Kültür & Sanat

Soğuk Havaların Renkli Güzelleri (Üşümeyen Çiçekler)

Soğuk havalara karşı dayanaklı olmak bizlere olduğu kadar çiçeklere de zor. Ancak bazı çiçekler için bu çok da zor değil. Adeta kürkü olan bir hayvan gibi soğuk havalara karşı direnebiliyor ve hatta bu soğuk havalardan zevk alıyorlar. İşte karşınızda üşümeyen çiçekler!

Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır diye boşuna dememişler. Kış aylarını geride bırakmamıza rağmen rağmen Mart’ın başında kış kendini yeniden hissettirdi. Havalar soğuduğu zaman doğal olarak toprak da soğuyor. Bu da bazı çiçeklerin zarar görmesine sebep olabiliyor. İşte bu yüzden soğuk havalarda, soğuğa karşı hassas bitkilerin diplerini doldurmanız gerekiyor.

Peki bahçemizin her daim canlı olmasını istiyorsak soğuk havalarda hangi bitkiler dikilebilir ve kış mevsiminde çiçeklere nasıl bakılmalıdır? Bu yazımızda soğuyan havadan aldığımız gaz ile kış aylarında çiçeklerin bakımı ile ilgili birkaç bilgi verelim.

 • Soğuk geçen aylarda çıplak köklü bitkiler dikilebilir. Aynı zamanlarda kışlık ve mevsimlik fideler de dikilebilir.
soğuk hava çiçekleri
Görsel: Max Pixel
 • Kışın yağan kar ve yağmurun toprakta fazla kalmaması için drenaj kontrolünü mutlaka yapmanız gerekir. Aksi halde bitkiniz en küçük bir su birikintisinden dahi zarar görebilir. Drenaj toprağın geçirgenliğini daha doğru bir deyişle tahliyesini ifade eder. Kökte fazla su kalmasını önler ki bu da kış aylarında oldukça elzemdir. Dranajın iyi olmadığı topraklarda yetiştirilen bitkilerin kökleri fazla su dolayısıyla çürüyebilir ve bitkinin ölmesine sebep olabilir.
 • Özellikle çok soğuk bir bölgede yaşıyorsanız, sulama sistemlerindeki suyu boşaltmalı ve dondan zarar görmemesi için vanalarınızı da korumalısınız.
 • Havaları soğuması ile birlikte çim alanlarının üstüne 1 santimlik torf serilmesi tavsiye edilir.
 • Eğer çiçeklere evde bakıyorsanız musluktan aldığınız soğuk su ile sulamamalı, en az 1 gün dinlendirilmiş oda sıcaklığındaki suyu kullanmalısınız.
 • Bahçenizdeki bitkilerin soğuk havalarda da formlarını korumalarını istiyorsanız bitkinizin türüne uygun bir şekilde budama yapmalısınız. Soğuk havalar, özellikle kış ayları budama için idealdir çünkü bu zamanlarda bitkinin gelişimi yavaşlayacaktır.
 • Bitkilerinizin beslenmelerini ihmal etmeyerek soğuk havalarda dayanıklı olmalarına yardımcı olabilirsiniz. Düzenli olarak gübrelenen bitkiler hem daha güçlü olacak hem de yaz mevsimine geçişte daha verimli bir şekilde uyanacaktır. Gübreleme öncesinde toprağın havalanmasını sağlayarak verimi artırabilirsiniz. Biraz daha detaylandıracak olursak, soğuk havalarda ve bilhassa kış aylarında toprak sertleşir. Kar altında kalan toprak suyu yavaş yavaş emse dahi sert bir yapıya bürünür çünkü eş zamanlı olarak soğuk havayı bünyesine almaya devam eder. Bu sebeple toprağı çapa yardımı ile havalandırmak, toprağın yumuşaması ve de hava alması için önemli bir müdahaledir.
 • Çim alanları üzerinde (don ve kar durumları olduğunda dahi) yürünmemesi gerekir. Bu çimlerin ezilerek zarar görmesine sebep olabilir. Soğuk dolayısıyla zaten hassas olan minik yeşil dostlarımız havalar ısınınca size veda edebilirler.
 • karda çiçek
  Kaynak: Tumblr
  Soğuk havalarda güzelliklerini sergileyebilen çiçekler

