Çiçek Bakımı İçin Pratik Bilgiler ve Çiçek Bakımına Dair Sıkça Sorulan Sorular


108
2 shares, 108 points
Çiçekler ilgi, bakım ve sevgi isterler. Bahçelerimizi, odalarımızı ve balkonlarımızı süsleyen çiçeklerimiz hep açsın ve sağlıklı olsun isteriz. Evlerinizdeki ve bahçelerinizdeki çiçekleriniz için kullanabileceğiniz çok basit birkaç pratik bilgiyi sizlere derledik.

kırmızı gül width=

Çiçek bahardır, tazeliktir, can bulmaktır. Çiçek bakmak bir eser inşa etmektir ve baktıkça eserinize, mutlu olmaktır. Onlara bekledikleri ilgiyi vermemiz gerekir, ancak o zaman coşarlar. 

Peki çiçeklere sevgimizi verdik yeter mi? Hayır tabii ki. Bir de bakımı var bu işin. Sadece sulamak, yeri geldiğinde gübre vermek, saksı değiştirmek ve budamak da yetmez. Gözünüz korkmasın hemen; öyle çok teknik bir bakım değil bu yazacaklarımız.

sarı gül
Kaynak: Giphy

Ufak tefek, evde bile hazırlayabileceğiniz pratik bilgilerle en bakımlı ve sağlıklı çiçeklere sahip olabilirsiniz. Gelin bu pratik yöntemleri birlikte inceleyelim.

 • Çiçekleriniz için; haşladığınız yumurtanın suyunu saksıya dökün. Bakın bakalım nasıl bir sonuç alıyorsunuz.
 • beyaz gül
  Görsel: gettyimages.com

  Gülleriniz boyunlarını bükerse ilk önce sıcak suya sonra soğuk suya batırın.

 • Saksı çiçekleriniz için sigara küllerini saksınıza koyarsanız yapraklardaki kurt böcek vs. yok edersiniz. Yazlık evinizin bahçesi için de şöminenin ya da barbekünün külleri çok işe yarayabilir. Kül gübre olarak kullanıldığında çok faydalı. Ayrıca bir diğer özelliği karıncaları çiçeklere yaklaştırmaması.
 • 24 gr sabun, 1 lt su ve 10 cc alkolü sıvı kıvamında karıştırın. Bu karışım evde kolayca hazırlanan etkili bir ilaçtır. Bitkilerin öz sularını emerek yaprak kıvrılması ve şekil bozukluğuna yol açan yaprak bitlerine karşı kullanılabilir. Evdeki çiçeklerinize de bahçenizdekilere de uygulayabilirsiniz.
 • Soğuk su bitkilerde yaprak lekeleri, doku, kök çürükleri gibi zararlar yapabilir. Sulama genellikle oda sıcaklığında kireçsiz su ile yapın.
 • Ev çiçeklerinde bitkilerin sıkça yer değiştirmesi son derece sakıncalı. Bitkileri yerleştirirken uzun süre kalabileceği yer düşünülmelidir.
 • Saksı değişimi yapacak iseniz yeni saksınızı öncesinde mutlaka temizleyip havalandırın.

6 adımda kolay saksı değişimi yazımızı buradan okuyarak pratik bir şekilde nasıl saksı değiştirileceğini öğrenebilirsiniz.

 • Bitki ne kadar hızlı büyürse o kadar çok gıdaya ihtiyaç duyar. Sulama suyunun içine ayda 1-2 defa özel bitki vitamini karıştırıp, bitkinin toprağına dökün. Ancak; kış ayları bitkilerin doğal dinlenme periyodu olduğundan, vitamin miktarını bir ölçek azaltın
 • Ektiğiniz çiçek soğanlarının bir türlü çiçek açmamasından yakınıyorsanız, soğanları zararlı böceklerden korumak için toprağa ekmeden önce etraflarını unla kaplayın.
 • bitki toprağı için sarımsak
  Görsel: Pinterest

  Mart ayının ilk günlerinde bahçedeki gülün kökünün yanına 5 cm derinliğinde bir diş sarımsak gömerseniz, bütün yaz boyunca gülünüzü zararlı böceklerden korursunuz.

 • Saksı bitkilerinizin yaprakları üzerinde zamanla toz tabakaları oluşabilir. Eviniz ne kadar temiz olsa dahi bu çok normal bir durumdur. Bu tozlar yaprakların gözeneklerinin kapanmasına yol açar. Bitkinizin solunumuna engel olan bu tozlar, bitkinin yaşam fonksiyonlarında aksamalar meydana getirir. Bu durumda yaprakları temiz bir sünger yardımıyla oda ısısında olan dinlendirilmiş su ile temizlemeniz gerekir.

Salon bitkileri türlerine göre çok çeşitlilik gösterir ve farklı doğal ortamlarda yaşarlar. Çevre koşulları olarak doğal ortamına uygun bakılan bitki daha sağlıklı olacaktır. Çevre koşulları açısından bir bitkinin bakımında dikkat edilmesi gereken 5 ana unsur bulunur. Bunlar; ışık, sıcaklık ve nem, toprak, su ve besindir. (Wikipedia, Salon bitkileri)

Bitki Bakımı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular;

1- Çiçek Coşturan Nedir ve Ne İşe Yarar?

çiçek gifleri
Kaynak: giphy

Çiçek coşturan, bitkilerin ihtiyacı olan bitki besini takviyesini sağlayan kimyasal bir gübredir. çiçek coşturan sayesinde bitkiler kolayca azot, demir, magnezyum, potasyum, fosfor gibi vitamin ve mineralleri alır.

Çiçekli bitkiler için ayrı, yapraklı bitkiler için ayrı çeşitleri mevcuttur. 

2- Evde Çiçek Coşturan Nasıl Yapılır?
çiçek gifleri
Kaynak: giphy

Evde kimyasal kullanmadan çiçek coşturan gübre yapmak isteyenler için kolay çiçek coşturan tarifi şu şekilde; Bir yemek kaşığı kuru fasulyeyi küçük parçalar halinde doğrayın ardından 1 adet muz kabuğu ve bir adet hamsiyi de küçük parçalar halinde doğrayarak 3 malzemeyi karıştırın. Ardından bu malzemeleri kaynamış suya atın ve oda sıcaklığında 1 gün bekletin.

Bitkiniz gerekli azotu fasulye sayesinde, potasyum ihtiyacını muz kabuğu sayesinde, fosfor ihtiyacını da hamsi sayesinde karşılayacak bu organik ilacı sulamadan önce bitkinize verebilirsiniz.

3- Ev Çiçekleri Nasıl Çabuk Büyür? 
çiçek gifleri
Kaynak: giphy

Çiçeklerin hızlı büyümesi için ne yapmalı? Çiçeklerinizin doğru ışığı bulduğu yerde, çok sık yerini değiştirmeden düzenli sulayarak çiçeğinizin büyümesine yardımcı olabilirsiniz. Buna ek olarak, şeker ile sarımsağı dövüp çiçeğinizin toprağına yerleştirebilir veya demlenip soğutulmuş çayı çiçeğinizin toprağına dökebilirsiniz. Bu iki yöntemden birini aşırıya kaçmadan yaparak çiçeğinizi gözlemleyebilirsiniz. Çay ile bitki bakımı 2009 yılında bir Tubitak projesine bile konu olmuştur. (Meraklısına; Tubitak 2009 projeleri)

4- Çiçeklere Doğum Kontrol Hapı İyi Gelir mi?
çiçek gifleri
Kaynak: giphy

Doğum kontrol hapını bitki hormonu olarak kullanma oldukça yaygın bir yöntemdir. 3-4 ayda bir bitkinizin toprağına bir adet doğum kontrol hapı bırakarak çiçeklenmesini sağlayabilirsiniz.

5- Çiçeklere Aspirin Verilir mi?
çiçek gifleri
Kaynak: giphy

Bir aspirinin çeyreğini 1 litre suda iyice eriterek 15 günde bir bitkilerinizin yapraklarına fısfıs yardımı ile uygulayabilirsiniz. Çok abartmadan, ince bir tabaka halinde uygulamanız da ayrıca önemli. Bitki yapraklarından su akarsa anlayın ki yanlışlık var 🙂

Bu işlem bitkinizin bağışıklık sistemini de güçlendirecektir.

6- Çiçeklere Şekerli Su Verilir mi?
çiçek gifleri
Kaynak: giphy

Doğru bilinen yanlışlardan biri de çiçeklere yalnızca şekerli su vermektir. Sarımsakla ezerek bitkinizin toprağına yerleştirebilirsiniz ama şekerli suyu asla yapraklara ve çiçeklere fısfıs ile spreylememelisiniz.

7- Kuruyan Çiçek Nasıl Canlanır?
çiçek gifleri
Kaynak: giphy
 • Çiçeğinizin kuruyan, ölü dallarını kesin. Sararmış olan yapraklarını da makas ile temizleyin. Böylece çiçek bütün gücünü yeniden toparlanmaya verecek, ölü yaprak ve dallara besin aktarmayacaktır.
 • Toprağını yalnızca kurumaya başladığında sulayın fakat tamamen kurumasına izin vermeyin.
 • Gübre verin.
8- Evcil Hayvanlar İçin Zararlı Olan Bitkiler Nelerdir?
çiçek ve kedi gifleri
Kaynak: giphy

Bu oldukça önemli bir soru. Canları bize emanet olan evcil hayvanlarımıza bakarken en çok dikkat etmemiz gereken noktalardan biri ev içerisinde bulunan bitkilerdir. Zira özellikle yaramaz kedicikler ve kuşlar saksıdaki çiçeklerinizi küçük küçük yemeyi severler. Ancak bazı bitkiler var ki, evlatlarmız gibi sevdiğimiz evcil hayvanlarımızı zehirleyebiliyor. Bunlardan bir tanesi hemen hemen her evde bulunan Dracena Massengena, yetiştirmesi kolay, görünümü güzel çiçeksiz bir bitki olan salonların yeşil güzeli Difenbahya ya da Dieffenbachia, uyku çiçeği olarak da bilinen Süs Yoncası, Siklamen Çiçeği, Kasımpatı, Begonya ve bazı zambak türleri.

9 – Topraksız Çiçek Yetiştirebilmek Mümkün mü?
çiçek gifleri
Kaynak: giphy

Bu sorunun cevabı yetiştirmek istediğiniz bitkinin türüne göre değişebilir. Ancak genel olarak bilinmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan biri bitkini topraktan beslendiğidir. Toprağa verdiğiniz su ve besini alarak beslenen bitki yaşamını sürdürür. Bu sebeple eğer topraksız bir bitki yetiştirecekseniz ona bazı besin solüsyonları vermelisiniz. Ülkemizde profesyonel olarak bazı sebze ve meyveler, tahıllar gibi ürünler topraksız olarak yetiştirebilmektedir ancak ev bitkilerinde bir deneme henüz gerçekleştirilmemiştir.

10 –  Dalı Kırılan Bitkimi Tekrar Hayata Döndürebilir Miyim?
çiçek gifleri
Kaynak: giphy

Eğer çiçeğinizin dalı kırıldıysa onu tekrardan hayata döndürebilmek için yeniden köklendirmeniz gerekir. Birçok bitkide işe yarayan suda köklenme yöntemi için bitkinizin çiçekli kısmını ve yapraklarını dışarıda bırakmak kaydıyla kırılan sapını su dolu bir kaseye ya da kavanoza koyarak bekletmeniz gerekiyor. Birkaç günün ardından bitki gözlenmeli ve en az 5 cm kök uzadığında bitki yeniden saksıya dikilmelidir.

Bu noktada kopan kısımdan arda kalan kök de normal bakım ile yeni bitkiye dönüşebilir.

 

 


18 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kesinlikle şeker sarımsak dövüp toprağına koymayiniz . Ben yaptım ve 6 saksı cicegim soldu ve öldü bilginize

 1. Çiçeğime yanlışlıkla cok az alkol (rakı) döktüm kokusundan su olmadığını anlayınca hemen su döktüm çiçeğim hediye cok değerli kurur diye cok korkuyorum birsey olur mu lütfen cevap verin ?

  1. Merak etmeyin siz içiyorsanız çiçeğiniz de alkolden etkilenmeyecektir, yıllar önce balıklarımı rakıya alıştırmıştım 1 kaç damla rakı koymadan kesinlikle yem yemiyorlardı . 🙂

   1. Sende rakının yanına meze olarak balık yemi yiyordun heralde 🙂

 2. bitkimin tepesi kırıldı ve o bölge sarardı uzamıyor ama çürümüyorda ne yapamam gerek

 3. Karanfillerimin Çiçek tomurcukları ufak çıkmaya başladı ve içleri çiçeğe dönmeden boşalıyor lütfen yol gösterin

 4. Benim orkidem ve menekşem küçük sineklendi bende sirkeli su yapıp sıktım ancak menekşemin çiçek kısımları öldü ne yapmalıyım canlanması için ve sinekler hala duruyo bunun için ne yapabilirim teşekkürler

 5. Merhabalar arkadaşlar benim annemin saksıda yetiştirdiği çok güzel kokan çiçekleri var ama her ne sebeple oldu bilmiyoruz kokuları bir anda gitti annem çok üzüldü acaba kokuların tekrar gelmesi için bir yöntem varmı bilen arkadaşlar varsa cevap verirse çok teşekkür ederiz

 6. Bir miktar sabun ve suyu karıştırarak dik durmayan bitkilerin bir kaç saat içerisinde dik durduğunu görmüştüm komşumun evinde. Ancak şimdi yasak olduğu için çıkıp ona soramıyorum ne kadar su na kadar sabun koyduğunu lütfen yardımcı olurmusunuz. Ne kadar su ne kadar sabun koyacağım?

 7. Salon bitkilerimin toprağında küçük çiyan gördüm ne yapmalıyım eve sararsalar diye çiçekleri balkona attım toprağım köy yerinden gübreli toprak tı alakası olabilir mi saksıları doldururken bişey yoktu ??

 8. Merhaba toprağıma solucan gübresi verdikten sonra böcek ve tırtıl görmeye basladim sözce doğal çözüm var mi

 9. Merhabalar yardiminiza ihtiyacim var. Balkonuma cicek tohumu ektim. 3-4 cm büyüdü. Su anda sanki hicbir kipirdama yok gibi. Daha hizli büyümesi icin ne yapmaliyim. Bu konuda bana yardimci olursanız çok mutlu olurum 🙏🏻

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!