleri gerekir, böylece daha verimli olur. Besin değeri bakımından yoğun topraklardır. Kendi kompostunuzu evdeki maddelerle üretebilir, başka topraklarla karıştırarak doğal bir gübre gibi kullanabilirsiniz. Evde kompost yapımını öğrenmek için ilgili yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

toprak gif

4.Kireçli Toprak: Bu topraklar beyaz ve açık renklidir. Kil, kum, humus ve kireç içerirler. Bu topraklar kalkerli kayaçların ufalanarak oluşturduğu topraklardır. Çabuk ısınırlar. Suyu geçirmedikleri için çok zor işlenen bir toprak çeşididir. Kalkerli kayaçların ufalanmasıyla oluşmuş açık renkli bir toprak çeşididir. Organik maddeleri parçalayan ve gevşek yapısı yetişen bitki çeşitliliğini azaltır. Buğday, kayısı, ceviz, badem ve tütün kireçli topraklarda yetişen bitkilerdir.

tınlı toprak
Tınlı Toprak – Görsel: vernistone.com

5.Tınlı Toprak: Bu toprağın yarısından fazlası kumdur ve %30-50  arası kilden oluşur. İşlenmesi kolay olduğundan tarımda kullanılan topraklardır ve bahçe bitkileri yetiştiriciliğine uygun bir topraktır. Kuraklıklarda çatlamazlar. Mineralce zengin oldukları için tarım için ideal topraklardır.Arpa, bakla, çeltik, kayısı, kuru fasulye, şeftali tınlı toprak üzerinde yetişen bitkiler arasındadır.

kumlu toprak
Kumlu Toprak – Görsel: pictonsandandsoil.com.au

6. Kumlu Toprak: Kum oranı %80 olduğu için kolay işlenirler. Su tutma kapasitesi düşüktür, besinlerin bitkiye geçmesine engel olurlar ve çok sulanırsa çamur olurlar. Besin değeri bakımından zayıf ve asit (pH) oranı yüksek topraklardır. Çabuk ısınır ve çabuk soğurlar. Genellikle sıcak ve kurak bölgelerde görülürler. Havuç, ayçiçeği, bakla, kuru fasulye, susam, şeftali,tütün, kestane, funda, turp, kereviz, çam, eğrelti otu ve pancar kumlu topraklarda yetişen bitkiler arasındadırlar.

taşlı toprak
Taşlı Toprak – Görsel: depositphotos.com

7. Taşlı Toprak: Taş ve çakıl oranı %80’dir ve %20’si ince topraktır. Su tutma kapasitesi ve besin değeri düşüktür. Bu topraklar kolay havalanırlar. Bu topraklar bitkiyi besleyemediği için genellikle ağaçların yetişmesine uygundur. Bu havalandırma sistemi ağaçlar için aşırıya kaçmadığı müddetçe faydalıdır. Ardıç, alıç, armut gibi ağaçlar taşlı topraklarda yetişebilen bitkilerdir.

Doğru toprak seçimini doğru saksı ile tamamlamak isterseniz Saksı Nasıl Değiştirilir? Saksı Değiştirilirken Nelere Dikkat Edilir? yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Saksı Nasıl Değiştirilir? Saksı Değiştirilirken Nelere Dikkat Edilir?


4 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çiçek Sepeti
Türkiye'nin en büyük Çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!