Trend

Doğum Çiçeğiniz ve Kişiliğiniz Hakkında Söyledikleri

Her zaman çiçeklerin kendilerine ait bir dili olduğunu söyler ve bu dilin hakkını vererek kullanmaya özen gösteririz. Çünkü çiçekler sadece görsel güzellikleriyle değil taşıdıkları anlamlar ve sizin hakkınızda söyledikleriyle de hayata anlam katarlar. Bu yazımızda doğduğunuz aya göre belirlenen doğum çiçeğiniz ve kişiliğiniz hakkında söylediklerini anlatıyoruz.

Daha önce çiçeklerin dili hakkında onlarca yazı okumuş olabilirsiniz. Ama bu böyle bir yazı değil en başından söyleyelim. Bu yazımızda doğum gününüzden yola çıkarak kişiliğinizi tanımlayan çiçekleri konu aldık. Doğum günü, yıldönümü, Sevgililer Günü derken neredeyse bütün yıl özel günlerin ışığında geçiyor. Bu günler bizler için yük değil; sevgimizi göstermek için birer fırsat aslında. Sevdiklerinizi mutlu etmek için onlara özel pastalar yapabilir, balonlar ile her yeri süsleyebilir hatta durumu abartmak isterseniz havai fişekler patlatabilirsiniz. Peki, yalnızca bunlar yeter mi? Elbette hayır! Bir de hediye düşünmeniz gerekiyor…

İşte bu hediyeler arasında öylesine güzel ve anlamı büyük bir hediye var; Çiçekler! Bazen tek bir çiçek yüzlerce hediyeden daha fazla anlam ifade edebilir. Doğum günü için uygun olan çiçeği belirlemek ya da herhangi bir günde sevdiklerinizi çiçeklerle gülümsetmek istiyorsanız onun çiçeğini keşfedebilir ve ona hediye olarak doğum çiçeğini verebilirsiniz.

Doğum gününüze göre çiçeğinizin ne olduğunu biliyor musunuz?

Evet yanlış duymadınız. Herkesin doğduğu ay le ilişkili olan ve sembolik bir anlam taşıyan çiçeği vardır. Hem kendi çiçeğinizi öğrenmek hem de sevdiklerinize hediye seçerken yardımcı olabilecek manalı çiçekleri gelin birlikte keşfedelim.

karanfilOcak ayında doğanların çiçeği; Karanfil!

Karanfil sanki her zaman her yerde varmış, gül kadar romantik, papatyalar kadar sevgi dolu değilmiş gibi düşünülse de işin gerçeği öyle değildir. Kaç defa sokakta yürürken karanfil bahçesinden geçtiğinizi hatırlıyorsunuz? Karanfil nadide çiçeklerden biridir ve çok anlamlı bir çiçektir. Ocak ayında doğanlar da aynı karanfil gibi sevgi dolu kişilerdir. Bunun yanı sıra hayranlık duyulan, kendi üstünlüğünü kanıtlamak isteyen kişilerdir .

iris ve menekşe
Menekşe özel bir çiçektir.
Şubat ayında doğanların çiçeği; İris ve Menekşe!

Şubat ayının sadakatli, vefakar insanları için biraz saygı duyabilir miyiz? Bu ayın insanları iki ayrı grupta incelenebilir. Bir grup naif, kırılgan ama yüce gönüllü, diğer grup ise tuttuğunu koparan ve diğer gruba nazaran daha hırslı. İki grubun en büyük ortak noktası ise güzel kalbi ve başarısı ile hep imrenilen kişiler olmaları.

İnandığı yoldan gitmekten korkmayan, cesaretli kişilerin çiçeği İris; şubat ayında doğanların çiçeklerinden birisi. Boş konuşmayan, konuştuğunda da dinleten bilge kişilerin çiçeği.

Diğer grubun çiçeği ise menekşe; hassas, dikkatli ve sadakati ile tertemiz bir kalp taşıyan, sevdiklerine bağlı, güvenilir kişilerdir şubat ayının menekşe insanları.

nergis
Nergis, güzel kokusu ile herkesi büyüler.
Mart ayında doğanların çiçeği; Nergis!

Mart ayının güzel kokulu çiçeği Nergis, yeniden doğuşu simgeler. Bunun sebebi ise şöyle anlatılır; Düyanın en yakışıklı erkeği olan Narkissos’a bütün periler aşıktır ancak hiçbiri yüz bulamaz. Bunun ardından Zeus’a yalvararak onun cezalandırılmasını isterler. Zeus da onu cezalandırır ve “Başkalarını sevmeyen kendisini sevsin” der.