  Kışın, soğuk havalarda dikilmesi uygun olan çiçekleri şu şekilde listeleyebilmek mümkün; menekşe, süs lahanası, çuha, siklamen, kasımpatı, şebboy, açelya, Atatürk çiçeği, nergis, krizantem (kasımpatı), yılbaşı çiçeği ve kardelen… Bahsettiğimiz bu çiçekler soğukta yaşayabilirler, o yüzden bu dış mekan kış çiçekleri için bahçe ortamında da ekstra bir bakım yapmak zorunda kalmazsınız. Doğal yollarla gerektiği kadar sulanırlar ve bu onlar için yeterlidir. Evin içinde ise istediğiniz tüm bitkileri kışın kolaylıkla ekip yetiştirebilirsiniz. Kışın, evler bitkiler için adeta birer sera görevi görürler.

  soğuk hava çiçekleri
  Görsel: Serenata Flowers

  Kötü havalarda dahi güzelliklerinden bir şey kaybetmeyen menekşeler yalnızca soğuğa değil, kirli havalara da kafa tutarlar. Krizantem olarak da bilinen kasımpatı her türlü toprakta yetişerek soğuk havalarda da bahçesinde güzellik arayanların yanında olur aynı menekşe gibi. Lodos seven nergis ise biraz toprak ayırt etse dahi kolayca uyum sağlar soğuk hava koşullarına. Kardelen zaten soğuğun çiçeğidir. Adını bile soğuktan, kardan almıştır. Karları delerek soğuk havaya inat çiçek açan bir bitkidir. Soğuğa dayanıklı çiçekler ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilmek için ilgili yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

  Yazımızı küçük ama önemli bir mesajla bitirelim, ve birbirimizi uyaralım: Duyarlı olun, duyarlı olalım!

  Küresel ısınma yüzünden su kaynaklarımızın hızla tükendiği mümkün olan her anda bizlere hatırlatılıyor.  Bu sebepten bahçenizdeki bitkileri ihtiyaç duyduklarından daha fazla sulamamaya ekstra dikkat etmelisiniz. Fazla sulamak hem bitkilerinize zarar verecek hem de suyu müsrif kullanmanıza yol açacaktır.

  Bu nedenle eğer imkan bulabiliyorsanız, hortum tabancası ve sulama fıskiyeleri gibi farklı püskürtme seçeneklerini kullanın.

  Sulama işlemi, bitkiler için çok önemlidir ve ayrı bir özen gösterilmesi gerekir. Çimlerinizi ve çiçeklerinizi mümkün olduğu kadar akşamüzeri ve güneş battıktan sonra yapın. Kızgın güneşin altında sulanan çimler hızla sararır. Bu saatler daha az buharlaşma olacağı için bitkileriniz bu sudan çok daha fazla faydalanırlar.

  Bir sonuca bağlamak gerekirse soğuk havalarda da bahçeleriniz renkli ve canlı olabilir. Sadece doğru çiçeği seçmeye özen göstermeniz ve gerekli zamanlarda bakı yapmanız yeterli. Çiçeklere yapılan yanlış müdahale, özellikle kış ayları gibi bitkilerin büyük bir kısmının uykuya geçtikleri dönemde onlara zarar verebilir ve geri dönüşü olmayan hasarlar bırakabilir. Bu sebeple bahçelerimizdeki, balkonlarımızdaki ve ev içlerindeki çiçeklerimize kış aylarında nasıl bakacağımızı bilerek müdahale etmeli, fazla sulamadan ve gübrelemeden, yanlış budamadan korumalıyız.

  İlginizi çekebilecek bazı yazılarımız:

  ÇiçekSepeti

  2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!

  İlgili Makaleler

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir