BU ÇİÇEKLER ÜŞÜMÜYOR


Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır diye boşuna dememişler. 2011 kış havası, kış aylarının geçmesine rağmen Mart’ın başında kendini hissettirdi. Havalar soğuduğu zaman doğal olarak toprak da soğuyor. İşte bu yüzden soğuk havalarda, soğuğa karşı hassas bitkilerin diplerini doldurmanız gerekir.

Soğuk geçen aylarda çıplak köklü bitkiler dikilebilir. Aynı zamanlarda kışlık ve mevsimlik fideler de dikilebilir. Kışın yağan kar ve yağmurun toprakta fazla kalmaması için drenaj kontrolünü de mutlaka yapmalısınız.

Özellikle çok soğuk bir bölgede yaşıyorsanız, sulama sistemlerindeki suyu boşaltmalı ve dondan zarar görmemesi için vanalarınızı da korumalısınız. Çim alanlarının üstüne 1 santimlik torf serilmesi tavsiye edilir.

Menekşe ve kasımpatı

İşte kışın, soğuk havalarda dikilmesi uygun olan çiçekler şunlardır: Menekşe, süs lahanası, çuha, siklamen ve kasımpatı. Bu çiçekler soğukta yaşayabilirler, o yüzden bahçe ortamında da ekstra bir bakım yapmak zorunda değilsiniz. Doğal yollarla gerektiği kadar sulanırlar ve bu yeterlidir. Evin içinde ise istediğiniz tüm bitkileri kışın kolaylıkla ekip yetiştirebilirsiniz. Kışın, evler bitkiler için adeta birer seradır…

Duyarlı olun

Küresel ısınma yüzünden su kaynaklarımız hızla tükeniyor. Bu sebepten bahçenizdeki bitkileri ihtiyaç duyduklarından daha fazla sulamamaya ekstra dikkat etmelisiniz. Fazla sulamak hem bitkilerinize zarar verecek hem de suyu müsrif kullanmanıza yol açacaktır.

Bu nedenle eğer imkanınız varsa, hortum tabancası ve sulama fıskiyeleri gibi farklı püskürtme seçeneklerini kullanın.

Sulama işlemi, bitkiler için çok önemlidir ve ayrı bir özen gösterilmesi gerekir. Çimlerinizi ve çiçeklerinizi mümkün olduğu kadar akşamüzeri ve güneş battıktan sonra yapın. Kızgın güneşin altında sulanan çimler hızla sararır. Bu saatler daha az buharlaşma olacağı için bitkileriniz bu sudan çok daha fazla faydalanırlar.

Soğuk havayla dost çiçekler:

Dağ menekşesi, çuha çiçeği, süs lahanası, kasımpatı, şebboy, açelya, Atatürk çiçeği, sıklamen, nergis, krizantem, kasımpatı, yılbaşı çiçeği, kardelen…

KARLI ÇİÇEK


Yorumlar: 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş

Şifreyi Sıfırla

Back to
Giriş