Sonradan Narkissos bir gün su içmek için göle eğilir ve suda kendi yansımasını görerek kendine aşık olur; kendine bakma aşkına karşı koyamaz ve bir gün düştüğü gölde boğulup ölür. Ve ardından periler onu sudan çıkarıp gömmek isterlerken bulamazlar. Bunun yerine gölden daha önce görmedikleri bir çiçek çıkmaya başlar.

Periler rengiyle, kokusuyla çok beğendikleri çiçeğe Narkissos adını verirler. Nergis adı da buradan gelir ve yeniden doğuşu, yeniden başlamayı simgeler. Mart ayı insanları da küllerinden doğarlar. Güzel oldukları kadar cesaretlilerdir. Denemekten ve yenilmekten korkmazlar. Daha çok yenilip daha çok kazanırlar.

Nergis hakkında daha detaylı bilgi için: Nergis Çiçeğinin Hikayesi, Nergisin Faydaları ve Bakımı yazımızı okuyabilirsiniz.

papatya ve bezelye çiçeğiNisan ayında doğanların çiçeği; Papatya ve Bezelye Çiçeği!

Nisan ayında doğanlar, küçük şeylerle mutlu olabilen kişilerdir. Papatya gibi sadeliği severler; doğal olan ne varsa içerisinde bulunmak isterler.

Masumdurlar, dışarıdan cin gibi görünseler de saftırlar. Sadakat duyguları çok gelişmiştir.

Ne kadar saf olurlarsa olsunlar cesaretlidirler. Yeniliğe açtırlar. Her zaman her şeyi değiştirebilecek kadar cesaretlidirler. Kendilerini gerçekleştirebilmek için her daim yeniden doğarlar ve bambaşka birer insan olurlar.

inci çiçeğiMayıs ayında doğanların çiçeği; İnci Çiçeği!

Mayıs ayının gizemli insanları her zaman çekici olmuşlardır. Sessiz ve sakin görünüşlerinin arkasında dopdolu bir dünya vardır.

Mayıs ayında doğanların çiçeği inci çiçeğidir. İnci çiçeği kalbe iyi gelir aynı onun gibi mayıs ayının insanı da kalbe iyi gelir. Sevginin aşkın en tatlı hali mayıs ayının güzelinde toplanmıştır.

İnci çiçeği hakkında daha detaylı bilgi için: İnci Çiçeği Bakımı ve Faydaları ( İnci Çiçeği Nasıl Yetiştirilir? ) yazımızı okuyabilirsiniz.

gülHaziran ayında doğanların çiçeği; Gül!

Haziran ayının tutkulu kişileri, aynı bir gül gibi istediğiniz bütün duyguları yaşatabilir size. Beyaz gül kadar saf, temiz, sarı gül kadar sıcacık hisleri olan bu kişiler yeri geldiğinde pembe bir gül gibi çocuksu, tatlı sevgilerini size sunarken, yeri geldiğinde de adeta kırmızı bir gül gibi tutku ile doldururlar her bir yanı.

Aşkı en güzel yaşayan ve yaşatan haziran insanları için en ideal çiçek de kendilerini tanımlayan güller olacaktır.

Anlatılana göre, mitolojide çiçek tanrıçası Chloris, ormanda ölü bir orman perisi bulup onu bir çiçeğe dönüştürür. Aşk tanrıçası Afrodit, bu çiçeğe güzellik verirken Dionysos ise hoş kokması için bir aroma sürüyor.  Batı rüzgarı tanrısı Zephirus, gökyüzünden bulutları dağıtır, güneş tanrısı Apollo’nun da parlamasıyla bu güzel çiçek doğar ve tüm yaprakları tamamen açılıncaya kadar açar. Bu çiçeğin adı güldür ve çiçeklerin kraliçesidir.

Farklı ve çiçekleri anlatan güzel hikayeler için: Kendileri Kadar Hikayeleri de Etkileyici Olan 7 Çiçek yazımızı okuyabilirsiniz.

hazarenTemmuz ayında doğanların çiçeği; Hazaren!

Bir diğer adı da Delfinyum olan Hazaren çiçeği, temmuz ayında doğanları temsil eder.

Temmuz ayında doğanlar da aynı bir hazaren gibi nazlıdırlar. Sert görünen yapılarının ardında dürüstlük yatar. Laflarını sakınmayan kişilerdir. Yeri geldiğinde eteklerindekileri bir bir dökerler ancak yeri gelmeden de asla boş konuşmazlar.

Hazaren çiçeği hakkında daha detaylı bilgi almak için: Hezaren (Delfinyum Çiçeği) Nasıl Yetiştirilir? yazımızı okuyabilirsiniz.

glayöl
 
 
Ağustos ayında doğanların çiçeği; Glayöl!

