EVDEKİ ÇİÇEĞİNLE KENDİ PARFÜMÜNÜ YARAT


Dünkü yazının ardından koku ve parfüm serisine devam…
Size gelen çiçekler solmak ya da kurumak üzereyse hemen parfüm yapalım onları o zaman. Üzerimizde taşıyalım hediye gelen çiçeğin kokusunu; gönderen kişiye de büyük jest yapmış oluruz hem.
İnternette yayınlanan bir makalede oldukça ilginç bir yöntemle – 5 adımda – evdeki çiçeklerinizle kendi parfümünüzü nasıl yaratabileceğiniz anlatılmış.
Gerekli malzemeler:
2 fincan su
2 fincan çiçek filizi
10 damla çiçek esansı
1 adet temiz spreyli şişe
Kapaklı küçük bir tencere
Votka
Süzgeç
Yapılışı:
1. 2 fincan suyu tencerede kaynatın. Baloncuklanmaya başlasın ama fokur fokur kaynamasın.
2. Ateşi kapatın ve istediğiniz çiçeğin filizinden 2 fincan koyun. Tencerenin kapağını kapatın ve çiçeğin yarım saat kadar demlenmesini bekleyin.
3. Kapağı açın ve kokuyu test edin. Eğer tahmine ettiğinizden daha keskin ya da ağırsa – ki olabilir – biraz daha su ilave edin. Eğer azsa koku ateşi biraz açarak suyu biraz buharlaştırın. Koku istediğiniz kıvama gelince 10 damla çiçek esansı ekleyin. Bu işlem isteğe bağlı yapılır fakat parfümün kalıcı olması için önerilir.
4. Suyu süzgeçten geçirerek çiçekleri ayırın. Suyu parfüm şişenize yarısı dolacak şekilde boşaltın. Şişenin geri kalanını votka ile doldurun. Ağzına kadar doldurmayın – 1cm’Lik yer kalsın. Şişeği çalkalamadan, yavaşça kendi etrafında çevirin. Sakın çalkalamayın!
5. Bileğinizde parfümü deneyin. Eğer koku hala çok keskinse şişeğe biraz daha su ya da votka koyun. Eğer koku azsa çiçeğin suyundan biraz daha ekleyin. Kokuyu koruması için şişeyi serin bir yerde saklayın.


Yorumlar: 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş

Şifreyi Sıfırla

Back to
Giriş