Ağustos ayının insanı zarif ancak bir o kadar da güçlüdür. Aynı çiçekleri Glayöl gibi. Adını Gladyatör’den alan bu güzel çiçek kılıç şeklindedir. (Merak edenler için Wikipedia: Gladyatör)

Ağustos ayı insanı güçlü ve etkileyicidir ayrıca kendisine hayran bırakır. Ne kadar zor zamanlar da geçirse güzelliğinden bir şey kaybetmez çünkü her zaman neşeli, canlı ve gösterişlidir.

Glayöl çiçeği hakkında daha detaylı bilgi için: Glayöl Çiçeği Özellikleri, Bakımı ve Yetiştirilmesi yazımızı okuyabilirsiniz.

aterEylül ayında doğanların çiçeği; Aster!

Yıldız çiçeği ya da dalya adı ile bilinen Aster; yazın bitmesinin ardından açarak mevsimin bitişinin hüznünü bastırır ve kalbinizde yaz mevsimini yaşatmaya devam eder. Güzelliğini diğer rengarenk çiçeklerle birlikte yaz mevsiminde sergilemektense sabırla eylülü bekler.

Eylül insanları da aster gibidir; sabırlı ve farklı. Başkalarının arasında kaybolmayı, sıradan görünmeyi kaldıramaz. Gerekirse bir ömür bekleyecek kadar sadık ve sabırlıdır. Aşkı herkesten daha tutkulu yaşarlar öyle ki ona verilen bu yüce sabırla platonik aşkını bile yıllarca bekleyebilir.

Aster çiçeği hakkında daha detaylı bilgi için: Dalya Çiçeği Ne Zaman Açar (Dalya Bakımı ve Yetiştirilmesi) yazımızı okuyabilirsiniz.

günaydın çiçeğiEkim ayında doğanların çiçeği; Günaydın!

Aynı sefa veya şamdan çiçeği olarak da bilinen günaydın çiçeği; ekim insanları gibi genelde hüzünlü aşkları temsil eder.

Ancak bu sizi karamsarlığa sürüklemesin çünkü ekim insanları mutluluğa kavuşana kadar çok hüzünlü aşk hikayeleri atlatırlar. Ekim insanları çok tutkulu ve unutulmaz severler. Her yeni aşkta daha da kederli bir son bulurlar ancak tam her şeyden vazgeçtikleri anda karşılarına hayatlarının şansı çıkar. Verdikleri emeklerin karşılığı gibi adeta bir hediyedir bu onlar için.

Günaydın çiçeği hakkında daha detaylı bilgi için: Ekim Aynının Çiçeği Aynısefa Nam-ı Diğer Şamdan Çiçeği yazımızı okuyabilirsiniz.

kasımpatıKasım ayında doğanların çiçeği; Krizantem!

Kasım insanları çok arkadaş canlısı, her zaman iyimser olmaya gayret gösteren ve eğlenceli kişilerdir. Belki de bu sebeple platonik aşkların insanlarıdır.

Krizantem, bir diğer adı ile kasımpatı hüzünlü bir aşk hikayesinden doğan çiçektir. Aynı kasım insanları gibi rengarenk, neşeli ve çok sevilen bir çiçektir. Tabi arkadaş olarak…

Kasımpatı hakkında daha detaylı bilgi için: Kasımpatı (Krizantem) Özellikleri Bakımı ve Hikayesi yazımızı okuyabilirsiniz.

Atatürk çiçeği
 
Aralık ayında doğanların çiçeği; Atatürk ve Holly Çiçeği!

Aralık ayında doğanlar iki ayrı gruba ayrılabilir, bu sebeple 2 ayrı çiçeği vardır aralık inşalarının. Biri, Poinsettia adı ile de bilinen Atatürk Çiçeği, diğeri de Holly Çiçeği’dir.

Aralık ayında doğan kişiler yer yer çok şanslı olup yer yer de bunun tam tersine dünyanın en şanssız insanları oluverirler. Bu sebeple, aralık insanlarının şanslı oldukları dönemlerde geleceği düşünerek hareket edip, yatırım yapmalarında fayda vardır. Gerçekliğe, dürüstlüğe çok önem veren aralık kişileri, başarılı oldukları kadar eğlenmeyi bilen ve seven kişilerdir.

Doğum çiçeğiniz ve bu çiçeklerin kişiliğiniz hakkında neler anlattığını kısaca anlattık. Buradan yola çıkarak sevdiklerinize hediye edeceğiniz tüm çiçekleri ÇiçekSepeti‘nde bulabilir, hızlı teslimat ve farklı ödeme seçeneklerinden yararlanarak sipariş edebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer bazı yazılarımız:

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir